Īsumā par situāciju zāģmateriālu tirgū

Zemeunvalsts.lv | 24.09.2019

Pielikumā iespējams izlasīt rakstu par situāciju ASV un Kanādā, kas raksturo globālo perspektīvu

Latvija var nonākt līdzīgā situācijā kā Kanāda, ja laikus nelems par pāris miljonu m3 apaļkoku papildus “laišanu” tirgū, jo tikai tā var samazināt izejmateriāla cenu. Ja pazemina cenu vien, bez papildus apjoma, privātajam segmentam cena nekritīsies un vēlamo mērķi nesasniegt!

Par rakstu

Izskatās, ka jaudu samazinājums Kanādā, ko radīja ASV 20% ievedmuita (leavy) Kanādas koksnei LĪDZTEKUS KANĀDAS VALDĪBAS INERTAJAI REAKCIJAI UZ APAĻKOKU CENU IZMAIŅĀM pēc “skaistām” 2018. gada zāģētavu bilancēm, RADĪJA NĀVĪGU IETEKMI UZ KANĀDAS KOKAPSTRĀDES INDUSTRIJU, kuru tā tagad izjutīs gadiem – to tagad atzīst paši kanādieši.

Iespējams, ASV muitas un citas nodevas Kanādas zāģmateriāliem un Ķīnas kokrūpniecības precēm, kopā ar Ķīnas “atbildes” muitas nodevām (4407 dažādām precēm) saistībā ar iespējamu jaunbūvējamu mājokļu skaita palielināšanos ASV, galu galā kaut kad tuvākā vai tālākā nākotnē “radīs” mums “otru” 2018. gadu!

Par situāciju Eiropā

Čehija

Čehijā egles baļķi cenā nokritušies līdz 53 Eur, valdība apstiprinājusi subsīdiju 97,6 miljoni Eur privātajiem meža sektora īpašniekiem, kas paredzēti egļu astoņzobu mizgrauža radīto bojājumu un postījumu kompensēšanai. Bez tā, līdzīga summa papildus paredzēta Čehijas mežsaimniecības nozarei.

Zviedrija

Var rakstīt daudz, bet pietiek ar vienu: egles baļķu cena vidēji 45-55 Eur/m3 zāģētavā, apaļkoku krājumi zāģētavās augustā ir sasnieguši austāko līmeni pēdējos 15 gados (tādi nav bijuši pat pēc 2015. gada vētras).

(Patlabanējā mizgrauža invāzija potenciāli (nākotnē) var nopietni ietekmēt mežu, kālab meža īpašnieki ir satraukušies par situāciju.)

(Patlabanējā mizgrauža invāzija Dienvidzviedrijā pēc prognozēm un aplēsēm šogad varētu iznīcināt 2-12 milj. m3 egļu. Neviens nezina un neapņemas tieši prognozēt precīzu skaitli prognozes visai plašajā amplitūdā. Salīdzinājumam: parasti Zviedrijā ik gadus izcērt ap 95 milj. m3 meža.)

"Ir grūti vērtēt notiekošā ietekmi uz koksnes piegādi zāģētavām, uzskata vietējā kokrūpnieku federācija. Nozares noslodze var palielināties, tostarp produktivitāte samazināsies!"

“2-3 milj. m3 nav liela problēma, ja tie būs 10-12 milj. m3, nozarei būs lielas un nopietnas problēmas, jo tā būs visu laiku lielākā invāzija un tās sekas.”

"Izskatās, ka koksnes piegādē no mežiem lielāku procentālo īpatsvaru, kā būtu normāli, sastādīs egles koksne, kas dos lielākas iespējas celulozes ražotājiem."

Lielbritānija

C24, ēvelētā materiāla cenas septembrī tiek prasīta 145 GBP (FOB Riga), līmenī. Apmēram 45-50 Gbp/m3 kritums gada laikā.

Austrija

Apmēram 9,5 milj. m3 mizgrauža bojātas koksnes 2018. gadā, 2019. gadā tendencei turpinoties. Apaļkoku cenas kritušās līdz pat 50 Eur/m3.

Somija

Rekordlieli mežizstrādes apjomi, apaļkoku cenas krītas.

Vācija

Eksportē egles baļķus uz Ķīnu 38-45 EUR/m3 (uz celma), savukārt nozarei tiek piedāvāti egles apaļkoki par 50-60 Eur/m3. Pašvaldības subsidē mežistrādi!

Pievienot komentāru