Pēc ziņojumiem par cilvēktiesību pārkāpumiem Pasaules Dabas fonds sola „darīt vairāk”

Tom Warren, Katie J.M.Baker, buzzfeednews.com | 01.12.2020

Pasaules Dabas Fonds (PDF) apsolījis rīkoties („darīt vairāk”), noslēdzoties iekšējai izmeklēšanai par cilvēktiesību pārkāpumiem. Izmeklēšana tika ierosināta pēc „BuzzFeed News” rakstu sērijas 2019. gadā, kur PDF apsūdzēts sadarbībā ar pretmalumedniecības sargiem un viņu finansēšanā, kuri, kā ziņots, spīdzinājuši un nogalinājuši cilvēkus Āzijas un Āfrikas nacionālajos parkos. 

„Mēs dziļi un neslēpti sērojam par cietušajiem,” teikts PDF paziņojumā. 

160 lappušu garajā ziņojumā apgalvots, ka labdarības organizācijas rīcībai „vajadzēja būt caurskatāmākai” un „stingrākai, aicinot valstu valdības ievērot cilvēktiesības”.

Daži cilvēki norādījuši PDF „nožēlas trūkumu” pēc ziņojuma publicēšanas un pieprasījuši gan atvainošanos, gan arī izmaiņas organizācijas pārvaldībā.

Kādas ir apsūdzības? Par ko runājam

2019. gada martā „BuzzFeed” sāka publicēt rakstu sēriju, kuros PDF apsūdzēts „nekrietnu paramilitāro grupu sponsorēšanā, lai apkarotu malumedniecību”. Kā minēts rakstos, bruņoti sargi šāvuši uz vietējiem iedzīvotājiem un ciematniekiem (Nepālas un Kamerūnas nacionālajos parkos), situši viņus līdz bezsamaņai, pakļāvuši seksuālai vardarbībai un pēruši ar pātagu — apgalvo ziņu vietne. 

Dabas aizsardzības organizācija sponsorē, apgādā un sadarbojas ar šiem sargiem — apgalvots ziņojumā, kurā minēts, ka daži vadoši organizācijas darbinieki uz šāda veida pārkāpumiem vienkārši "pievēruši acis". 

„BuzzFeed” atklāja, ka veikuši gadu ilgu izmeklēšanu sešās valstīs, izmeklēšana balstīta vairāk nekā 100 intervijās, kā arī dokumentos, ietverot slepenus ziņojumus, iekšējos budžeta plānus un e-pasta sarakstes, kurās apspriesta ieroču iegāde.

Pēc „BuzzFeed” ziņojuma publicēšanas PDF lēma rakstu sērijā minētos apstākļus izmeklēt, solot izmeklēšanu pabeigt, cik ātri vien iespējams.

Neatkarīgo ekspertu (izmeklēšanas) grupu vadīja bijusī ANO Augstā komisāre cilvēktiesību jautājumos Navi Pilaja (Navi Pillay).

Kas iekļauts ziņojumā?

Ekspertu grupa secināja, ka nav pierādījumu, ka PDF darbinieki būtu vadījuši vai piedalījušies jebkurā no rakstos minētajiem pārkāpumiem, aprakstītajās darbībās piedalījušies vietējās varas pārstāvji, nevis dabas aizsardzības organizācijas (PDF) darbinieki. 

Ziņojumā gan kritizēta PDF reakcija uz apsūdzībām pārkāpumos, it sevišķi veids, kā organizācija sadarbojusies ar vietējām valdībām un reaģējusi (izskatījusi) uz sūdzībām. Piemēram, ziņojumā uzsvērts PDF darbs Salongas Nacionālajā parkā Kongo Demokrātiskajā Republikā. Proti: PDF darbinieki „apzinājās risku, ka ekosargi varētu pārkāpt cilvēktiesības” — teikts ziņojumā — bet „neizstrādāja efektīvu plānu, lai to novērstu un uz pārkāpumiem reaģētu”. 

Kad 2016. gadā PDF darbinieki par cilvēktiesību pārkāpumiem ziņoja amatā augstākajiem PDF ierēdņiem Kongo, fonda augstākā līmeņa vadītāju lēmums apsūdzības izmeklēt netika īstenots, „acīmredzot bažījoties” par pretestību no vietējo (Kongo) dabas aizsardzības pārstāvju grupas.

„Vēlme izvairīties no konfliktiem ar vietējo vadību nav attaisnojums faktam, ka PDF nepildīja pienākumu ievērot cilvēktiesības,” teikts ziņojumā. 

Citā sadaļā apskatīta situācija Kazirangas Nacionālajā parkā Indijā. 2017. gadā BBC ziņoja, ka valdības pārstāvjiem tika dotas pilnvaras šaut uz aizdomās turētajiem malumedniekiem, lai aizsargātu savvaļas dzīvniekus. Viens no kampaņas dalībniekiem BBC atklāja, ka lielās dzīvnieku aizsardzības grupas, tostarp PDF, „pievērušas acis” uz šādu parka darbinieku rīcību. 

Atsaucoties uz BBC rakstu, ziņojumā teikts: „PDF Indijas pārstāvniecības rīcību nedrīkst uztvert kā atbalstu „šaut, pamanot” politikai”; pārstāvniecība uzzinājusi par daudzajām apsūdzībām no ziņām; tās atbalsts Indijas valsts meža dienestiem ir bijis „pārdomāts un pienācīgs”.

Ekspertu grupa apgalvoja, ka, neskaitot pēdējos gadus, „nav bijis konsekventu un vienotu centienu izmeklēt sūdzības par cilvēktiesību pārkāpumiem, ko, kā ziņots, veikuši t.s. ekosargi Kongo baseinā un mežsargi Nepālā un Indijā”.

Tā pati grupa ziņoja, ka Pasaules Dabas fonda „daudzveidīgā un sarežģītā struktūra” un vietējās un nacionālās organizācijas, kas darbojas PDF paspārnē, „vēl vairāk sarežģīja” procesu, kā tika apstrādāti ziņojumi par pārkāpumiem.

Ekspertu grupa ieteica PDF rūpīgāk īstenot pašiem savu cilvēktiesību aizsardzības politiku un veicināt darbības caurskatāmību.

„Mūs sarūgtina un šokē ziņojumi par valsts mežsargu veiktajiem cilvēktiesību pārkāpumiem pret vietējām kopienām, kas nešaubīgi ir pretrunā mūsu vērtībām,” apgalvots PDF paziņojumā, kas publicēts kopā ar ziņojumu. „Mēs varam un darīsim vairāk.”

Dabas aizsardzības grupa publicējusi arī Vadības ziņojumu, kā tā īstenos ekspertu grupas rekomendācijas, un apsolījusi „regulāri un caurskatāmi novērtēt attīstību organizācijas iekšienē”, sākot ar nākamo gadu. 

Kāda bijusi reakcija?

Tomēr citas dabas aizsardzības grupas un organizācijas kritizējušas PDF reakciju un pieprasījušas izmaiņas. 

„Rainforest Foundation UK” (Lielbritānijas Lietusmežu fonds) apsūdzēja PDF „nožēlas trūkumā” par neatkarīgajā ziņojumā ietverto informāciju. Organizācija paziņoja, ka, neskatoties uz ekspertu grupas „nosodošajiem atklājumiem”, Pasaules Dabas fonds „nav uzņēmies atbildību par savām kļūdām, nedz arī atvainojies tiem cilvēkiem, kas cietuši cilvēktiesību pārkāpumu dēļ, kas veikti fonda vārdā”.

„Rainforest Foundation UK” pieprasa atbildību no PDF vadītājiem par organizācijas „ilgstošo rīcības trūkumu cilvēktiesību pārkāpumu novēršanā, atklāšanā un to seku labošanā, kas atklājušās tās dažādajās programmās”.

Kopīgā paziņojumā, ko parakstījušas „Rainforest Foundation UK” un citas dabas aizsardzības grupas, tostarp „Forest People's Programme” (Meža programma cilvēkiem), norādīts uz ekspertu grupas pārskata „vissvarīgākajiem atklājumiem” par notikušo Salongas nacionālajā parkā Kongo Demokrātiskajā Republikā.

„Mēs mudinām Pasaules Dabas fondu pilnībā īstenot ziņojuma rekomendācijas, veikt izmeklēšanu, kāds ir patiesais cilvēktiesību pārkāpumu apmērs fonda īstenotajās programmās, visiem saprotami atvainoties cilvēkiem, kas piedzīvojuši un pārdzīvojuši vardarbību, kas veikta tā (fonda) vārdā un nodrošināt kompensāciju cietušajiem gadījumos, kad tas nepieciešams,” teikts paziņojumā. 
(Tulkojums no angļu valodas) 
https://www.bbc.com/news/world-55069926
https://www.theguardian.com/world/2020/nov/26/you-have-stolen-our-forest-rights-of-baka-people-in-the-congo-ignored

Pēc ziņojumiem par cilvēktiesību pārkāpumiem Pasaules Dabas fonds sola „darīt vairāk”

Pievienot komentāru