Šrilankas ceļš bioloģiskajā lauksaimniecībā bijis pagalam kļūdains

Ted Nordhaus, Foreign Policy | 12.07.2022

Saskaroties ar spēju ekonomisko un humanitāro krīzi, Šrilanka šoziem pārtrauca nepārdomāto eksperimentu bioloģiskās lauksaimniecības jomā. Šrilankas prezidents 2019. gada vēlēšanu kampaņā solīja, ka valsts lauksaimnieki 10 gadu laikā pāries uz bioloģisko lauksaimniecību. Pagājušā gada aprīlī prezidenta valdība šo solījumu izpildīja, visā valstī ieviešot sintētisko mēslošanas līdzekļu un pesticīdu importa un lietošanas aizliegumu un uzdodot 2 miljoniem valsts lauksaimnieku pāriet uz bioloģisko lauksaimniecību.

Rezultāts bija ļoti skarbs un ātrs. Pretēji apgalvojumiem, ka ar bioloģiskām metodēm var iegūt ražas, kas ir salīdzināmas ar tradicionālo lauksaimniecību, rīsu ražošana valstī jau pirmajos sešos mēnešos samazinājās par 20%. Šrilanka, kas ilgu laiku bija pašpietiekama rīsu ražošanā, bija spiesta importēt rīsus par USD 450 milj. pat tad, kad rīsu cenas vietējā tirgū pieauga par aptuveni 50%. Aizliegums izpostīja arī valsts tējas ražošanu, kas ir Šrilankas galvenais eksporta un ārvalstu finanšu avots.

Līdz 2021. gada novembrim, samazinoties tējas ražošanai, valdība daļēji atcēla mēslošanas līdzekļu aizliegumu galvenajām eksporta kultūrām, tostarp tējai, kaučukam un kokosriekstiem. Saskaroties ar nikniem protestiem, strauji augošu inflāciju un Šrilankas valūtas sabrukumu, valdība aprīlī beidzot apturēja šāda veida politiku attiecībā uz vairākām galvenajām kultūrām, tostarp, tēju, kaučuku un kokosriekstiem, lai gan attiecībā uz dažām citām kultūrām tā joprojām ir spēkā. Valdība lauksaimniekiem piedāvā arī USD 200 milj. kā tiešu kompensāciju un vēl USD 149 milj. kā cenu subsīdijas rīsu audzētājiem, kas cietuši zaudējumus. Tas nez vai kompensē zaudējumus un milzu problēmas, ko radīja aizliegums. Lauksaimnieki ir asi un daudz kritizējuši šādus maksājumus, jo tie ir nepietiekami un no tiem ir "izslēgti" daudzi lauksaimnieki, jo īpaši tējas ražotāji, kas ir viens no galvenajiem nodarbinātības avotiem Šrilankas lauku apvidos. Tiek lēsts, ka tējas ražošanas samazināšanās vien radījusi ekonomiskos zaudējumus USD 425 milj. apmērā.

Cilvēku izdevumi ir vēl lielāki. Pirms C19 pandēmijas uzliesmojuma valsts bija sasniegusi vidēji augstu ienākumu līmeni. Šodien pusmiljons cilvēku ir atkal nonākuši nabadzībā. Strauji augošā inflācija un strauji krītošā naudas vērtība ir piespiedusi Šrilankas iedzīvotājus samazināt pārtikas un degvielas iepirkumus, jo cenas strauji pieaug. Valsts ekonomisti ir aicinājuši valdību pārtraukt parāda atmaksu, lai iegādātos iedzīvotājiem nepieciešamās preces. (...)

Šrilankas ceļš bioloģiskajā lauksaimniecībā bijis pagalam kļūdains

Pievienot komentāru