Oficiālā ziņojumā brīdināts, ka Apvienotā Karaliste ir “zaudējusi” pasaules klimata līderes statusu

Rosie Frost, Euronews Green | 30.06.2023

Apvienotās Karalistes oficiālo valdības padomdevēju sagatavotajā ziņojumā kritizēta gan lēnā klimata risinājumu attīstība, gan jaunu naftas un gāzes projektu apstiprināšana. Ziņojumā secināts, ka Apvienotā Karaliste ir “zaudējusi” savu pasaules klimata līdera statusu.

Klimata pārmaiņu komitejas (Climate Change Committee, CCC) sagatavotajā ziņojumā tiek runāts par nopietnu risku, ka valsts nesasniegs daudzus mērķus klimata jomā.

Apvienotā Karaliste 2019. gadā noteica juridiski saistošus mērķus līdz 2050. gadam samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas līdz nullei. Tas nozīmē, ka pēc šī termiņa tā nedrīkst atmosfērā emitēt jaunas siltumnīcefekta gāzes. Ziņojumā konstatēts, ka “ilgstoša kavēšanās” politikas veidošanā un īstenošanā nozīmē, ka klimata mērķu sasniegšana kļūst “arvien grūtāka”. CCC arī norādīja, ka Apvienotās Karalistes valdībā vērojama nesteidzība jeb “steidzamības trūkums”, ministriem izrādot “satraucošu vilcināšanos” uzņemties vadību klimata jautājumos.

Mērķi nav sasniegti teju visās jomās

Saskaņā ar CCC ziņojumu siltumnīcefekta gāzu emisijas Apvienotajā Karalistē kopš 1990. gada ir samazinājušās par 46%. Papildus iepriekšminētajiem 2050. gada mērķiem 2021. gadā notikušajā COP26 toreizējais premjerministrs Boriss Džonsons solīja līdz 2030. gadam emisijas samazināt par 68%. Lai sasniegtu šo mērķi, valstij būtu četrkārtīgi jāpalielina ikgadējais emisiju samazinājums no avotiem, kas nav elektroenerģijas nozare.

Pagājušā gada decembrī Apvienotajā Karalistē pirmoreiz pēdējo 30 gadu laikā darbu sāka jaunas ogļraktuves. Sagaidāms, ka tuvākajā laikā zaļā gaisma tiks dota arī jaunam naftas ieguves laukam pie Skotijas krastiem, kur tā darbības laikā varētu iegūt ap 300 miljonus barelu naftas.

CCC zinojumā iekļauti arī citi brīdinājumi, tostarp par to, ka Apvienotā Karaliste nevar paplašināt nevienu lidostu, neaizverot kādu no jau darbojošamies lidostām vai nesamazinot to darbu.

No 2021. līdz 2022. gadam mājokļu skaits, kuros tiek veikti energoefektivitātes uzlabojumi, ir samazinājušies vairāk nekā par 50%. Arī transporta radītās emisijas ir saglabājušās augstas, un nav konkrēta plāna, kā dekarbonizēt noteiktas rūpniecības nozares, piemēram, tērauda ražošanu.

Konstatēts, ka jaunu vēja un saules enerģijas projektu attīstība un elektrotīkla modernizācija rit pārāk lēni, lai sasniegtu neto nulles emisiju mērķi. Ziņojumā norādīts, ka mērķi un galvenās iespējas nav sasniegtas vairākās ar klimatu saistītās jomās.

Kā politiķi un padomdevēji ir reaģējuši uz ziņojumu?

Klimata pārmaiņu komitejas aizejošais priekšsēdētājs lords Dēbens uzsvēra, ka Apvienotā Karaliste ir “zaudējusi vadošo lomu” klimata pārmaiņu jomā. Nosaucot plānus par jaunu naftas un gāzes atradņu ierīkošanu Ziemeļjūrā par “pilnīgi nepieņemamiem”, viņš pauda, ka CCC pārstāvju vidū samazinās ticība, ka valdība sasniegs savus emisiju samazināšanas mērķus.

Reaģējot uz kritiku par jauniem naftas un gāzes projektiem, enerģētikas drošības un Net Zero valsts ministrs Grehems Stjuarts žurnālistiem skaidroja, ka tuvākajā nākotnē Apvienotā Karaliste joprojām būs atkarīga no fosilajiem resursiem. “Nav pogas, kuru es varētu nospiest jau rīt. Vēl gadu desmitiem mēs būsim atkarīgi no naftas un gāzes, pat pārejot uz “neto nulli”, un ir loģiski, ka mums vajadzētu iegūt naftu un gāzi”.

COP26 prezidents Aloks Šarma (Alok Sharma) sociālajā tīklā Twitter rakstīja, ka Apvienotās Karalistes izvirzītie klimata mērķi pirms ANO klimata samita 2021. gadā ir spējuši “pārliecināt citus būt ambiciozākiem”. Viņš gan piebilda, ka bez “divkāršotiem centieniem” Apvienotā Karaliste šos mērķus var nesasniegt un riskē zaudēt tik “grūti izcīnīto starptautisko reputāciju un ietekmi klimata jomā”.

A. Šarma piebilda, ka viens no “ātrajiem panākumiem” būtu plānošanas noteikumu reforma, kas ļautu būvēt jaunus sauszemes vēja parkus, jo tie ir “lētākais pieejamais enerģijas veids”.

Kas jādara? Ko domā Klimata pārmaiņu komiteja?

Lai gan CCC ziņojumā atzīts, ka augošais elektrisko automobiļu pārdošanas apjoms un atjaunojamās enerģijas pieaugums vieš zināmas cerības, darāmā vēl ir daudz.

Saskaņā ar iepriekšminēto ziņojumu Apvienotajai Karalistei valsts iedzīvotāji ir jāmudina uz pārmaiņām, piemēram, uzstādīt siltumsūkņus, siltināt mājas, ēst mazāk gaļas vai mazāk lidot. Tomēr valdība joprojām paļaujas uz nepārbaudītiem tehnoloģiskiem risinājumiem, ne uz vienkāršākiem veidiem, kā veicināt izvēli, kas rada zemas oglekļa emisijas. Ziņojumā ieteikts stādīt vairāk koku un aizsargāt kūdrājus, kā arī paātrināt attīstību citās jomās, piemēram, pārejā uz zaļo enerģiju un zema oglekļa satura apkures ieviešanā.

“Ir vajadzīga reāla pieeja,” teikts ziņojumā. “Tas nevar gaidīt līdz nākamajām vēlēšanām valstī.”

https://www.euronews.com/green/2023/06/28/lack-of-urgency-uk-progress-on-climate-targets-is-worryingly-slow-report-warns

Komentāri

to ???
Vispār jau ir gan jāpilda regulās rakstītais, direktīvās vēl ir iespējas ko darīt pēc saviem ieskatiem. Mūsu valstsvīriem vajadzētu strādāt pie tā lai neparādās murgainas direktīvas un regulas no Eiropas birokrātiem. Bet ko var gribēt, ja 13.saeimā, jau bija gana daudz ne tikai neizdarīgi, bet arī valsts intereses sabotējoši subjekti.
???
Šorīt radio klausījos ļoti sakarīgu Norvēģijā strādājošas latviešu augsnes zinātnieces interviju, kurā galvenā doma bija: mums taču katram ir galva uz pleciem, nav jādara tas, ko kāds realitāti nepārzinošs funkcionārs saraksta regulās. Kaut vai zinātnieces ilggadējie pētījumi par plavu un ganību kopšanu un izmantošanu, par to, ka lopu skaits, kas ir Latvijā, nu nekādi nevar ietekmēt klimata izmaiņas. Drīzāk lopu skaita samazināšana izsauks negatīvas ķēdes reakcijas plavu/ganību ekosistēmās, augsnes mēslošanā, līdz ar to tās struktūrā,... līdz tam ko ēdīsim un ģērbsim mugurā . Mēs vispār neesam aizdomājušies, kādu mikroplastmasas piesārņojumu rada ekoloģiskās vēja elektrostacijas, utt. Ir apnikušas šīs vienpusējās un reizēm pat stulbās klimata glābšanas aģitācijas. Tas gan nenozīmē, ka problēmas nebūtu.

Pievienot komentāru