Vai tehnoloģijas, kas monitorē Covid19 izplatību, var izmantot arī savtīgos nolūkos?

Gerard Tubb, Sky News | 18.01.2022

Indivīda medicīnisko datu aizsardzības aktīvists Lielbritānijā (medConfidential) brīdinājis, ka Covid19 pandēmijas laikā pastiprinātos pasākumus, ieskaitot notekūdeņu (no izlietnēm, kanalizācijas un tualetēm) monitoringu, kā rezultātā tiek atklāta gan vīrusa un infekciju izplatība, gan arī narkotiku lietošana, nepieciešams jo stingri regulēt. Kāpēc? Aktīvistu bažīgu dara monitoringa uzdevumu un mērķu neskaidrība, kā arī iespēja, ka tehnoloģijas, ko patlaban lieto Covid19 ierobežošanas nolūkos, varētu tikt izmantotas arī pēc pandēmijas un arī ļaunprātīgā nolūkā. Aktīvists uzskata, ka ikvienu tehnoloģiju lietojuma veidu nepieciešams stingri regulēt, jo tehnoloģijas var ietekmēt gan viena, gan daudzu indivīdu turpmāko dzīvi.

Komentējot aktīvista bažas, uzņēmums Modern Water, kā monitori uzstādīti un darbojas vairāk nekā 3000 vietās 60 valstīs, pārstāvis skaidro, ka "ierīces notekūdeņos var noteikt medikamentus, pesticīdus, peroniskās higiēnas līdzekļus un hormonus."

Attēlā redzami 2020. gada notekūdeņu monitoringā (European Monitoring Centre for Drugs and Drug) iegūtie dati par kokaīna patēriņu. 

Vai tehnoloģijas, kas monitorē Covid19 izplatību, var izmantot arī savtīgos nolūkos?

Pievienot komentāru