Vācijā vērojams “sveču drudzis” – baidoties no elektroapgādes pārrāvumiem, vācieši atdzīvina senās tradīcijas

Philip Oltermann, Guardian | 07.12.2022

Vācijā skaidro, ka elektroenerģijas padeves pārtraukumu iespējamība ir maza, taču pieprasījums pēc sveču apgaismojuma ir liels.

Pieaugošais pieprasījums jau iepriekš bija pamanāms blakusefekts, jo pandēmijas laikā cilvēki vairāk laika pavadīja mājās – tā situāciju skaidro sveču ražotāju pārstāvis.

Vācieši šajos Ziemassvētkos meklē mierinājumu sveču liesmas siltajā mirdzumā, jo svētku tradīciju atdzimšana apvienojumā ar bailēm no elektrības zuduma padara sveces par jaunāko krājumu veidošanas mērķi.

Daudzas vācu mājsaimniecības Pirmajā Adventē ievēro tradīciju un aizdedz pirmo no četrām svecēm Adventes vainagā, ko parasti novieto uz galda vai iekar virs tā.

Taču, tā kā valsti pārņem bailes par gāzes patēriņa ierobežošanu un elektrības padeves pārtraukumiem, ko izraisījis Krievijas iebrukums Ukrainā, arī sveces ir atdzimušas kā uzticams māju apgaismojuma veids. Mājokļu labiekārtošanas mazumtirdzniecības tīkls Bauhaus paziņoja, ka tas novērojis pieaugošu pieprasījumu pēc “visu veidu svecēm, tostarp tējas svecēm, vaska un, t.s., kolonnu svecēm”. Salīdzinājumā ar iepriekšējo ziemu to pārdošanas apjomi ir palielinājušies par aptuveni ceturto daļu.

Tā kā patērētāju aizsardzības apvienība “Vides rīcības Vācija” (DUH) aicināja iedzīvotājus šogad atteikties no ASV stila “apgaismošanas orģijām” un atstāt savas LED pasaku lampiņas bēniņos, daži Ziemassvētku eglīšu tirgotāji ir sākuši piedāvāt īstas sveces kā energoefektīvāku alternatīvu elektriskajām lampiņām. Sabiedriskā raidorganizācija ARD nesen publicēja īsu videoierakstu, kurā iesaka cilvēkiem necelt paštaisītas “tējas gaismas krāsniņas”, lai apsildītu savas mājas. Tā brīdināja, ka radītais siltums ir niecīgs salīdzinājumā ar iespējamo ugunsgrēka risku.

“Mēs īsti nezinājām, ko sagaidīt šogad,” norāda Anna Kristīne Millere no Müller Kerzen, Vācijas rietumu daļā esoša sveču ražošanas uzņēmuma, kas darbojas visā Eiropā. “Taču šķiet, ka cilvēki veidos sveču krājumus pirms nedrošās ziemas. Mana ģimene sveču nozarē strādā jau astoņās paaudzēs, un izrādās, ka mūsu bizness ir ļoti noturīgs pret krīzēm. Grūtību laikā cilvēki ilgojas pēc mirgojošas liesmiņas.”

Pēc divu gadu pārdošanas apjoma uzplaukuma Bavārijas sveču ražošanas uzņēmums Gala arī bija prognozējis, ka pārdošanas apjoms samazināsies līdz līmenim, kāds bija pirms pandēmijas. “Taču visas šīs runas par elektrības pārrāvumiem ir mudinājušas cilvēkus veidot krājumus, tāpēc mēs neesam pamanījuši atšķirību,” tā skaidroja ražotāja pārstāvis.

Vācijas Federālais civilās aizsardzības un katastrofu seku novēršanas birojs šonedēļ paziņoja, ka “liela mēroga elektrības padeves pārtraukums Vācijā šoziem ir ļoti maz ticams”. Arī reģionālu elektroenerģijas padeves pārtraukumu iespējamība ir maza, norādīja valsts tīkla regulators. Vācijā ir ieviesti daudzi mehānismi, kas stabilizē tīklu īslaicīgu traucējumu gadījumā.

Savukārt Gala vadītājs Tomass Šrēders (Thomas Schröder) sacīja, ka sveču pārdošanas apjoma pieaugums liecina arī par plašāku iezīmi kultūrā. “Vācijā vienmēr ir bijusi dziļas ilgas pēc tāda veida “Gemütlichkeit” jeb mājīguma, kad cilvēki pulcējas ap atklātu liesmu,” viņš teica. “Tāpēc joprojām ir tādi ļaudis kā es, kuri uzstāj, ka Ziemassvētku eglīti iededz ar īstām svecēm, nevis ar pasaku lampiņām. Un ugunsdrošībai ir sagatavots spainis ar ūdeni.” Tomass Šrēders gan atzina, ka lielākā daļa vāciešu eglītēs izmanto elektriskās lampiņas. Šī tendence šogad, visticamāk, netiks pārtraukta.

Vācijas Apdrošinātāju asociācija, kas ir privāto apdrošinātāju jumta organizācija, ziņo, ka kopš 2015. gada decembrī pastāvīgi samazinās ar ugunsgrēkiem saistīto atlīdzību skaits.

Vācijā vērojams “sveču drudzis” – baidoties no elektroapgādes pārrāvumiem, vācieši atdzīvina senās tradīcijas

Pievienot komentāru