Kurās Eiropas pilsētās ir vislabākā gaisa kvalitāte?

European Environment Agency | 25.07.2022

Saskaņā ar Eiropas Vides aģentūras (EVA) publicētajiem Eiropas pilsētu gaisa kvalitātes datiem 2020. un 2021. gadā tīrākās pilsētas Eiropā ir Ūmeo Zviedrijā, Fara un Funšala Portugālē. Papildus tam, EVA publicēja divus ziņojumus, kuros aplūkotas gaisu piesārņojošo vielu emisijas, uz kurām attiecas dažādas ES un ANO/EEK prasības.

Eiropas pilsētu gaisa kvalitātes pārskatā ir iekļautas vairāk nekā 340 pilsētas. Pilsētas ir sarindotas no tīrākās līdz piesārņotākajai, pamatojoties uz vidējo smalko cieto daļiņu (PM2,5) līmeni. Dati, kuros balstīts šis reitings, iegūti no vairāk nekā 400 monitoringa stacijām EEZ dalībvalstīs pēdējo divu kalendāro gadu laikā.

No 2020. līdz 2021. gadam tikai 11 pilsētās gaisa kvalitāte bija laba, kas nozīmē, ka daļiņu PM2,5 līmenis bija zemāks par Pasaules Veselības organizācijas (PVO) veselībai noteikto ieteikumu ilgtermiņa iedarbībai ar daļiņām PM2,5, kas ir 5 mikrogrami uz kubikmetru gaisa (5 μg/m3). Šī robežvērtība tika pārsniegta 97% to 343 Eiropas pilsētu, kas tika iekļautas apsekojumā.

Turpretī Eiropas Savienības (ES) noteiktā PM2,5 gada robežvērtība 25 μg/m3 tika pārsniegta tikai trijās visvairāk piesārņotajās pilsētās, tostarp Novi Sačā Polijā, Kremonā un Padovā Itālijā, tādējādi uzsverot atšķirību starp PVO vadlīnijām un ES standartu.

Kurās Eiropas pilsētās ir vislabākā gaisa kvalitāte?

Pievienot komentāru