“Sodra” kļūst par lielāko privāto mežu īpašnieku Latvijā

Māris Ķirsons | 14.11.2018

Zviedrijas mežu īpašnieku koncerns “Sodra”, iegādājoties SIA “Bergvik Skog” (īpašumā 111 100 ha) kapitāldaļas par 324 milj. eiro, kļuvis par lielāko privāto zemju īpašnieku Latvijā ar vairāk nekā 124 000 ha.

Mežsaimniecība

Zviedrijas kompānijas “Bergvik Skog” mājaslapā zviedru valodā publicētā informācija liecina, ka uzņēmums visus savus ieguldījumus un uzņēmumu kapitādaļas pārdevis Zviedrijas koncernam “Sodra”, kuras kompānijai Latvijā SIA “Sodra mežs” jau piederēja 13 000 ha zemes. Tādējādi pēc šī darījuma “Sodra” kļūs par lielāko privāto zemes īpašnieku Latvijā. Zīmīgi, ka šā gada jūlijā otra lielākā privātā mežsaimniecības SIA “Foran Real Estate” (īpašumā 54 207 ha) 100% kapitāldaļu iegādājusies “Ikea” meitas kompānija “IRI Investments B.V.”, kļūstot par vienu no lielākajiem zemes īpašniekiem Latvijā.

Ilggadējais SIA “Bergvik Skog” izpilddirektors Larss Georgs Hedlunds norādīja, ka līdzšinējo gadu laikā veikti būtiski ieguldījumi mežsaimniecībā, darbs nodrošināts aptuveni 500 dažādu darbu veicējiem.

Divi skatupunkti

Latvijas Meža īpašnieku un apsaimniekotāju konfederācijas valdes priekšsēdētājs un meža īpašnieks Māris Liopa šo darījumu vērtē divējādi. “Lūk, ko spēj mežu īpašnieku kooperatīvs ar vairāk nekā 100 gadu stāžu! Tas, ka Zviedrijas mežu īpašnieku kooperatīvs, kurš ir liels privāto mežu īpašnieks, pērk uzņēmumus Latvijā, ir loģiski, un tas nozīmē labāko mežsaimniecības prakses turpinājumu “Bergvik Skog” īpašumos.

Vienlaikus darījuma summa rāda Latvijas zemes un uz tās augošā zaļā zelta patieso vērtību, kura turpinās pieaugt, bet šo faktu pirms dažiem gadiem ilgstoši ignorēja valstij piederošā Latvijas Hipotēku un zemes banka,” savu pozīciju skaidro M. Liopa. Viņš, raugoties uz šī darījuma cenām, secina, ka savulaik zaudējis 6,8 milj. eiro. “Nezinu, vai tā bija muļķība. vai arī bankas apzināta rīcība,” uz jautājumu, kāpēc tā notika, atbild M. Liopa. Viņš uzskata, ka politiķiem nevajadzēja pieļaut situāciju, kad lielas zemes (mežu) platības nonāk ārzemnieku īpašumā, bet tagad “vilciens jau ir aizbraucis”, jo cenas būtiski augušas. Ceru, ka neviena Latvijas valdība nekad nelems par Latvijas mežu privatizāciju.”, tā M. Liopa.

Pārāk augsta cena

Pēc Zviedrijas “Bergvik Skog” ziņām, interese par uzņēmuma kapitāldaļu iegādi ir bijusi liela un ieinteresēta bijusi Latvijas valstij piederošā valsts a/s “Latvijas valsts meži” (LVM). Uzņēmums vēlreiz apstiprināja "Dienas Biznesam", ka tas bijis pretendentu vidū. Vienlaikus tika norādīts, ka LVM apsveic abas puses ar veiksmīgi noslēgto darījumu. Atbilstoši LVM rīcībā esošai informācijai, gala cena, par ko tika iegādāts uzņēmums, būtiski pārsniedza LVM piedāvājumā noteiktos cenas griestus, kas bija izstrādāti, rēķinoties ar nākotnes naudas plūsmu un ienākumiem no sociāli atbildīgas, videi draudzīgas un ilgtspējīgas mežu apsaimniekošanas, ar mērķi audzēt meža īpašumu vērtību ilgtermiņā, tajā pašā laikā neparedzot nekādas darbības, kas būtu saistītas ar šo īpašumu tālākpārdošanu. LVM skaidroja, ka no meža apsaimniekošanas veida tieši atkarīgs ir arī cenas piedāvājums. LVM uzskata, ka Latvijas meža nozare pašlaik redz patiesi pieredzējuša un atbildīga meža īpašnieka ienākšanu Latvijas mežu īpašnieku saraksta galvgalī.

Turpināt iesākto

VIEDOKLIS

Aiga Grasmane, Latvijas Meža īpašnieku biedrības izpilddirektore:

Šādu uzņēmumu specifika un uzdevums ir palielināt īpašuma vērtību, jo meža īpašumos, kas nonāk tirgū, koku ciršana lielākoties tuvākajā laikā nav iespējama. Līdz ar to galvenais uzdevums ir savest īpašumus kārtībā, atjaunot mežu ar augstvērtīgu stādāmo materiālu, izkopt jaunaudzes. Ceram, ka jaunais īpašnieks, balstoties uz stabilajiem uzņēmuma darbiniekiem, profesionāļiem meža apsaimniekošanā, turpinās iepriekšējā īpašnieka “Bergvik Skog” iesākto darbu produktīvāka un kvalitatīvāka meža izveidē. Veicot mērķtiecīgu meža audzēšanu, nākotnē varētu sagaidīt par vismaz 25% ražīgākas un pret klimata pārmaiņām izturīgākas audzes, kas ir visas sabiedrības kopējais ieguvums.

Pievienot komentāru