Desmit velosipēdistiem draudzīgākās pilsētas pasaulē. Deviņas atrodas Eiropā

Natalie Huet, Euronews | 17.09.2022

Lai novērtētu 90 velosipēdistiem draudzīgākās pilsētas pasaulē, pasaules velosatiksmes pilsētu indeksā ņemti vērā veloceliņi, velosipēdu zādzību rādītāji un laikapstākļi.

Riteņbraukšanas cienītāji zina, cik lieliska var būt sajūta, braucot pa veloceliņu un baudot pilsētas burvību bez negatīvajām izpausmēm, ko rada pārpildīts sabiedriskais transports vai satiksmes sastrēgumi. Valdībām visā pasaulē cenšoties samazināt oglekļa dioksīda emisijas, arvien vairāk pilsētu mudina cilvēkus atteikties no automašīnām un atvieglo pārvietošanos ar velosipēdiem.

Kuras ir velosipēdistiem draudzīgākās pilsētas? Saskaņā ar šā gada Pasaules velosatiksmes indeksu, tās lielākoties meklējamas Eiropā.

Digitālās apdrošināšanas uzņēmums Luko izpētīja 90 pilsētas visā pasaulē un sarindoja tās, pamatojoties uz sešiem galvenajiem parametriem: velosipēdu lietotāju īpatsvars, laikapstākļi, noziedzība un drošība (piemēram, negadījumi un velosipēdu zādzību skaits), infrastruktūra, velosipēdu koplietošanas iespējas un īpaši pasākumi, piemēram, “dienas bez auto”.

Rezultāti ir apkopoti skalā no 0 līdz 100 punktiem, jo augstāks rezultāts, jo pilsēta ir velosipēdistiem draudzīgāka.

Eiropas pilsētas ierindojušās saraksta augšgalā, galvenokārt, pateicoties kvalitatīviem veloceliņiem un laikapstākļiem, kas ietver lielu skaitu “velosipēdam piemērotu” dienu.

Neviena Amerikas Savienoto Valstu pilsēta nav iekļuvusi pirmajā desmitniekā vai pat divdesmitniekā, dažas no tām iekļuva starp deviņdesmit sarakstā iekļautajām pilsētām: Sanfrancisko (39. vieta), Portlenda (41.), Sietla (50.), Vašingtona (53.), Losandželosa (57.), Bostona (61., par vienu vietu apsteidzot Londonu), Ņujorka (67.), Čikāga (71.) un Detroita (72.).

Lūk, 10 labākās velosipēdistiem piemērotākās pilsētas pasaulē:

10. Hanovere, Vācija

Vācijas pilsētā Lejassaksijā ir krāšņi parki. Kas var būt labākais veids, kā tos apskatīt? Hanovere šogad ierindojās pirmajā vietā, pateicoties kvalitatīvai infrastruktūrai un velotūrismu veicinošiem pasākumiem, tostarp “dienām bez auto”. Hanovere 2022. gada pasaules velosatiksmes pilsētu indeksā ieņem 10. vietu.

9. Brēmene, Vācija

Brēmene ir vēl viena velosipēdu mīļotāju iecienīta pilsēta Vācijā ar ļoti līdzenu reljefu un veloceliņiem, kas šķērso pilsētu un savieno to ar kaimiņpilsētām. Brēmene ir pirmā Vācijas pilsēta, kurā ir izveidota “velosipēdu zona” Neustadt rajonā – apkaime ar ātruma ierobežojumu 30 km/h, kurā divriteņiem ir priekšroka un kurā ir atļauts braukt velosipēdiem ar blakusvāģiem.

8. Berne, Šveice

Saskaņā ar indeksu Šveices galvaspilsēta ir ieguldījusi daudz līdzekļu kvalitatīvā veloinfrastruktūrā, īpaši augstu novērtēta velosipēdu koplietošana, kā arī regulāri rīkotās “dienas bez auto”. Pilsētā ir ļoti zems riteņbraucēju mirstības līmenis.

7. Hangdžou, Ķīna

Negaidīta iekļušana pirmajā desmitniekā: Ķīnas pilsētā Hangdžou, vienīgajā ārpus Eiropas, kas ierindojas pirmajā desmitniekā, 30% iedzīvotāju ir riteņbraucēji; velosipēdu koplietošanas jomā tā uzrāda augstākus rezultātus nekā lielākā daļa konkurentu.

6. Malme, Zviedrija

Zviedrijas pilsētā Malmē ir īpaši zems velosipēdistu bojāejas rādītājs, pateicoties kvalitatīvai infrastruktūrai un regulāriem velobraukšanu veicinošiem pasākumiem.

5. Amsterdama, Nīderlande

Iespējams, jūs gaidījāt, ka Nīderlandes galvaspilsēta šajā reitingā ieņems pirmo vietu, taču, iespējams, tieši drošības rādītāji tam traucē: Amsterdamā novēro vairāk nekā 1000 negadījumu uz 100 000 velosipēdistu. Tas ir gandrīz piecas reizes vairāk nekā tuvākajai “konkurentei” Kopenhāgenai. Ja visi brauktu ar velosipēdu kā holandieši, globālās emisijas samazinātos par gandrīz 700 miljoniem tonnu.

4. Kopenhāgena, Dānija

Dānijas galvaspilsēta ir droša gan riteņbraucējiem, gan arī velosipēdiem, jo tajā ir zems braucamrīku zādzību skaits un “dienas bez automašīnām”. Pilsēta daudz iegulda velosipēdu infrastruktūrā, lielākā daļa iedzīvotāju, kas brauc ar velosipēdu, turpina to darīt arī garajā un bargajā Dānijas ziemā. Kopenhāgena ir droša velosipēdu mīļotājiem, lielākā daļa vietējo brauc ar velosipēdu neatkarīgi no gadalaika.

3. Antverpene, Beļģija

Beļģijas ostas pilsētai nav īpašu veloceliņu, bet ir spēcīga velosipēdu koplietošanas sistēma un “svētdienas bez automašīnām” pasākumi, kas pilsētu nenoliedzami ir padarījuši velosipēdistiem draudzīgu.

2. Minstere, Vācija

Vācijas pilsētā ir zems bojāgājušo velosipēdistu skaits, lai gan vairāk nekā 39% iedzīvotāju ikdienā izmanto velosipēdus. Minsterē regulāri notiek arī velobraukšanu veicinoši pasākumi.

1. Utrehta, Nīderlande

Reitinga augšgalā ir Nīderlandes pilsēta Utrehta. Tā var lepoties ar augstiem rādītājiem veloinfrastruktūras un laikapstākļu ziņā, vairāk nekā puse tās iedzīvotāju (51%) ikdienā izmanto velosipēdu.

Augsto 15. vietu sarakstā ieņem Lielbritānijas pilsēta Bristole, tā augstu novērtēta par zemo velosipēdu zādzību skaitu un labu infrastruktūru. Seko Edinburga, kas ierindojas 54. vietā. Lai gan Francijas pilsētas neiekļuva pirmajā desmitniekā, divām tikai nedaudz pietrūka – Strasbūra ierindojās 11. vietā, Bordo – 12. vietā.

Desmit velosipēdistiem draudzīgākās pilsētas pasaulē. Deviņas atrodas Eiropā

Pievienot komentāru