Vēl karstāka Krievija

Sophie Pinkham, The New York Review | 07.06.2022

Pēc Krievijas 24. februāra iebrukuma Ukrainā prezidents Volodimirs Zelenskis un daudzum daudzi ukraiņi lūdza Eiropu noteikt embargo Krievijas energoresursiem, kas jau krietni sen ir bijuši būtiski Eiropas ekonomikai. Pirmās ES noteiktās ekonomiskās sankcijas pret Krieviju mēroga un stingrības ziņā bija bezprecedenta, taču tās neattiecās uz naftu un gāzi un maz palīdzēja apturēt Krievijas agresiju. Ņemot vērā vēlākus atklājumus par Krievijas karaspēka zvērībām, ES rosināja piemērot ātras sankcijas Krievijas naftas nozarei. Dabasgāze, kuru ir gandrīz neiespējami iegādāties citur tik īsā laikā, vēl nav pakļauta ES sankcijām, bet Krievija ir noteikusi pretsankcijas Eiropas gāzes uzņēmumiem. Tagad Eiropai draud enerģētikas krīze ar visām no tās izrietošajām ekonomiskajām un politiskajām sekām.

Ilggadējais Krievijas enerģētikas speciālists Tens Gustafsons (Thane Gustafson) vēl pirms iebrukuma publicēja grāmatu Klimats: Krievija klimata pārmaiņu laikmetā; tas bija laikā, kad vēl C19 pandēmija šķita liels un negaidīts notikums, kas sarežģīja visas prognozes. Tomēr, pievēršoties Krievijas enerģētikas, labības un metāla tirgus nākotnei, kas kara un jauno sankciju dēļ ir mainījuši savu konfigurāciju, raksts bijis ļoti savlaicīgs. T. Gustafsons apgalvo, ka Krievijas fosilo ogļūdeņražu finansētās varenības dienas ir skaitītas. Diemžēl, šī laikmeta beigas ne ukraiņiem, ne planētai nepienāks tik drīz.

Krievija sasilst 2,5 reizes straujāk nekā vidēji pārējā pasaule, Arktikas reģions sasilst vēl straujāk. Maskava dedzīgi popularizē klišeju, ka valsts būs relatīva klimata pārmaiņu uzvarētāja, jo tā gūs labumu no nu pieejama (ledum kūstot) Arktikas kuģošanas ceļa, ilgāka veģetācijas perioda un lauksaimniecības zemju paplašināšanās atkusušajās teritorijās. T. Gustafsons ar sausu, bet pārliecinošu faktu apkopojumu tam iebilst, paužot, ka klimata pārmaiņu radītā bagātību un varas pārdale Krieviju nolemj bojāejai. Pēc Klimats: Krievija klimata pārmaiņu laikmetā izlasīšanas Krievijas uzbrukums Ukrainai sāk izskatīties pēc mirstošas valsts konvulsijām. (...)
Izmantota Leo Tomasa fotogrāfija

Vēl karstāka Krievija

Pievienot komentāru