Vaļsirdīga atzīšanās

Pāvels Širovs, lsm.lv | 01.01.2022

Likvidējot starptautisko vēstures un izglītības biedrību “Memoriāls”, bet diennakti vēlāk – arī tāda paša nosaukuma cilvēktiesību aizstāvības centru, Vladimira Putina režīms pielicis pēdējo punktu diskusijā par to, uz kurieni virzās valsts. Lūk, uz turieni arī virzās!

Uz to “brīnišķīgo pagātni”, kuras patieso tēlu vāca kopā un parādīja visā skaistumā vēsturnieki, cilvēktiesību aizstāvji un vienkāršie pilsoņi, kuri nebija vienaldzīgi, un nepavisam ne katrā ziņā bija represēto pēcteči. Viņi rūpīgi krāja liecības par padomju varas, komunistiskās varas noziegumiem, lai šie noziegumi nekad vairs neatkārtotos. Vara, kas sen vairs nav ne padomju, ne komunistiska, atbildēja viennozīmīgi: “Varam atkārtot.”

(...)

Neapšaubāmi, “Memoriāls” tikai ar savu pastāvēšanu vien kaitināja Putinu. Atkal un atkal atgādinot par lomu, kāda valsts vēsturē bija kantorim, kurā viņš bija izveidojies, no kurienes bija sācis kāpienu uz varas virsotni. Starp citu, ne pateicoties kantorim. Pašreizējais Krievijas prezidents, kurš nožēlo “dižās valsts” sabrukumu, pavisam aizmirsis, ka tāda karjeras lidojuma iespējamība tajā valstī viņam ne tikai nebūtu bijusi tuvu, bet būtu līdzinājusies nullei. Būdams tikai prorektora palīgs lai arī otrajā nozīmīgākajā universitātē valstī, lai arī palicis VDK štata līdzstrādnieks, visai iespējams, no šī amata arī būtu devies pensijā audzēt gurķus mazdārziņā. Varbūt – vecums to ļāva – būtu pakāpies vēl par pāris pakāpieniem, bet ne augstāk. Un pensija viņam būtu bijusi visparastākā, kāda paredzēta atvaļinātam apakšpulkvedim. Nepavisam ne personālā, pat ne republikas nozīmes.

Starp citu, šajā gadījumā runa nav par Putinu. Jebkurš bijušais čekists, lai gan viņi nemēdz būt bijušie, viņa vietā būtu rīkojies tieši tāpat. Ja nu vienīgi pamatojums “Memoriāla” iznīcināšanai arī izraisa pārdomas. “Kāpēc lepnuma vietā par valsti, kura atbrīvojusi pasauli no fašisma, mums piedāvā nožēlot savu, kā izrādījies, tumšo pagātni?” tiesā patētiski jautāja prokuratūras pārstāvis, un pats arī atbildēja: “Tāpēc, ka par to kāds maksā.” Maksā, protams, no ārzemēm.
Foto: Pixabay

Vaļsirdīga atzīšanās

Pievienot komentāru