Vēlme iegūt okeāna dzelmē esošos derīgos izrakteņus var iznīcināt retus organismus

Latvijas Radio, lsm.lv | 22.02.2022

Kārojot iegūt jaunus derīgos izrakteņus okeāna dzīlēs, cilvēks var iznīcināt tur nesen atklātās jaunās sugas, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” vērtēja Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Ģeoloģijas nodaļas asociētais profesors Ģirts Stinkulis.

Konkrētajos apstākļos mītošie organismi ir unikāli, līdz pat diviem metriem gari tārpi, dažādas garneles bez acīm un citi, stāstīja Latvijas hidroekoloģijas institūta Hidrobioloģijas laboratorijas vadoša pētniece Solvita Strāķe.

Neparastas dzīvotnes, kas atrodas pāris kilometru dziļumā jūru un okeānu dzelmēs, ir hidrotermālās atveres. Tās veidojas no karsta, minerālvielām bagāta jūras ūdens, kas izplūst no plaisām jūras dibenā, un šajā vidē, kur aukstais ūdens mijas ar karsto, mīt arī neparasti  dzīvnieki: pāris metru gari cauruļveida tārpi, dzelkšņiem klāti gliemeži, garneles bez acīm. 

Šo radījumu dzīvotnes var  tikt apdraudētas, palielinoties rūpnieku interesei par derīgajiem izrakteņiem. Šobrīd ANO paspārnē esoša starptautiska iestāde, kas ir atbildīga par jūras gultnes izpēti, ir piešķīrusi jau vairāk nekā 30 izpētes atļaujas, lai pirms iespējamiem derīgo izrakteņu ieguves darbiem pārbaudītu jūru un okeānu gultnes (...)
Izmantota oir.mobi fotogrāfija

Pievienot komentāru