1,2 miljardi – šodien, 2 miljardi – līdz 2035. gadam. Īsumā

Zemeunvalsts.lv | 14.10.2019

Pasaules ceļos šodien braukā ap 1,2 miljardi transportlīdzekļu , līdz 2035. gadam šis skaitlis varētu palielināties līdz 2 miljardiem.

Aprēķināt automobiļu skaitu uz mūsu planētas ir riskants un visnotaļ neprecīzs solis, bet viens ir skaidrs – to skaits strauji pieaug.

Autobūves nozares žurnāls “Ward's Auto” aprēķinājis, ka 2010. gadā uz Zemes varētu būt bijis ap viens miljards transportlīdzekļu.

Nozares analītiķi ir aprēķinājuši, ka tagad transportlīdzekļu skaits jau ir 1,2 miljardi.

Autotransporta “uzbrukums” turpinās

“Navigant Research” lēš, ka vieglie transportlīdzekļi veido ap 95% no kopējā auto skaita. To transportlīdzekļu skaits, ar kuriem mēs pārvietojamies ikdienā, drīz vien pārsniegs 1,2 miljardus vienību.

Kopējais jauno transportlīdzekļu pārdošanas apjoms pasaulē pagājušajā gadā bija 84 miljoni vienību; “Navigant” uzskata, ka viena gada pārdošanas apjoms līdz 2035. gadam varētu sasniegt 127 miljonus – kopumā, rēķinot absolūtos skaitļos, tie būtu 2 miljardi vienību vai pat vairāk.

Kā atzīmē “Green Car Congress”, tikai 2,5% no tiem (no 2 miljardiem) būs elektrisko akumulatoru, hibrīda vai degvielas elementu transportlīdzekļi – pārējos, kā līdz šim, – saskaņā ar nozares sniegto informāciju – darbinās ar benzīnu vai dīzeļdegvielu.

Vēl 8% automobiļu būs darbināmi ar hibrīdelektrību vai dabasgāzi. “Navigant” paredz, ka 45% visu 2035. gadā izmantojamajo transportlīdzekļu pilnībā būs aprīkoti ar iedarbināšanas apturēšanas sistēmām.

Aptuvenie vērtējumi

“Ward” savos aprēķinos “skaitīja” pasažieru automobiļus, vieglos, vidējos un lieljaudas kravas automobiļus, kā arī autobusus, neiekļaujot “bezceļa” vai smagās konstrukcijas transportlīdzekļus.

Protams, visi šādi aprēķini ir aptuveni.

Dažādām valstīm ir atšķirīgas reģistrācijas un informācijas sniegšanas prasības, un neliels skaits autotransporta līdzekļu ik gadu var palikt nelicencēti (neuzskaitīti).

Turklāt papildu ietekme uz vidi ir bezceļa transportlīdzekļiem, lauksaimniecības un rūpnieciskajām iekārtām, apvidus transportlīdzekļiem utt., kam var nebūt emisiju kontroles iekārtu.

Taču, ja 98% automobiļu tiek darbinātio ar benzīnu vai dīzeļdegvielu, nav vajadzīgi deviņi precizitātes cipari aiz komata, lai saprastu to ietekmi, ko radīs 20% jaunu, klātnākušu transportlīdzekļu.

Kad uz Zemes būs 2 miljardi auto?

Pēc dažādiem vērtējumiem kopējais transportlīdzekļu skaits pasaulē līdz 2050. gadam varētu palielināties līdz 2,5 miljardiem vienību.

Piemēram, Ķīnā joprojām ir daudz mazāk transportlīdzekļu (statistiski) uz vienu cilvēku nekā Rietumvalstīs. Āzijas lielvalstī dzīvo 1,3 miljardi no 7 miljardiem pasaules iedzīvotāju, bet pa tās ceļiem trauc tikai 100 miljoni transportlīdzekļu.

Ja Ķīnā īpašuma tiesību iegūšana būtu līdzīga kā ASV, tad Āzijas valstī būtu vismaz 1 miljards transportlīdzekļu.

Turpretī ASV 300 miljonu iedzīvotāju izmanto apmēram 250 miljonus transportlīdzekļu, un paredzams, ka nākotnē to kopējais skaits pieaugs, gan tikai pakāpeniski.

Oglekļa emisiju samazināšana: vajadzīgi 80%

2,5 miljardi automašīnu “globālajā autoparkā” nozīmētu, ka, lai saglabātu oglekļa emisiju līmeni mūsdienu līmenī, autoparka vidējai degvielas izmantošanas efektivitātei vajadzētu dubultoties.

Ja ir vēlme stabilizēt klimata pārmaiņu attīstību, zinātnieki iesaka nepieciešamību samazināt vidējo oglekļa emisiju par 80%.

Tas prasītu, lai lielākā daļa pasaules autoparka izmantotu kādu citu dzinējspēku veidu ar daudz, daudz mazāku fosilo resursu izlietošanas apjomu un oglekļa emisiju līmeni.

(Tulkojums no angļu valodas)

Pievienot komentāru