Ošu bojāeja postoši ietekmē Apvienotās Karalistes jau tā trauslos mežus.

Robin McKie, The Guardian | 18.10.2022

Varburgas dabas rezervāts ir viens no Čilternas kalnu dārgakmeņiem. Rudenī tā bērzi un ozoli pārvēršas sarkanu, dzeltenu, brūnu un zeltainu lapu koku kupolā. 100 hektāru platībā esošajā meža zemē aug pārsteidzošs sēņu klāsts. Tomēr šis daudzkrāsaino prieku priekškars slēpj drūmu noslēpumu. Pastaigājoties pa rezervātu, kas pieder Dabas aizsardzības fondam, atklājas lapotnē nesen parādījušās spraugas.

Virs celiņiem paceļas skarbi, balti stumbri bez lapām, kas ir upuri postošajai sērgai, kura gatavojas noplicināt mūsu mežus un atņemt miljoniem mārciņu no dabas aizsardzības labdarības organizāciju budžetiem: oša atmiršanai.

Šī slimība, ko izraisa sēne Hymenoscyphus fraxineus, Apvienotajā Karalistē pirmo reizi parādījās pirms desmit gadiem. Tolaik eksperti brīdināja, ka oša atmiršana atstās drūmas sekas, lai gan daži cerēja, ka izturība saudzēs dažus kokus un daļu mežu teritoriju neskars. Tagad, 10 gadus vēlāk, šīs izredzes izskatās bezcerīgas.

“Domāju, ka mums paveiksies, ja 5% no valstī augošajiem ošiem pārdzīvos šo sērgu,” sacīja Debija Lūisa (Debbie Lewis), Berkšīras, Bakingemšīras un Oksfordšīras Dabas fonda (Berkshire, Buckinghamshire and Oxfordshire Wildlife Trust, BBOWT), kas pārvalda Varburgas dabas rezervātu, ekoloģijas nodaļas vadītāja.

Ošu bojāeja postoši ietekmē Apvienotās Karalistes jau tā trauslos mežus.

Pievienot komentāru