Kopumā par trešdaļu "palēkusies" pārtikas cena

Jānis Šķupelis, Dienas Bizness | 06.09.2021

Uz to, ka šogad ar laika apstākļiem kaut kas varētu nebūt kārtībā, DB vērsa uzmanību gan pagājušā gada beigās, gan šā gada sākumā. Sliktās ziņas tad bija tās, ka jau kādu laiku sevi bija pieteicis visai spēcīgs La Nina fenomens. Tā saucamā La Nina nozīmē straujāku nekā parasti Klusā okeāna virsmas atdzišanu (pretējs process tam ir El Ninjo fenomens). La Nina fenomena materializēšanās mēdz nozīmēt krietni lielākus nokrišņus Dienvidaustrumāzijā un Austrālijā. Savukārt, lielāks sausums šādā gadījumā parasti gaidāms Brazīlijā, Argentīnā un ASV dienvidu daļā. Būtībā spēcīga šo fenomenu (arī El Ninjo) periodiska materializēšanās nozīmē, ka laika apstākļi kļūst ekstremālāki – piemēram, plūdi ir lielāki, vērtas postošākās un sausums – iznīcinošāks.

Neiepriecinošās ziņas ir tās, ka varētu materializēties otrs La Nina fenomens pēc kārtas. Tā, piemēram, ziņo Bloomberg, kas izceļ ASV Klimata prognozēšanas centra (Climate Prediction Center) sacīto šajā sakarā.

Meteorologu teiktajam periodisku uzmanību pievērš arī ekonomistu un finanšu tirgus dalībnieku armijas. Piemēram, ja vienā reģionā tiek solīts liels sausums, tas nozīmē, ka kādu lauksaimniecības izejvielu raža var būt mazāka. Arī postoši plūdi un vētras var ietekmēt visdažādāko izejvielu cenu un veselu ekonomikas sektoru dinamiku. Pagaidām paredzējumi pamatā saistās ar atgūšanos no globālās pandēmijas un inflācijas nomierināšanos (pēc zināmas patrakošanas šogad). Tomēr tam, ka pārtika ir dārga un kļūst arvien dārgāka, var būt visai liela ietekme. Jau rakstīts, ka tam var būt dažādas sekas, piemēram, augoša ģeopolitiska nestabilitāte.

Piemēram, pirms 10 gadiem vērojamais tā saucamais Arābu pavasaris tiek sasaistīts tieši ar pārtikas cenu palielināšanos. Toreiz pārtikas cenām pieaugt lika gan postošs sausums, gan tas, ka dažas valstis lēma pārtraukt savu dažu pārtikas izejvielu eksportu. Pēc tam notiekošais raisīja jau milzīgu cilvēku plūsmu uz Eiropu jeb sākās tā saucamā bēgļu krīze, kam jau bijusi un vēl būs milzīga ietekme uz dažnedažādiem procesiem vecajā kontinentā. Arī tagad tas jau tā aktuālo bēgļu krīzi var padarīt vēl izteiktāku.

Pievienot komentāru