Koksne aizstāj plastmasu. Seši interesanti jauninājumi iepakojuma jomā

Tejo Karjalainen, forest.fi | 12.05.2022

Pirms kāda laika jau publicējām rakstu (1) par sešiem Somijas bioekonomikas sasniegumiem, kas samazina fosilo materiālu izmantošanu iepakojumā un veicina tā otrreizējo pārstrādi. Šai rakstā par jaunumiem iepakojuma jomā.

1. Taleļļa kartona iepakojumos

Saskaņā ar uzņēmuma UPM datiem, ja sulu iepakojuma kārbas un tām līdzīgi dzērienu iepakojumi ir izgatavoti no kartona, tie jebkurā gadījumā satur aptuveni 20% fosilās plastmasas. Pateicoties UPM ražotajam bioloģiskajam Bio Verno ligroīnam, kartona iepakojumu iespējams izgatavot tikai no koksnes un tas ir pārstrādājams (2).

Ligroīnu ražo no taleļļas, celulozes ražošanas blakusprodukta (tas sastāv, galvenokārt, no sveķskābēm un taukskābēm), UPM rūpnīcā Lapenrantā (Lappeenranta), Somijas austrumos. To var izmantot plastmasas, līmju un pašlīmējošu etiķešu izejvielu ražošanā.

2. Salāttrauku vāciņi no šķiedras

Uzņēmums Stora Enso un Zviedrijas salātu bāru tīkls Picadeli kopīgiem spēkiem radis risinājumu līdz šim lietoto salāttrauku plastmasas vāciņu aizstāšanai ar vāciņiem, kas izgatavoti no atjaunojamās šķiedras. Saskaņā ar Stora Enso sniegto informāciju šķiedras vāciņi nesatur plastmasu, ir bioloģiski noārdāmi un pārstrādājami (3).

Ziemeļvalstīs pārtikas veikalu salātu bāri Pick-and-mix ir populāri, tajos tiek izmantots liels skaits kartona salāttrauku. Iepriekš aprakstītais risinājums par aptuveni 120 t gadā samazina plastmasas atkritumu daudzumu. Uzņēmums apgalvo, ka šķiedras vāciņu radītais oglekļa dioksīda emisijas nospiedums (CO2 pēda) ir līdz 75% mazāks nekā citiem iespējamajiem variantiem, piemēram, izmantojot vāciņu ražošanā plastmasu vai cukurniedres.

Stora Enso skaidro, ka šķiedru var presēt formās, kas piemērotas citiem vienreizlietojamiem pārtikas iepakojumiem, piemēram, ne-plastmasas dzērienu tasītēm, bļodiņām, šķīvjiem un kastveida iepakojumiem.

3. Kūku kastīte (emisiju samazināšanai)

Viipurilainen Kotileipomo maiznīca vēlējās mainīt līdzšinējo kūku kastu dizainu. Lūkojot iespējas, risinājumu piedāvāja Metsä Board. Maiznīca, kas dibināta 1924. gadā, un meža nozares uzņēmums kopīgi radīja otrreiz pārstrādājamu kastīti kūkām, kas, pēc dizaineru teiktā, par vienu ceturtdaļu samazina materiālu patēriņu un par aptuveni vienu trešdaļu – oglekļa dioksīda emisijas (4).

Protams, samazinājās plastmasas izmantošana, un, kā apgalvo maiznīcas pārstāvji, jaunās kastītes var salikt ātrāk nekā vecās.

4. Sākta koka pudeļu komerciāla ražošana

Iepakojuma uzņēmums Pulpex un Stora Enso gada laikā nodos ekspluatācijā rūpnieciska apjoma koka pudeļu un iepakojuma ražošanas līniju.

Saskaņā ar Stora Enso sniegto informāciju (5) koka pudeles ir atjaunojamas, pārstrādājamas un bioloģiski noārdāmas. Uzņēmums informē, ka šo pudeļu CO2 pēda ir ievērojami mazāka nekā stikla vai plastmasas pudelēm, uzsverot, ka koka pudeļu īpašības ir līdzvērtīgas parastajiem dzērienu iepakojumiem. (Par koka pudelēm sīkāk)

5. Atjaunojams, taukus necaurlaidīgs papīrs

2021. gada maijā UPM informēja par Asendo Pro papīru pārtikas produktu iepakojumam (6), kas izgatavots no atjaunojamiem materiāliem.

Šis papīrs ir piemērots gan sausu, gan taukainu pārtikas produktu un konditorejas izstrādājumu, gan saldētu pārtikas produktu iesaiņošanai. To var izmantot, lai aizstātu parastos plastmasas iepakojumus, tas ir pārstrādājams un kompostējams.

6. Golfa bumbiņu kastīte pārtop kukaiņu viesnīcā

Metsä Board kastīti golfa bumbiņām var pārveidot kukaiņu viesnīcā. No salokāmā kartona izgatavotā kastīte, kas paredzēta uzņēmumam Golf Coat, tika izstrādāta, sadarbojoties dizaina konsultantam, Metsä Board un iepakojuma ražošanas uzņēmumam (7).

“2021. gadā kopīgi ar ar mūsu klientiem un partneriem organizējām 36 virtuālās darbnīcas. Dažas no tām bija iecerētas pašreizējā iepakojuma uzlabošanai, savukārt, citās tapa kas pilnīgi jauns, piemēram, kukaiņu viesnīca,” paziņojumā presei norāda Metsä Board klientu pieredzes vadītāja Gunilla Nykopp.
1.https://www.zemeunvalsts.lv/koksne-elektromobilu-akumulatoros-purva-ravas-attirisana-sesi-jaunumi-somijas-bioekonomika
2.https://www.upmbiofuels.com/chemicals/
3.https://www.storaenso.com/en/newsroom/press-releases/2022/2/stora-enso-and-picadeli-join-forces-to-reduce-single-use-plastic-in-salad-packaging
4.https://news.cision.com/fi/metsa-board-oyj/r/uusi-leivospakkaus-vahentaa-paastoja-kolmanneksella,c3541838
5.https://www.storaenso.com/en/newsroom/press-releases/2021/5/stora-enso-and-pulpex-partner-to-produce-fiber-based-bottles-on-industrial-scale
6.https://www.upmspecialtypapers.com/products/paper-catalogue/categories/packaging-papers/barrier-paper-upm-asendo-pro/#key-features
7.https://www.metsaboard.com/Media/Trends-and-inspiration/Pages/Metsa-Boards-co-creation-workshop-results-in-an-innovative-insect-hotel.aspx
Tulkojums no angļu valodas. Izmantotas oriģinālraksta fotogrāfijas

Koksne aizstāj plastmasu. Seši interesanti jauninājumi iepakojuma jomā

Pievienot komentāru