Kūdras importēšana no Latvijas sacēlusi pamatīgu sašutuma vētru Īrijā

Inguna Mieze, Baltic-Ireland | 28.09.2021

Pagājušajā nedēļā Droghedas ostā piestāja kuģis, kurš atveda apmēram 3600 tonnas kūdras no Latvijas, vēstī Zaļās salas mediji. Tas sacēlis pamatīgu sašutuma vētru dārzkopības nozarē, kuras pārstāvji situāciju vērtē kā “pilnīgi nepieņemamu” un absurdu.

Spriedze starp dārzkopjiem un valdību ilgst kopš 2019.gada, kad Īrijas Augstākā tiesa pieņēma lēmumu, ka kūdras komerciālā ražošana ir jāpārtrauc. Reaģējot uz Īrijas vides draugu (FIE) grupas akciju, tiesa konstatēja, ka komerciālo ražošanu regulējošo noteikumu juridiskie aspekti neatbilst Eiropas direktīvai par ietekmes uz vidi novērtējumu. Valdība izveidoja īpašu komisiju, kuras uzdevums ir atrast risinājumu šai situācijai un tās ziņojums gaidāms šī mēneša beigās.
Valdības nostāja pausta dokumentā, kurā kūdrāji tagad ir ierindoti starp pasaules svarīgākajām ekosistēmām ar kritisku spēju uztvert un saglabāt oglekli, tādējādi palīdzot regulēt klimatu.
Kūdras ievešana ar kuģiem ir pretrunā ar paaudzēm ilgu vēsturi un kūdras ieguves tradīcijām, kas tika komercializētas 20.gadsimtā ar valsts izveidotu uzņēmumu Bord na Móna.

Kūdras importēšana no Latvijas sacēlusi pamatīgu sašutuma vētru Īrijā

Pievienot komentāru