Zemgalē savairojusies zeltvēdera mūķene

VAAD | 05.06.2022

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) šonedēļ saņēmis ziņas, par konstatētiem zeltvēdera mūķenes (Euproctis chrysorrhoea) savairošanās gadījumiem Zemgalē: Zaļenieku, Jaunbērzes un Īslīces apkārtnē.

Šīs kukaiņu sugas dabiskais izplatības areāls ietver Eiropu, Āfrikas ziemeļu daļu un Tuvos Austrumus. Zeltvēdera mūķene ir Latvijas faunas sastāvdaļa, taču līdz šim tā nekad nebija savairojusies masveidā.

2021. gadā Zemgalē, netālu no Tērvetes, pirmo reizi novērota zeltvēdera mūķenes savairošanās. VAAD sadarbībā ar Valsts meža dienestu un Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” speciālistiem veica darbības, lai apzinātu zeltvēdera mūķenes savairošanās izplatību: izvietoja feromonu slazdus zeltvēdera mūķenes izplatības noteikšanai, kā arī rudenī, kad zeltvēdera mūķene ir izlidojusi, veica tās izplatību novērtējumu. Tika secināts, ka zeltvēdera mūķenes masveida savairošanās ārpus konstatētās vietas, nav vērojama. Lai gan Latvijas iedzīvotāji tika lūgti ziņot par kaitēkļa novērojumiem, neviena no pērn saņemtajām ziņām neapstiprināja zeltvēdera mūķenes savairošanos ārpus jau konstatētās vietas Tērvetē.
Izmantota Agņa Šmita fotogrāfija
(...)

Zemgalē savairojusies zeltvēdera mūķene

Pievienot komentāru