Vai aizsargājamās dabas teritorijas varētu būt Āfrikas cūku mēra infekcijas perēkļi?

Žurnāls Medības | 15.07.2021

Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja vietnieks Mārtiņš Seržants norādīja, ka Kurzemes rietumu daļā šobrīd ir vērojams uzliesmojums, kas nav nekas neparasts, jo mēris šobrīd ir sasniedzis šīs teritorijas. Bažas rada divi citi uzliesmojumi – viens Tukuma novadā, Ķemeru Nacionālā parkā un piegulošās teritorijās, otrs – valsts pierobežā. Mārtiņš Seržants norādīja, ka dabas aizsargājamās teritorijās medības notiek ierobežoti, kas varētu būt viens no faktoriem, kādēļ tur konstatēts aktīvs infekcijas uzliesmojums.

Atbildot uz žurnāla “Medības” uzdoto jautājumu, Valters Lūsis atbildēja, ka spēkā esošie normatīvie akti paredz, ka mežacūku medības Āfrikas cūku mēra apkarošanas nolūkos var notikt praktiski jebkurā Latvijas vietā. Viens no medību tiesību lietotājiem ir Dabas aizsardzības pārvalde, kuras pārraudzībā ir desmitiem tūkstošu hektāru medību platības, kurās noteikti mīt mežacūkas. Saskaņā ar Valsts meža dienesta datiem, Dabas aizsardzības pārvaldes pārraudzītajās medību platībās līdz šim nomedīto mežacūku skaits ir bijis apaļa nulle. Valters Lūsis arī uzsvēra, ka dabas aizsargājamās teritorijas ir veidotas ar noteiktu mērķi, tādēļ būtu svarīgi sabalansēt visas intereses.

Žurnāls “Medības” norādīja uz to, ka šīs platības, kurās nenotiek mežacūku medības, var ne tikai kļūt par infekcijas perēkļiem, bet vīruss no šīm platībām var izplatīties arī uz piegulošajiem medību iecirkņiem.

Uz to Mārtiņš Seržants skaidroja, ka attiecībā uz Ķemeru Nacionālo parku, tieši mednieki bija tie, kas norādīja uz to, ka šajās platībās ir izveidojies mežacūku rezervuārs, piegulošās teritorijās tika atklātas ar mēri slimas mežacūkas. Rezultātā Dabas aizsardzības pārvalde deva iespējas medniekiem šajās platībās medīt mežacūkas. Mārtiņš Seržants aicina medniekus vērsties pie Valsts meža dienesta, ja tiek secināts, ka kādā vietā ir izveidojies mežacūku rezervuārs, kur medības nenotiek. Būtu svarīgi par to informēt atbildīgās iestādes, lai meklētu risinājumus un infekcijas izplatības draudus novērstu. Gadījums Ķemeru Nacionālajā parkā liecina par to, ka problēma ir risināma.

Vai aizsargājamās dabas teritorijas varētu būt Āfrikas cūku mēra infekcijas perēkļi?

Pievienot komentāru