9.-15. septembris

Zemeunvalsts.lv | 15.09.2023
Par esošajiem un gaidāmajiem notikumiem
 
### Iespējams parakstīt petīciju “Nē jaunām aizsargājamām dabas teritorijām bez taisnīgas kompensācijas nodrošināšanas!”
 
### Līdz 18. septembrim iespējams piedalīties Klimata likuma apspriešanā
https://tapportals.mk.gov.lv/legal_acts/7987de45-93fd-45e3-ac4c-948251c622d9
 
 
### Baložu kūdras muzejdzelzceļa ekskursijas 2023. gada sezonā
 
### Desmit valstu zinātnieku (arī Daugavpils Universitātes kolēģu) pētījums par dārzkopību un tās ietekmi uz apkārtējo vidi, aicinām to atbalstīt, piedaloties aptaujā:
 
### Plānojot vasaras gaitas, var noderēt
 
Par valstiskiem jautājumiem
 
Zemkopības ministrija plāno valdībā izskatīt informatīvo ziņojumu par kritisko situāciju lauksaimniecības nozarē. Runa ir gan par resursu un izejvielu augstajām cenām, kas ietekmē lauksaimniekus, kā arī pavasara sausuma un salnu ietekmē prognozēto ražas samazinājumu. 
 
Strādājot zemkopības ministra amatā, Didža Šmita galvenās prioritātes bija Latvijas lauksaimniecības un pārtikas produkcijas ražotāju eksportspējas palielināšana. Lai stiprinātu Latvijā ražotās produkcijas eksportspēju, ko zemkopības ministrs izvirzīja kā vienu no savām prioritātēm, stājoties amatā, ir piešķirti 1,4 miljoni eiro pārtikas ražotāju dalībai pārtikas izstādēs, kā arī eksporta un tirgus veicināšanas pasākumiem. Šis atbalsts sekmē pārtikas nozares eksportspēju, palielinot esošos un rodot jaunus ārējos tirgus, kā arī popularizē vietējo lauksaimniecības un zivsaimniecības nozari.
 
Par nozares jautājumiem
 
...valdības deklarācijā atkal parādījies punkts, kurā teikts, ka mazākuma daļu no tirgus orientētām publiskām kapitālsabiedrībām plānots kotēt biržā. "Šis ir sarkanais karogs meža nozarē, ja zem tā tiek saprasts tik stratēģiskas nozīmes uzņēmums, kāds ir Latvijas valsts meži...
 
Gan vētras radīto postījumu, gan astoņzobu mizgrauža ierobežojumu atcelšanas ietekmē rudens sezonā sagaidāms ievērojams sanotāro ciršu pieaugums. Savukārt pieprasījums, vismaz globālā līmenī, drīzāk turpina sarukt, kādēļ kopumā nav pamata gaidīt īpašu cenu augšupeju. 
 
Lai izvairītos no neparedzētām sekām, stādot jaunus mežus, ieteicams ņemt vērā piecas lietas...
 
Par ekonomiku
 
Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju, ka banka ir kā liela māja, kas piestūķēta ar naudu. Savtīga, jo negrib dalīties ar citiem, tāpēc jāuzliek par pienākumu atvērt logus un durvis, lai daļa no bagātībām tiktu arī citiem. Šāds priekšstats izslēdz racionālu diskusiju par banku lomu ekonomikā un sabiedrībā, jo no šīs ainas ir izgaisis nozīmīgs aspekts – bankas naudu aizņemas, lai to izsniegtu tālāk. 
 
Kadastrālo vērtību izmaiņu no 2025. gada dēļ nevar nesamērīgi pieaugt nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksājumi, secināms no Ministru prezidenta amata kandidātes Evikas Siliņas (JV) paustā šodien debatēs pirms Saeimas balsojuma par gaidāmās jaunās valdības apstiprināšanu.
 
Noslēdzies ikgadējais konkurss Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā, kas norit jau 9. gadu, pēdējos divus gadus aptverot ne vien Latvijas, bet arī Baltijas valstu vērtīgākās ēkas un objektus.
 
Par vides jautājumiem
 
Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē arvien turpinās postošās augusta vētras seku likvidēšanas darbi, taču pamatdarbi drošai parka apmeklēšanai šonedēļ noslēgušies un plānots, ka jau nedēļas nogalē parks būs atvērts apmeklētājiem.
 
14. septembrī pirmais, vecākais un lielākais Latvijas nacionālais parks – Gaujas Nacionālais parks – atzīmē 50. izveides gadadienu. Tā godināšanai ikvienu aicina iesaistīties foto konkursā un dažādos tematiskajos pasākumos. 
 
Testa plāna izstrāde sākas divām pilotteritorijām – dabas liegumam “Gudenieki” un “Nīcas īvju audze” kopā ar tam piegulošajām bioloģiski vērtīgajām platībām. Tās abas ir īpaši aizsargājamas dabas teritorijas un Natura 2000 teritorijas.
 
...meža autoceļa “Baraukas ceļš” būvniecībai Dienvidlatgales reģionā, Aknīstes iecirknī, Valsts vides dienests tehniskajos noteikumos bija noteicis, ka  Dzirnavupītes šķērsošanas vietās ir jāveic īpaši aizsargājamas gliemeņu sugas biezās perlamutrenes Unio crassus īpatņu pārvietošana.
 
https://klik.tvnet.lv/7850957/latvijas-dabas-parks-valstij-maksa-tukstosiem-eiro-sodu-par-to-ka-nepilda-absurdas-dzivniekiem-traumatiskas-prasibas
900 eiro, par ko varētu nopirkt 50 siena ruļļus ziemai. Tāds ir pēdējais sods, kas pirms divām nedēļām tika samaksāts valstij par dabas parkā “Dvietes paliene” mītošajiem lielajiem zālēdājiem - tauriem un savvaļas zirgiem. Biedrība “Dvietes senlejas pagastu apvienība” gadu gaitā samaksājusi tūkstošiem eiro sodu, jo nepilda absurdas, dzīvniekiem traumatiskas, būtībā neizpildāmas veterinārās prasības, kurām nevajadzētu attiekties uz vēsturisko dzīvnieku pēctečiem, kas pirms 20 gadiem ambiciozos vides projektos tika atgriezti savvaļā. 
 
Valsts vides dienesta (VVD) inspektori naktī uz 12. septembri pie Babītes ezera aizturējuši maluzvejnieku ar 18 zvejas tīkliem, kuru kopējais garums – 900 m. Maluzvejnieka lomā atradās 96 kg zivju – līņi, brekši un karūsas.
 
Prasību ievērošanu veiks Dabas aizsardzības pārvaldes valsts vides inspektori. Par nepamatotu atrašanos Teiču dabas rezervātā, kā arī ogošanas noteikumu neievērošanu var tikt piemērots administratīvais sods. 
 
Vienlaikus skaidrs: mēs visi vēlamies ūdensvadu, apkuri, kanalizāciju, ir vajadzīgi elektrības kabeļi, gāzes vads, ar inženierkomunikācijām ir pilna ielu pazeme. Neglābjami ļoti daudziem kokiem nākas atkāpties, jo saknes ar caurulēm un ēku pamatiem nesadzīvo. Tādēļ jo uzmanīgāk jāsaudzē koki pilsētas zaļajā teritorijā.
 
Par medībām
 
Latvijā vilks ir īpaši aizsargājama ierobežoti izmantojama suga, kuru drīkst medīt stingri noteiktos apjomos – šajā medību sezonā ir atļauts nomedīt 300 indivīdus. Dienests uzsver, ka vilku medības palīdz uzturēt plēsēju dabiskās bailes no cilvēka un uzlabo lauku apvidu iedzīvotāju spēju līdzāspastāvēt ar vilku populāciju.
 
Lietotne Mednis sākotnēji bija laba iedeja. Taču tā tika sarežģīta līdz nesaprašanai. Manuprāt, tajā tika iekļautas daudzas medniekiem nevajadzīgas funkcijas. Šobrīd šķiet, ka Mednis nav mednieku palīdz, bet gan rīks, ar ko Valsts meža dienests (VMD), iespējams, vēlas kontrolēt medniekus nomedīšanas atļauju norakstīšanas procesā. Piemēram, fotografēšana un nepieciešamība būt notikuma vietā. Iespējams, es kaut ko nesaprotu, bet šķiet, ka šāda aptiekas precizitāte kādam ir ļoti nepieciešama. Medniekiem, tik liela precizitāte nav būtiska.
 
Pie Otaņķiem, kas atrodas Liepājas ezera austrumu krastā, kādā septembra vakarā nomedīti divi jauni zeltainie šakāļi.
 
Par vilcienu un dzelzceļa jomas raibumiem
 
Jo ilgāk jāgaida diena, kad sāks kursēt jaunie vilcieni, jo lielākas galvassāpes ritošā sastāva remonta cehos. Sankciju dēļ veco vilcienu rezerves daļas tiek meklētas gan izstādēs, gan daudzu valstu noliktavās. Pagaidām visu vēl varot salabot, taču tas ir gan dārgi, gan sarežģīti.
Vecākais elektrovilciens, kas joprojām ir ierindā, ražots pagājušajā gadsimta 66. gadā. Tātad tas ir sasniedzis 57 gadu vecumu. Savukārt vecākais dīzeļvilciens ir par septiņiem gadiem jaunāks. Taču pat visjaunākajam vilcienam drīz būs 30 gadu.
 
Toreiz zāle bija zaļāka, debesis zilākas, Baraks Obama tikai 10 mēnešus bija sēdējis ASV prezidenta krēslā, Latviju satricināja ziņas par iespējamu nokritušu meteorītu (kas gan izrādījās viltus ziņas), bet pasaule vēl nepazina Apple planšetdatoru iPad.
 
Kad pirms sešiem gadiem prezentēja finanšu aprēķinus, Rail Baltica Latvijas posma izmaksas bija minētas ap 2 miljardiem eiro, bet tagad tiek pieļauts, ka tas varētu izmaksāt pat četras reizes dārgāk jeb ap 8 miljardiem eiro. Rail Baltica pamattrasei jābūt gatavai līdz 2030.gadam.
 
Skaļi, bet aptuveni par aktuālo piecās daļās
 
Vai lielveikali pārtikai liek milzu uzcenojumus? Liek. Taču situāciju tirgū izmanto arī ražotāji un lauksaimnieki. Lielākajam olu ražotājam pērn peļņa augusi pat 40 reizes.  
Kamēr nesāc to darīt, pārtikas cenu analīze šķiet vienkārša. Ārkārtīgi lielā pieauguma cēloņi interesē visus. Labi. Ņemam vienu produktu un parādam, kā cena veidojas. Cik izmaksā ražotājam un veikalam. Mēs arī tā domājām, kamēr trīs mēnešus vēlāk secinājām, ka tas ir neiespējami. 
 
Par daudz ko interesantu
 
Fotogrāfam Mārim Kreicbergam ir aizraujošs hobijs, kurš, kā viņš smejas sarunā ar portālu la.lv, prasa daudz brīvā laika. Septembra pirmajās dienās Zvārdē, kas atrodas Saldus novadā, viņam izdevies tikt pie pasakaini skaistām fotogrāfijām, kuras skatoties var pārņemt sajūta, ka ir dota tā brīnišķīgā iespēja – ielūkoties īstajā meža dzīvē.
 
Patiesībā tēma ir vēl plašāka – un sarežģītāka. Vai mēs pieļaujam to, ka cilvēks var patiešām mainīt savu viedokli kādā jautājumā? Piemēram, ka Ainārs Šlesers patiešām nosoda Krievijas agresiju pret Ukrainu? Cits piemērs: vai bija tādi pašmāju komunistiskās elites pārstāvji, kuri patiešām mainīja uzskatus par okupācijas režīmu un Latvijas neatkarības atjaunošanas nepieciešamību? 
 
Pateicoties Cēsu novada lauksaimniekiem, ar smago tehniku tas šī gada 7. septembrī izcelts no zemes dzīlēm. Profesore Janīna Kursīte-Pakule komentē jaunatklājumu: "Visam pienāk savs laiks, arī Merķelim un akmenim, uz kura viņš sarakstījis Latviešus. Sakrita viss – laba komanda, laba diena un ticība, ka latvieši to var. Nogāzto akmeņu vietā ir jaunatrakts akmens, kurš vēsta un iemieso nozīmīgu daļu no latviešu vēstures."
 
Re, pagājušās nedēļas manāmākais notikums Latvijas kultūras dzīvē bija Gunāra Kūtra nosaukšana par iespējamo kultūras ministru. Kultūras nozares cilvēki sašūmējās, dažādos ātrumos sāka publicēt un gatavot publiskās protesta vēstules, bet nedēļas beigās notikums, var teikt, bija jau beidzies, jo Gunārs Kūtris paziņoja, ka netaisās pretendēt uz godpilno amatu.
 
No valdības veidotājiem gaidu izpratni par kultūru kā nozīmīgu valsts attīstības virzītājspēku, kas atspoguļotos arī adekvātā ministra izvēlē. Lai vadītu kultūras nozari un izprastu tās polifonisko specifiku, ministram ir nepieciešama nopietna pieredze kultūras jomā.
 
Aktuālais karikatūrās
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pievienot komentāru