Mārupes novada attīstība ir Japānas un ES vidējā līmenī

Juris Paiders | 07.03.2024

Japānas IKP uz vienu iedzīvotāju 2021. gadā bija 33,7 tūkstoši eiro, tūkstoši eiro. Savukārt Augšdaugavas novadā vidējā IKP uz vienu iedzīvotāju līmenis ir kaut kur pa vidu starp Baltkrieviju un Moldovu.

Centrālā statistikas pārvalde (CSP) ir sākusi sagatavot datus par IKP lielumu Latvijas reģionos, valstspilsētās un novados. CSP skaidro par izmatotajām metodēm: “Aprēķinu pamatā tiek ņemts Latvijas iekšzemes kopprodukts no ražošanas aspekta faktiskajās cenās pa darbības veidiem atbilstoši rādītājiem, kas tiek saņemti no ekonomiski aktīvām vienībām reģionā. Reģiona IKP tiek aprēķināts kā visu saimnieciskās darbības veidu institucionālo vienību pievienotās vērtības un produktu nodokļu summa reģionā, atskaitot subsīdijas. Katras institucionālās vienības pievienotā vērtība (un attiecīgi IKP) tiek pārdalīta atbilstoši CSP rīcībā esošajai informācijai par vietējā darbības veida vienības ģeogrāfisko atrašanās vietu proporcionāli tajā nodarbināto skaitam.”

Kā liecina CSP dati, faktiskajās cenās IKP Latvijā 2021. gadā bija 33,3 miljardi eiro. Vairāk nekā puse no visa radītā IKP (52,9%) tika attiecināti uz Rīgu, savukārt Rīga kopā ar Pierīgu radīja divas trešdaļas (68,8%) no visa Latvijas IKP. 9,3% tika attiecināti uz Kurzemi 8,1% – uz Zemgali, 7% – uz Vidzemi, bet 6,6% – uz Latgali. Rēķinot IKP uz vienu iedzīvotāju, Rīgā 2021. gadā tie bija 28,9 tūkst. eiro, bet Latgales reģionā – tikai 8,8 tūkst. eiro. Atšķirība starp Rīgas un Latgales attīstību bija 3,3 reizes.

2021. gadā vislielākais IKP uz vienu iedzīvotāju bija Mārupes novadā – 30,2 tūkstoši eiro, sekoja Rīga ar 28,9 tūkstošiem eiro, trešajā vietā bija Ropažu novads – 23,4 tūkstoši eiro. Virs Latvijas vidējā IKP uz vienu iedzīvotāju – 17,7 tūkstošiem eiro – vēl bija tikai Valmiera, Ķekavas un Smiltenes novadi.

Visām pārējām Latvijas administratīvajām vienībām IKP uz vienu iedzīvotāju 2021. gadā bija zem Latvijas vidējā. Jūrmalā un Ogrē, kā arī Limbažu, Varakļānu, Tukuma, Bauskas, Valkas, Alūksnes, Ogres un Ludzas novadā vidējais IKP uz vienu iedzīvotāju bija zem 10 tūkstošiem eiro, bet Preiļu, Krāslavas, Rēzeknes, Balvu un Augšdaugavas novadā vidējais IKP uz vienu iedzīvotāju bija zem 8 tūkstošiem eiro. 2021. gadā attīstības līmeņi starp Mārupes un Augšdaugavas novadu atšķīrās 5,4 reizes. 
Skatīt visu rakstu

Pievienot komentāru