Latvijā darbu sāk klimata nozares jaunuzņēmums “Arbonics”

Arbonics | 23.09.2022

Uzņēmums brīvprātīgajā oglekļa tirgū zemes īpašniekiem piedāvā pelnīt no oglekļa kredītiem

 

Lai zemes un mežu īpašniekiem Eiropā potenciālo oglekļa ienākumu aprēķināšana kļūtu ātrāka un vieglāka, un pavērtu iespējas pelnīt brīvprātīgajā oglekļa tirgū, klimata nozares jaunuzņēmums Arbonics Latvijā un Igaunijā šodien laiž klajā savu unikālo, datos un zinātnē balstīto, tehnoloģiju.

Uzņēmums, kuru 2022. gada sākumā dibināja Kristjans Lepiks (Kristjan Lepik) un Lisete Luika (Lisett Luik), piedāvā dabas procesos balstītu risinājumu cīņā pret klimata pārmaiņām, īpašu uzmanību pievēršot mežsaimniecībai. Mainot metodi, kā zemes īpašnieki analizē un aprēķina savas zemes vai meža oglekļa piesaistes potenciālu – oglekļa dioksīda uztveršanas un ilgtermiņa uzglabāšanas procesu atmosfērā, Arbonics piedāvā jaunus ienākumu avotus mežu un zemes īpašniekiem, vienlaikus pilnveidojot brīvprātīgo oglekļa tirgu.

Sadarbības process ar zemes un mežu īpašniekiem noris šādi – vispirms Arbonics veic sākotnējo zemes iespējamo oglekļa novērtējumu, kas aizņem mazāk par vienu minūti, īpaši koncentrējoties uz potenciālu no apmežošanas, mežu spēju uzglabāt oglekli un šīs zemes konkrēto peļņas potenciālu. Platforma spēj analizēt datus gan par vēl neizmantoto zemi, gan nodrošināt individualizētus risinājumus esošajiem mežiem, kas rada oglekļa kredītus, adaptējot jaunu meža apsaimniekošanas praksi. Arbonics oglekļa aprēķini tiek balstīti uz datiem, kurus pēc tam arī var vienkārši auditēt. Uzņēmums arī izskaidros to, kā šis novērtējums top, kā arī dos praktiskus ieteikumus zemes vai mežu īpašnieku peļņas veicināšanai.

Precīzi ienākumi būs atkarīgi no stādīto koku veida, zemes kvalitātes, projekta ilguma un tamlīdzīgi. Piemēram – bērzu apmežošanas projekts uz augstas kvalitātes zemes Latvijā, kas 50 gadu līguma ietvaros varētu radīt aptuveni 205 oglekļa vienību uz hektāru. Ja oglekļa vienības cena ir 50 eiro, apmežošanas projekts par katru hektāru spēj dot peļņu aptuveni 10 250 eiro apmērā. Tā ir ienākumu aplēse, un faktiskā summa ir atkarīga no konkrētās vienošanās, kā arī no oglekļa kredīta cenas pārdošanas brīdī.

Brīvprātīgā oglekļa tirgus strauji aug, un paredzams, ka pieprasījums palielināsies 15 reizes, bet kopējā tirgus vērtība 2030. gadā sasniegs 50 miljardus dolāru, jo arvien vairāk uzņēmumu un patērētāju vēlas investēt oglekļa emisiju samazināšanas shēmās emisiju kompensēšanai.

“Zemes īpašnieki var būt spēcīgs sabiedrotais cīņā pret klimata pārmaiņām, nodrošinot iespēju uzglabāt miljoniem tonnu oglekļa dioksīda mežos un aizsargāt bioloģisko daudzveidību. Taču viņiem ir nepieciešams kāds, kas nodrošina vajadzīgos datus un veic to analīzi. Izmantojot mūsu elastīgos datu modeļus un pamatojoties uz dziļo izpratni par brīvprātīgajiem oglekļa tirgiem, Arbonics var palīdzēt zemes īpašniekiem pozitīvi ietekmēt klimatu,” skaidro Lisete Luika, Arbonics līdzdibinātāja.

“Kokus joprojām var izmantot kā ienākumu avotu, bet zemes un mežu īpašniekiem mēs piedāvājam divas jaunas ieņēmumu plūsmas no oglekļa un bioloģiskās daudzveidības. Mūsu mērķis ir radīt jaunu meža ekonomiku un mainīt veidu, kā tiek vērtēti meži,” komentē uzņēmuma līdzdibinātājs Kristjans Lepiks.

Lai ātrāk attīstītu šo platformu, Arbonics šogad saņēma 1,8 miljonus eiro pirmējo finansējumu no Wise līdzdibinātāja Taaveta Hinrikus (Taavet Hinrikus) un Plural.

Arbonics platformas izveidei ir apvienojis zvaigžņu komandu, kurā vienuviet satikās mežsaimniecības, oglekļa un uzņēmējdarbības pieredze no Apple, American Express, Starship Technologies un World Wildlife Fund. Uzņēmums arī cieši sadarbojas ar Tartu Universitātes ģeotelpisko datu zinātnieku komandu – šai sadarbībai ir bijusi svarīga loma automatizētā un datos balstītā instrumenta izstrādē, vienlaikus nodrošinot, ka visa analīze sakņojas jaunākajā zinātnē.

Par Arbonics

Arbonics ir 2022.gadā dibināts klimata tehnoloģiju jaunuzņēmums, kas apvieno mežsaimniecības un tehnoloģiju pasauli, lai cīnītos pret klimata pārmaiņām. Uzņēmuma dibinātāji ir Kristjans Lepiks (Kristjan Lepik) un Lisete Luika (Lisett Luiks).
Uzņēmums ir ieguvis 1,8 miljonus eiro pirmssēklas finansējumu no Wise līdzdibinātāja Tāveta Hinrikus (Taavet Hinrikus), un izveidojis unikālu datu un zinātnes instrumentu oglekļa ieņēmumu aprēķināšanai, kā arī izstrādā produktu portfeli, kas aptver visu meža dzīves ciklu. Arbonics komanda apvieno mežsaimniecības, oglekļa un biznesa pieredzi no Apple, American Express, Starship Technologies un World Wildlife Fund ar Tartu Universitātes zinātnieku atbalstu.

Mājaslapa
https://www.arbonics.com/latviski

Pievienot komentāru