Staļins un pagrīdnieks, biedrs Zaļais

Zemeunvalsts.lv | 01.02.2021

Ievads

Kopš 1990. gada 4. maija un 1991. gada barikādēm apritējuši jau 30 gadi. Vai gana ilgs laiks, lai kādi notikumi un situācijas atkārtotos?

Pēdējos gados aktuāli kļuvuši vēsturiski zīmīgi stāsti: lai atceramies 2014. gadā atvērto “Stūra māju”, publiski pieejamo VDK ziņotāju kartotēkas daļu, vārda “padomju” (1940.-1990. gada izpratnē) atgriešanos sarunvalodā, gan bieži lietojot to greizā nozīmē (īpašības vārdu “slikts”, “nepareizs”, “vecmodīgs”, arī “nesaprotams” vietā), politdarbinieku runās dzirdam “pareizi”, “nepareizi”, kā arī nekritiskas un neanalītiskas atsauces uz ārpus Latvijas tapušiem priekšrakstiem, pamazām no putekļainām lādēm tiek vilkta informācija par latviešiem, padomju Krievijas un padomju valsts veidotājiem.

Tak! Virsrakstā minētais biedrs un savulaik “tautu tēvs” par dažu labu mūslaiku notikumu priecātos!

Par ko priecāties biedram Staļinam? Nav nepieciešams neko organizēt, noslogot pajūgus, automašīnas, vagonus, sistēmu. Vārdu “komunisms” nejēdzīgi aizstājot ar “ilgtspēju” un “zaļo kursu”, rezultāts būs. “Zaļā kursa” (kā komunisma) karjeras piekritēji darīs savu, čīkstēt par problēmām reģionos būs liegts vai nepiedienīgi, jo viss ir demokrātiski un “pareizā” kursa garā.

Iepazīstinājums

Joprojām runās izmantotā frāze “tolaik visu noteica Maskava, tagad ir brīvība un demokrātija” nav gluži precīza. “Visu” nozīmē “visu”! Nez vai, pēckara pretošanās kustību Latvijas mežos saskaņoja ar iestādēm Maskavā. Diezi! Nez vai, pēckara Latvijas iedzīvotāji atmiņas un stāstus par pirmskara Latviju saskaņoja partijas komitejā. Lietot vārdus “visu”, “visi” nebūs vietā! Tāpat, runājot par šodienu!

Iztirzājums

Apmēram gadus 30 atpūtušies no citu laiku satura “pareizās” frāžainības, esam atgriezušies jau piedzīvotā laikposmā: “ilgstpēja” (savulaik, “gaišā nākotne), “zaļais kurss” (savulaik, “komunisms”) skan gan no lietpratējiem, gan karjeras lietpratējiem (kas karjeru veido, pareizā partijā lietojot pareizas frāzes), pudeles brāļiem, partiju biedriem, to lieto radio un TV atrodošamies ļaudis. Ja nav slinkums muti vērt, noteikti piemini ilgtspēju, būsi savējais!

“Pēc kara katrs zaķpastala gudrs” Tā varētu runāt par pagājušonedēļ notikušajām Vides konsultatīvās padomes (VKP) vēlēšanām (https://www.varam.gov.lv/lv/vides-konsultativa-padome).

Protams, varam izmantot klasisku uzmanības novēršanas taktiku: tie, kas netika ievēlēti, nav apmierināti. Nē! Jau gadus 30 esam pieraduši, ka visus visur ievēlēt nevar! Bet! Izlasot VKP nolikumu un aplūkojot VKP sastāvu (pēdējos gados), redzama kāda virsrakstā minēto biedru priecējoša aina: “Kadri izšķir visu!” Vai: “Kadri ir, ilgtspējas nav!”

Proti, VKP, kas “veicina sabiedrības līdzdalību vides politikas izstrādē un īstenošanā” nav un nebūs to, kas vidē strādā, to kopj, to uztur un, kas svarīgi, gūst labumu mums visiem. Par jautājumiem, kas svarīgi meža īpašniekam, zemniekam, biteniekam, vasarniekam, kūdras ieguvējam, medniekam, zemes īpašniekam utt. spriedīs un spriež nekompetenti ļaudis, kas ērti tup kabinetos, raksta projektus, naudu saņem kontā un nereti barojas pie publiski kritizēto nozaru galdiem utt.

VARAM izlikšanās, ka bez zemes un meža, un lauka īpašnieku un tautsaimniecības pārstāvju līdzdalības vides jautājumi var tikt risināti kvalitatīvi, ir klasiska. Un klasiski nejēdzīga. Un tikpat neilgtspējīga, jo... Līdzsvars starp vidi, sociālo un ekonomisko ir... Kur?

Ļoti īpatnēji, ka problēmu zina daudzviet, ministrijas un Prezidenta Kanceleju ieskaitot, bet... Vai par Eiropas naudu un zaļā kursa atkārtotu piesaukšanu mēs varam (vai nevaram) nopirkt vai uzpirkt ļaudis Latvijas reģionos? (Jautājums: vai īpašnieks ir gatavs par X eiro pārdot savu darbu – lauku, mežu, pļavu – lai tas paliktu neizmantots, jo tagad tā vajag? Tā demokrātiski vēlas Eiropas ierēdnis, neizglītots aktīvists, Rīgas centra klukstētāji...)

Nobeigums

Ja brīvība ir vārds un sajūta, ir labi! Ja brīvība ir daži kilogrami (mērot papīra daudzumā) priekšrakstu, kuros kāds, par kura zināšanām ir tikai nojausma, sīki un smalki ierakstījis, kas tā tāda, virsrakstā minētie biedri viņsaulē priecājas. Ja Ministru kabinetam un ministrijām ir dota iespēja rīkoties, ne sekot un paklausīt, rīkojieties! Kad sāksit? 

90. gadu sākumā, runājot par brīvību, netika plānots par vienu kaklakungu (kā minēts: ar dažiem kilogramiem priekšrakstu portfelī) nomaiņu ar citiem. Kāda starpība, kā tos saukt, ja kakls ir tas pats, bet smagums tapis lielāks?

* Vides konsultatīvā padome ir konsultatīva koordinējoša institūcija, kuras darbības mērķis ir veicināt sabiedrības līdzdalību vides politikas izstrādē un īstenošanā
** Vides konsultatīvās padomes nolikums

Pievienot komentāru