Itālijas jaunie lauksaimnieki: Mēs vēlamies dzīvot, kā mūsu senči

Silvia Marchetti, EU Observer | 12.07.2022

Kopš pirmā emigrācijas viļņa 1860. gados Itālijas dziļos lauku apvidus ir skārusi depopulācija. Ģimenes, īpaši jaunieši, bēga uz pilsētām, meklējot gaišāku nākotni un darbu, atstājot gados vecākos. Ziemas bija bargas, un zemnieku un ganu dzīve vairs nebija izturama.

Mūsdienās 40% lauku un kalnu ciematos ir mazāk nekā 5 000 iedzīvotāju, bet vairāk nekā 20 000 pilsētu ir zaudējušas pāri par 80% savu iedzīvotāju. Taču ir vērojama pretēja tendence, ko veicināja pandēmijas uzliesmojums. Ir izveidojusies jauna nekonvencionālo jauno lauksaimnieku, siera ražotāju, lopkopju un pārtikas ražotāju paaudze, kas atsakās no potenciālās karjeras un atgriežas savos pamestajos dzimtajos ciematos, lai uzsāktu saimniekošanu un lauku uzņēmējdarbību.

Frančesko Arēna, 23 gadus vecs, nesen pabeidzis pakalpojumu menedžmentu prestižajā Milānas La Cattolica universitātē un pēc darba dizaina un luksusa projektu vadītāja amatā nolēmis, ka vēlas atgriezties savu vectēvu kalnos Abruco-Molise-Lazio nacionālajā parkā. Viņš izveidoja bioloģisko saimniecību, kurā tagad ražo medu, neapstrādātu olīveļļu, ievārījumus, graudu alu un kalnu aromātu liķierus.

Nākamais solis ir atvērt lauku viesu namu un brīvdienu māju un savvaļā audzēt senas augstākās kvalitātes vietējo melno cūku sugas. Šim nolūkam viņš meklē jaunus konkursus inovatīviem lauksaimniecības projektiem, ko finansē Itālijas Atveseļošanās un noturības plāns, kas ir daļa no Eiropas Savienības nākamās paaudzes ES tiešās pandēmijas atbalsta paketes.

“Pēc ilgiem ceļojumiem darba dēļ sapratu, ka Milāna nav domāta man, tā bija ierobežojoša, drudžaina dzīve, vienmēr skriešana pretī mērķiem, darbaholisms, laika tērēšana. Nebija jēgas gaidīt pensiju, lai piepildītu savus sapņus,” atzīst Frančesko Arēna. “Es vienmēr esmu jutis savas ģimenes tradīciju vilkmi. Bērnībā mēdzu apmeklēt savu vecvecāku ciemu, bet tikai brīvdienās. Pilsēta man nekad nevarēja sniegt brīvību un vienkāršu dzīvesveidu, kādu es meklēju, dabas ieskauts, ko es atradu šajā zemes pleķītī, kurā tiek ražoti augstākās kvalitātes produkti,” viņš turpina.

Tā vietā, lai pamestu tuksnešaino, miegaino laukus, daudzi labi audzināti tūkstošgades cilvēki – milenāļi, piemēram, jaunais lauksaimnieks F. Arēna, ir izdarījuši pretēju izvēli un atgriezušies strādāt savu senču īpašumos.

Jaunie, augsto tehnoloģiju lauksaimnieki

Saskaņā ar Itālijas lauksaimnieku grupas Coldiretti nesen publicēto ziņojumu pandēmijas laikā par astoņiem procentiem ir palielinājies tādu jaunu augsto tehnoloģiju saimniecību skaits, kuras vada lauksaimnieki, kas jaunāki par 35 gadiem. Paredzams, ka drīzumā tiks atvērtas vēl citas.

Itālija ir Eiropas Savienības pandēmijas atbalsta fonda, kas paredzēts pandēmijas seku novēršanai, ir lielākā saņēmēja starp līdzīgām valstīm. Tām kopumā pienākas 200 miljardi eiro. Roma jau ir saņēmusi no Briseles pirmo ES finansējuma daļu (21 miljardu eiro), bet otrā daļa 24 miljardu eiro apmērā tiks piešķirta šovasar.

Aptuveni 1 miljards eiro tiks piešķirts “miegaino” lauku apvidu un mazo ciematu revitalizācijai (tā dēvētais “progetto borghi”), savukārt vairāk nekā 5 miljardi eiro tiks piešķirti videi draudzīgu, inovatīvu lauksaimniecības projektu un jauno uzņēmēju lauksaimnieciskās darbības finansēšanai.

Cenšoties risināt iedzīvotāju skaita samazināšanās problēmu, pēdējos gados vietējās pašvaldības ir izstrādājušas visdažādākās vilinošas shēmas, lai piesaistītu jauniešus pārcelties uz neparastiem kalnainiem apvidiem, sākot ar tā saukto “rezidentūras ienākumu” līdz pat 700 eiro mēnesī un beidzot ar nodokļu atlaidēm, bērnu piemaksām, lētu īri un mājokļiem, taču panākumu nav bijis. Galvenokārt piesakās pensionāri un attālināti strādājošie.

Vēl viens mileniālis, kurš atteicās sekot savu vecāku, abu ārstu, gaitās un pameta haotisko Neapoli, lai pievērstos siera ražošanai un lopkopībai, ir 32 gadus vecais Ajmone Bartolomuči (Ajmone Bartolomucci). Viņa piena lopkopības saimniecība pārdod govs piena “cacio cavallo” sieru un bioloģisko jogurtu Komino ielejā Čiočiarijas reģionā, no kurienes nāk Ajmones ģimene.

Itālijas jaunie lauksaimnieki: Mēs vēlamies dzīvot, kā mūsu senči

Pievienot komentāru