Valsts institūcijām pārvaldīt 43 pašvaldības ir vieglāk nekā 119. Pašlaik varam redzēt, ka pašvaldībām ir dažādi izejas punkti, tādēļ arī būs nepieciešams laiks, lai samērotu līdzekļu plūsmu.
“Pašvaldībām būs jāveic rūpīgs darbs, lai jēgpilni šo naudu izmantotu. Kad pagājušā gadā tika pieņemti nepieciešamie ATR akti, izstrādājām metodiku, kā pašvaldībām organizēt pakalpojumu nodrošināšanu, kā īstenot kopējo administratīvo struktūru. Arī Valsts kontrole sekos līdzi, kā pašvaldības kārtos savu saimniecību, lai netiktu izšķērdēti līdzekļi,” norāda Artūrs Toms Plešs.
Pēdējos gados Valsts kontrole ir aktivizējusies, turklāt arī KNAB un VARAM turpina darbu.
“Personības loma vēsturē ir nozīmīga. Runa ir par to, kādi ir pašvaldību vadītāji vai uzņēmumu vadītāji un cik lielā mērā viņi ir gatavi godīgām darbībām. Ne jau naudas daudzums ir svarīgs, svarīgi ir aizpildīt dokumentāciju un veikt iepirkumus,” saka Jānis Ikstens.
Jānis Turlajs pauž, ka lielais izaicinājums Latvijā ir depopulācija. “Tas, ko gaidu no stratēģijām jaunajās pašvaldībās, lai tās būtu nevis rožainas atrakstīšanās, bet gan plāns, ko pašvaldības darīs, ņemot vērā sarūkošo iedzīvotāju skaitu, kas tiks darīts, lai tiktu galā ar sarūkošo nodokļu maksātāju bāzi. Pagaidām ir liels daudzums dokumentu, bet atslēgas atbildes tajos nav.”