Nešaubīgi! Mājoklis ietekmē somu nācijas laimes sajūtu

Asuntosäätiö, Helsinki Times | 07.10.2022

Saskaņā ar Asuntosäätiö (Mājokļu fonds) veiktās aptaujas “Laime mājās” datiem mājoklim līdzās veselībai un attiecībām ir vislielākā ietekme uz iedzīvotāju laimi. Saskaņā ar nesen veiktās aptaujas datiem somu vispārējā laimes sajūta ir samazinājusies, un mājās gūtās emocijas ir mainījušās.

Sestdien, 8. oktobrī, tiek atzīmēta Nacionālā Mājas diena – grūtos laikos tiek uzsvērta mājas nozīme.

Jau otro reizi Asuntosäätiö veiktajā aptaujā “Laime mājās” tika pētīts somu laimes stāvoklis un mājas nozīme. Rezultāti liecina, ka mājas ir tieši saistītas ar laimi. Māja tika izvirzīta kā otrs svarīgākais laimes avots uzreiz pēc veselības. Salīdzinājumā ar pagājušo gadu veselības nozīme ir nedaudz samazinājusies, jo koronavīrusa pandēmija ir mitējusies.

Vispārējās laimes barometrs Somijā joprojām ir augsts, jo gandrīz trīs no četriem respondentiem apgalvo, ka ir apmierināti ar savu dzīvi. Tomēr, salīdzinot ar pagājušā gada aptauju “Laime mājās”, somu laimes līmenis ir samazinājies.

Miera, laimes un prieka sajūta visvairāk tiek izjusta mājās. Salīdzinot ar pagājušo gadu, pozitīvas sajūtas tiek piedzīvotas nedaudz mazāk, un biežāk ir sastopamas trauksmes, depresijas un nedrošības pazīmes. Palielinājusies arī vientulības sajūta.

“Aptauja liecina, ka pasaules notikumi ietekmē arī somu mājas. Māja ir neaizstājami svarīgs un drošs patvērums nedrošos laikos,” atzīst Asuntosäätiö Komunikācijas un mārketinga nodaļas vadītāja Johanna Otranena.

Kopības sajūta palielina laimes sajūtu

Lai gan pārliecinošs vairākums somu (71%) norāda, ka vislabāk jūtas vienatnē vai kopā ar ģimeni, aptauja “Laime mājās” liecina, ka būtisks laimes avots ir arī vietējā kopiena.

“Saskaņā ar aptaujas datiem kopienas locekļi ir acīmredzami laimīgāki nekā pārējie. Laimes sajūtu vairo visu veidu kopienas, sākot no kaimiņu kopienas līdz hobiju grupām, sporta klubiem un ideoloģiskām organizācijām. “Laimes mājās” aptaujas dati liecina, ka sestdiena ir somu iecienītākā diena. Sestdienās mēs arī parasti visvairāk laika pavadām mājās. Mājas nozīme dzīvē ir nenoliedzama, tāpēc tā ir pelnījusi savu svētku dienu. Mājas dienu var svinēt vienkārši mājās – izbaudiet mieru vai izdzeriet kafiju ar kaimiņu. Ar saviem svētkiem iespējams dalīties sociālajos tīklos, izmantojot hashtag #kodinpäivä,” norāda Johanna Otranena.

Jau otro reizi Asuntosäätiö veiktajā aptaujā “Laime mājās” tika pētīti laimes avoti Somijā un jo īpaši mājas loma. Aptaujā “Laime mājās”, kas tika veikta 2022. gada augustā, piedalījās 1068 respondenti, kuri pārstāv Somijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 69 gadiem.

Nešaubīgi! Mājoklis ietekmē somu nācijas laimes sajūtu

Komentāri

Juhani
Tosi hyvää juttu!

Pievienot komentāru