Straujāk augošie uzņēmumi Latvijā. TOP 100 2021. gadā

Lursoft | 27.11.2022

TOP 100 Latvijas straujāk augošo uzņēmumu apgrozījums kopš 2019. gada audzis teju 9,2 reizes, liecina Lursoft veiktais pētījums. Pērn šajā sarakstā iekļuvušie uzņēmumi kopā apgrozīja 948,66 milj. EUR, pēc nodokļu nomaksas gūstot 126,53 milj. EUR peļņu. TOP 100 straujāk augošie uzņēmumi 2021. gadā nodrošināja 2480 darba vietas.

Lai Latvijas svētku nedēļā izceltu uzņēmumus, kas ar savu darbību pierādījuši, ka Latvijas uzņēmumiem ir izaugsmes potenciāls, Lursoft apkopojis 2021. gadā straujāk augušo uzņēmumu TOP 100 sarakstu. Tajā atrodami lielākoties vēl maz zināmi uzņēmumi, taču to vidū ir arī kompānijas, kuras pat pēc vairāku gadu darbības aizvien spēj uzrādīt vērā ņemamu izaugsmes lēcienu.

TOP 100 straujāk augošo uzņēmumu sarakstā uzņēmumi sarindoti pēc lielākā apgrozījuma pieauguma pret 2019. gadu. Lai uzņēmums tiktu iekļauts TOP 100 straujāk augošo uzņēmumu sarakstā, tam jāatbilst vairākiem kritērijiem:

Rentabilitātes koeficientam jābūt lielākam par 4;

Uzņēmumam jābūt pozitīvam pašu kapitālam;

Laika posmā no 2019. gada līdz 2021. gadam tas strādājis ar peļņu;

Uzņēmums ir PVN maksātājs;

Uzņēmumam nav reģistrēts maksātnespējas process;

Uzņēmumam ir aktīvas amatpersonas.

Nevis apstāties pie neveiksmēm, bet mainīt darbības virzienu

Lai uzņēmums iekļūtu jaunākajā straujāk augošo uzņēmumu TOP 100 sarakstā, tā apgrozījumam pret 2019. gadu bija jāaug par vismaz 312,4%, kā tas ir 2011. gadā dibinātā lidaparātu daļu vairumtirgotāja SIA “RIGMO” gadījumā. Lai gan 2019. gadā SIA “RIGMO” apgrozījums saruka līdz 0,75 milj. EUR, turpmākajos gados tas pakāpeniski audzis, pērn sasniedzot jau 3,09 milj. EUR, kas ir labākais rezultāts visā uzņēmuma pastāvēšanas vēsturē.

Līdz pat 2016. gadam SIA “RIGMO” strādāja ar zaudējumiem, tāpēc sākotnējo darbības jomu – metāla konstrukciju ražošanu – tas nomainīja uz lidaparātu daļu vairumtirdzniecību un lidaparātu resursu pagarināšanu, vienlaikus slēdzot metāla konstrukciju ražošanu un pārdodot gan ražošanas telpas, gan arī iekārtas. Kopš 2017. gada SIA “RIGMO” strādājis ar peļņu.

Iesniegtajā vadības ziņojumā par 2021. gadu SIA “RIGMO” norādījis, ka arī tā darbību pēdējos gados ietekmējusi Covid-19 pandēmija. “Neskatoties uz vispārējo ražošanas resursu cenu paaugstinājumu, lielu spiedienu uz pakalpojumu cenu no klientu puses, uzņēmums turpināja savu darbību. 2021. gadā vairākus mēnešus bija vērojams apgrozījuma kritums, taču spējām pārorientēties, kā rezultātā apgrozījums pagājušajā gadā pieauga par 73,18%, pārsniedzot 3 milj. EUR,” teikts SIA “RIGMO” vadības ziņojumā.

Lursoft dati liecina, ka no TOP 100 straujāk augošo uzņēmumu sarakstā iekļuvušajiem uzņēmumiem teju trešdaļa tāpat kā SIA “RIGMO” pārstāv tirdzniecības sektoru.

Trešā daļa – tirdzniecības nozarē strādājošie

TOP 100 straujāk augošo uzņēmumu sarakstā iekļuvušie tirdzniecības sektora pārstāvji 2021. gadā kopā apgrozījuši 430,64 milj. EUR, kas veido 45% no TOP 100 straujāk augošo  uzņēmumu kopējā apgrozījuma. Kopš 2019. gada šo uzņēmumu kopējais apgrozījums audzis par 971,19%. Jānorāda gan, ka, lai arī skaitliskā ziņā visplašāk pārstāvētā nozare, darbinieku skaita ziņā tai priekšā aizsteigusies gan veselības aprūpe (topā pārstāvēta vien ar 2 uzņēmumiem), tāpat arī IKT, apstrādes rūpniecības un būvniecības jomas.

Straujāk augošais apgrozījums no visiem TOP 100 sarakstā iekļuvušajiem uzņēmumiem reģistrēts nekustamo īpašumu jomai. Lursoft pētījuma dati gan liecina, ka starp TOP 100 straujāk augošajiem uzņēmumiem iekļuvis tikai viens šīs nozares uzņēmums – SIA “VINSA”. Ar 8077,1% apgrozījuma pieaugumu pret 2021. gadu tas ierindojies 100 straujāk augošo uzņēmumu saraksta 2. pozīcijā. Lietuvas kapitāla uzņēmums SIA “VINSA” strauju apgrozījuma lēcienu piedzīvoja tieši 2021. gadā, jo vēl iepriekšējos gados tā apgrozījums bija vien nedaudz virs 100 tūkst. EUR. Analizējot Lursoft izziņas datus, redzams, ka SIA “VINSA” šobrīd reģistrējis četrus iznomājamos objektus Rīgā – telpas Avotu ielā 18, Pūpolu ielā 13, kā arī divus objektus Dzirnavu ielā. Pagājušo gadu uzņēmums noslēdzis ar 1,08 milj. EUR lielu peļņu.

Vēl straujāks apgrozījuma kāpums kopš 2019. gada bijis vien saraksta līderim SIA “BTT”, kuram, gluži tāpat kā SIA “VINSA”, tieši 2021. gadā bijis būtisks apgrozījuma kāpums. Vēl 2019. gadā uzņēmums apgrozīja 181,25 tūkst. EUR, 2020. gadā rādītājs palielinājās līdz 668,01 tūkst. EUR, taču pagājušajā gadā sasniedza uzreiz 18,84 milj. EUR. SIA “BTT”, kas nodarbojas ar elektroenerģijas ražošanu, 2021. gadā radās iespēja paplašināt saimniecisko darbību, jo izsoles rezultātā tika noslēgti līgumi par tiesībām izmantot Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un saņemt dabasgāzes iesūknēšanas, glabāšanas un izņemšanas pakalpojumu. Vienlaikus uzņēmumam radās arī iespēja pašam iegādāties dabasgāzi un to realizēt.

Šogad SIA “BTT” plāno uzlabot un nostiprināt savas pozīcijas tirgū, iespēju robežās palielinot elektroenerģijas un siltumenerģijas pārdošanas apjomus.

Lursoft izpētījis, ka SIA “BTT” vienīgajam kapitāldaļu turētājam Edgaram Mustapam pieder arī SIA “E-genitor” un SIA “Red Riga”, pēdējais no tiem reģistrēts vien šogad maijā.

Strauja izaugsme arī reģionu uzņēmumiem

Lai gan abi saraksta līderi SIA “BTT” un SIA “VINSA” reģistrēti Rīgā, TOP 100 straujāk augošo uzņēmumu sarakstā iekļuvuši arī uzņēmumi, kas reģistrēti ārpus galvaspilsētas.

Lursoft apkopotie dati atklāj, ka nedaudz vairāk nekā puse, t.i., 55 uzņēmumi, reģistrēti Rīgā, vēl 21 Pierīgā. Gan Kurzemi, gan arī Vidzemi topā pārstāv 7 uzņēmumi, savukārt Zemgali un Latgali – 5. Jānorāda, ka, salīdzinot ar pagājušā gada topu, Rīgas uzņēmumu pārstāvība straujāk augošo uzņēmumu TOP 100 sarakstā samazinājusies, jo vēl 2020. gada topā bija atrodami 65 galvaspilsētas uzņēmumi.

No reģioniem visaugstāk topā pārstāvēta Kurzeme. Ventspils uzņēmumam SIA “COMAR”, kas nodarbojas ar kuģu aģentēšanu, straujāk augošo uzņēmumu TOPā izdevies ierindoties 13. pozīcijā, tā apgrozījums kopš 2019. gada audzis par 1047,65%. Lursoft Multi atskaites dati rāda, ka vēl 2019. gadā SIA “COMAR” apgrozīja 275,11 tūkst. EUR, 2020. gadā jau 2,45 milj. EUR, savukārt pērn tā apgrozījums palielinājās līdz 3,16 milj. EUR. Iesniegtajā vadības ziņojumā SIA “COMAR” norādījis, ka pagājušajā gadā tas apstrādāja 33 sauskravu kuģus. Lai paplašinātu savu darbību, uzņēmums arī noslēdzis līgumu ar ASKO TRADE PTE.LTD par akmeņogļu piegādi, veica mārketinga pētījumus, ieskaitot līgumu noslēgšanu par starpniecības pakalpojumiem, kas arī ļāva uzņēmumam palielināt ienākumus. Jāpiebilst, ka SIA “COMAR” arī gadu iepriekš bija izdevies ierindoties straujā augošo uzņēmumu topā, tiesa, gada laikā tas sarakstā noslīdējis par 6 pozīcijām uz leju.

Straujāk augošo uzņēmumu topā Ventspili pārstāv arī saraksta 95. pozīcijā esošais SIA “TRIZ TRADE”.

Vidējais uzņēmumu vecums – 7 gadi

Lursoft aprēķinājis, ka sarakstā iekļuvušo uzņēmumu vidējais vecums ir 7 gadi, vienlaikus TOP 100 sarakstā atrodami arī komersanti, kuru darbības vēsture sasniedz jau vairākus gadu desmitus. Piemēram, Krāslavā esošais SIA “MEDSERVISS” reģistrēts jau 1993. gadā, taču straujo uzrāvienu tas piedzīvojis tieši pēdējo gadu laikā. Lursoft dati rāda, ka 2020. gadā ārstu prakse SIA “MEDSERVISS”, salīdzinot ar 2019. gadu, palielināja apgrozījumu par 43,40%, bet 2021. gadā tas auga vēl par teju 200%, sasniedzot jau 3,4 milj. EUR. Straujais apgrozījums panākts pateicoties SIA “MEDSERVISS PLUS” un SIA “LIMED Serviss” pievienošanai uzņēmumam un piedāvāto pakalpojumu klāsta paplašināšanai.

Divas vietas par SIA “MEDSERVISS” augstāk straujāk augošo uzņēmumu sarakstā atrodas arī otrs topā iekļuvušais medicīnas nozares uzņēmums SIA “Centrālā Laboratorija”. Kopš 2019. gada uzņēmuma apgrozījums audzis par 331,43%. Covid-19 pandēmija, kas daudziem uzņēmumiem bija smags izdzīvošanas periods, SIA “Centrālā Laboratorija” bija iespēju laiks, kā rezultātā uzņēmumam izdevies strauji audzēt gan apgrozījumu, gan arī peļņu. Lursoft dati rāda, ka vēl 2019. gadā SIA “Centrālā Laboratorija” apgrozīja 16,03 milj. EUR, bet pagājušajā gadā uzņēmuma apgrozījums bija pieaudzis jau līdz 69,16 milj. EUR, savukārt peļņa pēc nodokļiem, sasniedzot 21,68 milj. EUR, bija teju 10 reizes lielāka nekā 2019. gadā.

SIA “Centrālā Laboratorija” ieņēmumi strauji auguši, jo uzņēmums iesaistījās Covid-19 paraugu pieņemšanā un testēšanā visā valsts teritorijā. Uzņēmums iegādājās NMS laboratorijas daļas Kurzemes reģionā un paplašināja paraugu pieņemšanas filiāles.

SIA “Centrālā Laboratorija” plāno investēt jaunas laboratorijas ēkas būvniecībā, jaunu testēšanas metožu ieviešanā un laboratorijas automatizācijas procesa ieviešanā. Šobrīd, balstoties uz Lursoft pieejamo informāciju, SIA “Centrālā Laboratorija” reģistrētas jau 92 struktūrvienības.

Starp TOP 100 straujāk augošajiem uzņēmumiem SIA “Centrālā Laboratorija” 2021. gadā bija trešais lielākais apgrozījums un lielākā peļņa, pierādot, ka arī uzņēmumiem ar ilgstošu darbības pieredzi un jau vērā ņemamu apgrozījuma līmeni ir iespējama strauja izaugsme.

Vēl lielāks apgrozījums nekā SIA “Centrālā Laboratorija” starp TOP 100 straujāk augošajiem uzņēmumiem pērn bijis SIA “AMV Bunker Ltd” (286,16 milj. EUR) un SIA “INTER RAO Latvia” (193,47 milj. EUR). Jānorāda, ka Uzņēmumu reģistrs piemērojis sankcijas SIA “INTER RAO Latvia” faktiskajam kontrolētājam Igoram Šecinam.

Mazāk nekā 10 darbinieku vidēji katrā uzņēmumā

TOP 100 straujāk augošie uzņēmumi 2021. gadā kopā nodarbināja 2480 darbiniekus. Lielākais darba devējs starp šiem uzņēmumiem ir jau iepriekš pieminētā SIA “Centrālā Laboratorija”, kurā pērn strādāja 743 darbinieki. Kopš 2019. gada nodarbināto skaits uzņēmumā audzis teju par 300 darbiniekiem.

Vērā ņemams darbinieku skaita pieaugums kopš 2019. gada ir arī IKT sektorā strādājošajam SIA “Printify Development”, kas jaunākajā straujāk augošo uzņēmumu topā atrodas 57. pozīcijā. Uzņēmuma apgrozījums kopš 2019. gada audzis par 450,73%, savukārt darbinieku skaits – par 203 strādājošajiem.

SIA “Printify Development” nodarbojas ar tā mātes uzņēmumam Printify Inc piederošās tiešsaistes platformas “Printify” darbības nodrošināšanu, tostarp veic programmatūras izstrādi, uzturēšanu, uzlabošanu un testēšanu, kā arī portāla darbības nodrošināšanu. Papildu iepriekšminētajam, 2021. gadā uzņēmums darbojās arī kā tiešsaistes platforma, kas piedāvā individuāli apdrukātu produktu pakalpojumus no vairākiem drukas pakalpojumu sniedzējiem. Pērn, salīdzinot ar gadu iepriekš, SIA “Printify Development” apgrozījums audzis par teju 10 milj. EUR, sasniedzot jau 17,1 milj. EUR, savukārt tā peļņa pēc nodokļu nomaksas pieauga līdz 1,34 milj. EUR.

Jānorāda, ka tikai SIA “Printify Development” un SIA “Centrālā Laboratorija” no TOP 100 straujāk augošo uzņēmumu sarakstā iekļuvušajiem uzņēmumiem aizvadītajā gadā nodarbināja vairāk nekā 100 darbiniekus. Vidēji katrs topā iekļuvušais uzņēmums 2021. gadā bija darba devējs 7 strādājošajiem, savukārt kopš 2019. gada kopējais nodarbināto skaits straujāk augošajos uzņēmumos palielinājies par 135,29%.

TOP 100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā 2021. gadā

Nr.p.k.

Uzņēmums

Apgrozījuma pieaugums pret 2019. gadu, %

Apgrozījums 2021. gadā, EUR

Peļņa 2021. gadā, EUR

Rentabilitāte 2021. gadā, %

Darbinieku skaits 2021. gadā

Reģions

1

SIA “BTT”

10296,93

18843921

4252379

22,57

1

Rīga

2

SIA “VINSA”

8077,10

11673631

1082450

9,27

2

Rīga

3

SIA “LP express”

2594,32

8729496

469617

5,38

89

Pierīga

4

IDEAPORT RIGA AS

2456,46

6387121

740577

11,59

85

Rīga

5

SIA “TeleBaltics”

1962,11

10990516

5814596

52,91

9

Rīga

6

SIA INTER RAO Latvia

1463,19

193469885

8280412

4,28

4

Rīga

7

CW Technics SIA

1448,73

18526715

3775848

20,38

96

Rīga

8

SIA IMK 365

1350,77

28093531

1780403

6,34

13

Rīga

9

SIA “S-IST”

1276,60

4843779

306822

6,33

2

Rīga

10

SIA “Muscle”

1255,66

2619847

211923

8,09

12

Pierīga

11

AVM Bunker Ltd SIA

1238,66

286156553

16809609

5,87

2

Rīga

12

SIA “GenMedica Baltic”

1189,85

17905285

7163867

40,01

10

Rīga

13

SIA “COMAR”

1047,65

3157317

534042

16,91

7

Kurzeme

14

SIA “ESPI”

1008,15

3060684

2576555

84,18

1

Rīga

15

SIA “Senuku tirdzniecības centrs”

902,86

1628790

77512

4,76

73

Rīga

16

Liepājas speciālās ekonomiskās zonas SIA “LPSP”

877,29

1493820

138999

9,30

17

Kurzeme

17

SIA “Meža īpašumi”

864,42

7755727

333001

4,29

7

Pierīga

18

SIA “ARPACK”

807,56

1539110

159819

10,38

28

Latgale

19

SIA “Canvas WAY”

786,58

1686807

163795

9,71

5

Pierīga

20

GK Trade SIA

785,50

3332322

710252

21,31

2

Rīga

21

SIA “Uniholding”

783,22

1331594

554857

41,67

1

Pierīga

22

SIA “V.M. AGRO”

782,44

2819546

1247991

44,26

4

Kurzeme

23

MOBUS SIA

773,29

4478651

1353431

30,22

1

Rīga

24

SIA SAFE ENERGY

747,99

4674881

387232

8,28

44

Rīga

25

SIA “Skandlink”

731,14

1315492

67309

5,12

3

Kurzeme

26

EUROX SIA

723,37

2259199

154542

6,84

5

Rīga

27

SIA “BS Marine”

721,32

4613631

1040412

22,55

1

Rīga

28

SIA “SELECTIA PLUS”

697,91

3582764

1706637

47,63

2

Rīga

29

SIA “Pharma Market Solutions”

693,65

2162499

156243

7,23

18

Pierīga

30

SIA “Epic Frog”

690,18

2441667

184994

7,58

46

Rīga

31

SIA “Hydrox”

684,38

11080122

3869130

34,92

13

Zemgale

32

SIA “SMART UNITED”

681,07

19384712

892576

4,60

6

Rīga

33

SIA “KRESKAT Trading”

666,01

1774474

449271

25,32

2

Rīga

34

AM ADS SIA

660,76

1392625

307464

22,08

5

Vidzeme

35

SIA “BALTIC TECHNOLOGIES”

649,48

2605164

312198

11,98

5

Rīga

36

AS “Master Industry”

647,96

5026277

868280

17,27

43

Pierīga

37

SIA firma “SANTREK”

646,09

1496850

106903

7,14

8

Rīga

38

SIA “IMEDCO PT3”

637,21

1606969

358421

22,30

5

Rīga

39

Vilnis Mičulis SIA

633,45

1884749

325421

17,27

10

Rīga

40

SIA “AMF Trade”

632,14

1252982

168161

13,42

1

Rīga

41

SIA “light lab”

609,71

1197018

72396

6,05

4

Rīga

42

SIA “Heinok”

562,82

1603001

86373

5,39

3

Rīga

43

SIA “Tava Tehnika”

551,50

973050

40749

4,19

7

Latgale

44

SIA “CIBUS”

545,90

2765300

557510

20,16

6

Pierīga

45

SIA Nordman Machinery

539,54

3504518

325564

9,29

4

Pierīga

46

SIA “Himalayan International”

535,00

1532488

367372

23,97

17

Latgale

47

SIA “KWUD”

526,89

1004121

264756

26,37

9

Vidzeme

48

SIA “Livettes Kids”

517,28

1267741

421065

33,21

5

Rīga

49

SIA “Ulmaņa parks”

515,65

1219312

728368

59,74

0

Rīga

50

SIA Baltic Cars import&export

505,38

1339293

307772

22,98

3

Kurzeme

51

SIA “SIMETRA”

501,62

1945948

461535

23,72

25

Pierīga

52

SIA E100 LV

500,22

3082647

5017813

162,78

12

Rīga

53

SIA “VALMIERAS GRANTS”

486,64

2027599

103686

5,11

14

Vidzeme

54

SIA “FORMA PRO FILMS”

483,63

4994019

802727

16,07

4

Rīga

55

SIA “Sparta Media”

483,41

3035844

720157

23,72

6

Rīga

56

SIA “KateHaa”

457,69

802435

62373

7,77

10

Vidzeme

57

SIA “Printify Development”

450,73

17107145

1342981

7,85

296

Rīga

58

SIA Furnitura.lv

446,36

3476365

173020

4,98

4

Rīga

59

R.LIGNUM SIA

443,73

10095565

785813

7,78

1

Rīga

60

SIA YPH

439,75

1156365

281614

24,35

5

Pierīga

61

SIA “Klartera”

429,96

2264268

175607

7,76

33

Rīga

62

SIA “expresspost.delivery”

426,96

1752193

128826

7,35

7

Rīga

63

SIA “BALTIC TIN GROUP”

421,29

1120760

112112

10,00

24

Rīga

64

SIA “ZG 20”

401,88

4879450

469028

9,61

2

Vidzeme

65

SIA “BONSS”

396,49

1003943

73474

7,32

12

Zemgale

66

SIA “GGK Būve”

392,96

832286

201051

24,16

17

Rīga

67

SIA “NORFA”

390,81

1216399

202195

16,62

20

Zemgale

68

SIA “CLT Profi”

386,81

6876945

539191

7,84

4

Pierīga

69

SIA “RITAL TIMBER”

378,06

6136530

1564037

25,49

75

Latgale

70

SIA “EURO ENERĢIJAS SERVISS”

378,03

5376023

992110

18,45

41

Pierīga

71

SIA “ELEMENTS”

377,56

709889

104881

14,77

3

Rīga

72

SIA “KONEKTIUM”

375,88

1789786

247764

13,84

44

Rīga

73

SIA “SK Construction”

375,65

2269658

563152

24,81

28

Rīga

74

SIA”Takser”

374,39

1446733

122211

8,45

9

Zemgale

75

SIA “SELECTIA”

373,88

6012268

2871787

47,77

2

Rīga

76

SIA “Black Bird”

366,75

740226

177248

23,95

12

Rīga

77

SIA “SafePro”

365,21

1625848

148476

9,13

34

Rīga

78

SIA “Northern IT”

364,87

1705263

336321

19,72

16

Pierīga

79

Solidpump Europe SIA

364,47

1935062

308597

15,95

4

Rīga

80

SIA “Woodmore”

353,95

915442

73933

8,08

6

Vidzeme

81

Label Stock SIA

347,65

1135760

80914

7,12

1

Pierīga

82

SIA “Eko Modulis”

347,29

805348

72155

8,96

10

Zemgale

83

SIA “DeskTime”

346,42

2107437

749657

35,57

15

Rīga

84

Sharkcage SIA

344,40

5745645

956511

16,65

20

Pierīga

85

SIA”LKG Grupa”

343,88

1811072

593959

32,80

18

Kurzeme

86

SIA “Web Graph”

343,53

645216

287450

44,55

8

Pierīga

87

SIA “Lions DF Serviss”

337,01

1484732

100213

6,75

4

Pierīga

88

SIA “LIVO mežs”

336,38

1581154

194976

12,33

3

Pierīga

89

SIA”Jet Flight Service”

333,63

10829823

2940493

27,15

35

Pierīga

90

ITissible SIA

333,57

4647211

1766529

38,01

6

Rīga

91

ALTION SIA

33,003

5602579

351119

6,27

4

Rīga

92

SIA “CENTRĀLĀ LABORATORIJA”

331,43

69158027

21677015

31,34

743

Rīga

93

Breakpoint SIA

328,32

2196497

767674

34,95

6

Rīga

94

SIA “MEDSERVISS”

328,16

3407098

699396

20,53

49

Latgale

95

SIA “TRIZ TRADE”

327,61

3509998

1466784

41,79

2

Kurzeme

96

SIA LATVIJAS KREDĪTŅĒMĒJU PALĪDZĪBAS PROGRAMMA

325,03

1075189

395158

36,75

3

Vidzeme

97

ProVision Baltic SIA

323,99

1768340

179481

10,15

5

Rīga

98

SIA Metalform

318,93

891347

66387

7,45

19

Pierīga

99

SIA “BALTIC FLEET MANAGEMENT”

312,69

3348828

804380

24,02

8

Rīga

100

SIA “RIGMO”

312,40

3088719

145844

4,72

5

Rīga

 

Pievienot komentāru