Vulkāna izvirdums zem Klusā okeāna turpina "Sharkcano" slavu

Emilee Speck, FOX Weather, NYPost | 20.06.2022

Kavači ir viens no aktīvākajiem zemūdens vulkāniem Klusajā okeānā un ir vislabāk pazīstams ar tā tuvumā mītošajām haizivīm. Kā zināms un saprotams, virszemes vulkānus ir vieglāk pētīt, jo tie ir vieglāk pieejami. Zemūdens vulkānu, piemēram, jau minēto Kavači, kas atrodas Klusā okeāna dienvidrietumos Zālamana salu tuvumā, izpēti var apgrūtināt to atrašanās vieta un tās dziļums.

"Kavači izveidojies plākšņu tektonikas rezultātā", skaidro Kadija Benisa (Kadie Bennis), Smitsona institūta Globālās vulkanisma programmas vulkānu datu pētniece. "Pasaulē ir virkne Zemes garozas plātņu, kas pārvietojas. Ja ir divas plātnes, kas tuvojas viena otrai viena no tām pabīdās apakš otras, ir reāla iespēja izveidoties vulkānam," skaidroja K. Benisa. "Un tieši tas noticis ar Kavači."

Nav nekas neparasti, ja cilvēki dzīvo vulkānu tuvumā "virs zemes", tas pats attiecas uz jūras iemītnieku dzīvi zemūdens vulkānu tuvumā zem okeāna līmeņa. Kad 2015. gadā National Geographic pētnieki izpētīja Kavači, viņi atklāja tā aktīvajā krāterī dzīvojošus jūras iemītniekus, tostarp āmurhaizivis. Kavači kļuva pazīstams kā "Haizivju vulkāns". Jūras dzīvnieku aktivitāte ap zemūdens vulkāniem nav nekas īpašs, skaidro K Benisa, turklāt haizivis ir grūtāk novērot klātienē, jo zemūdens vulkāni, saprotams, atrodas ūdenī un dažādā dziļumā. Kavači šai ziņā ir vieglāk pieejams, jo atrodas salīdzinoši seklā ūdenī aptuveni 20 metru dziļumā. 

(...)

 

Vulkāna izvirdums zem Klusā okeāna turpina "Sharkcano" slavu

Pievienot komentāru