Stiprai izaugsmei stipri pretspēki

Pēteris Strautiņš | 01.12.2021

Par 2021. gada 3. ceturkšņa IKP datiem

Šī gada 3. ceturksnī Latvijas ekonomika gada griezumā auga par 5,1%, bet salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni – par 0,6%. Kā jau varēja nojaust, IKP pieauguma vērtējums salīdzinājumā ar provizoriskajiem datiem ir uzlabots, iepriekš CSP vēstīja, ka IKP gada griezumā audzis par 4,8%. Sagaidāms, ka šī gada kopējais IKP pieaugums būs ap 5%, līdzīgs sniegums varētu būt arī nākamgad.

3. ceturksnī līdzīgā tempā auga galvenokārt uz eksportu un iekšējo tirgu vērstās nozares. Pakalpojumu nozares gada griezumā auga straujāk nekā preču ražotāji, daļēji līdzsvarojot pērnā gada lielo kritumu. Apstrādes rūpniecība auga krietni spēcīgāk nekā ekonomika kopumā (7,9%), bet preču nozares uz leju vilka enerģētikas mīnusi, kurus lielā mērā radīja augsto gāzes cenu nelabvēlīgā ietekme uz elektrības ražošanu.

Fantastisks pieaugums ir sarēķināts finanšu pakalpojumos (+41,7%), bet tas tikai līdzsvaro līdzīgu kritumu iepriekšējos divos gados, līdz ar to nozare vienkārši atgriezusies 2017-2018. gada līmenī. Ļoti strauji turpina kāpt medicīnas un sociālās aprūpes pakalpojumi (+19,8%), tas lielā mērā ir pandēmijas efekts, nākamgad šajā nozarē IKP datos droši vien redzēsim kritumu, tomēr tās daļa ekonomikā saglabāsies virs vēsturiski raksturīgā īpatsvara, jo augušas sabiedrības prasības un arī finansējums. Strauji kāpa arī informācijas un sakaru devums (+9,5%), tas galvenokārt ir augošā informācijas un programmēšanas pakalpojumu eksporta nopelns.

Stiprai izaugsmei stipri pretspēki

Pievienot komentāru