Somijas inovācijas drīzumā var mainīt duty-free preču iepakojumu. Tā būs jaunā burbuļplēve

forest.fi | 28.11.2022

Izstādes “Uusi Puu – New Wood” Helsinkos apmeklētāju lielāko uzmanību piesaistīja no koksnes izgatavots krekls un citi tekstilizstrādājumi no koka. Izstāde ceļos uz semināru “Beyond the Bio-Bubble – Risinājumi aprites meža bioekonomikai” Briselē 2022. gada 30. novembrī. Koksnes tekstilšķiedras izrādījās iecienītas daudzu izstādes “Uusi Puu – New Wood” apmeklētāju vidū, kas prezentēja bioekonomikas inovācijas Helsinkos. Marina Rotkus, Dioriina bloga autore, visvairāk interesējās par tekstilšķiedru no koksnes, kuras nosaukums ir Kuura.

“Šī šķiedra man šķita interesanta. Ir grūti noticēt, ka tā ir izgatavota no koksnes,” Marina Rotkus teica par Kuura šķiedru. Kuura šķiedru ražo Metsä Spring, Metsä Group inovāciju uzņēmums, no celulozes, kas ražota no koksnes, kura iegūta ilgtspējīgi apsaimniekotos Somijas mežos. Marina Rotkus uzskata, ka viņa varētu iegādāties apģērbu no koksnes, iespējams, tādu kā Ioncell ražotais krekls, kas tika izstādīts papildus Kuura. “Es gribētu to nēsāt dažas dienas, lai uzzinātu, kāda ir sajūta,” sacīja Dioriina bloga autore Marina Rotkus.

Autotalo ēkā, kas ir viens no Helsinku centra orientieriem, šī mēneša sākumā tika rīkota izstāde “Uusi Puu – New Wood”, kuru apmeklēja vairāk nekā 80 žurnālistu un sociālo mediju ietekmētāju (influenceru). Izstādi preses pasākuma ietvaros organizēja uzņēmums Manifesto PR.

Koka tekstilizstrādājumi pēdējā laikā kļuva par aktuālu tēmu biržas aprindās, jo žurnāls Time savā 2022. gada labāko inovāciju sarakstā izvēlējās uzņēmumu Spinnova no Jyväskylä, Somijā. Uzņēmuma akciju cena drīz vien pieauga par vairāk nekā 80%.

“Uusi Puu – New Wood” ir kopiena, ko izveidojušas vairāk nekā 20 Somijas organizācijas ar mērķi veicināt izpratni par koksnes bioekonomiku. Izstādē papildus tekstilizstrādājumiem no koksnes tika prezentēti arī dažādi citi izstrādājumi no koksnes, piemēram, pārtikas un kosmētikas iepakojums.

Izstādē “Uusi Puu – New Wood” notiks seminārs “Beyond the Bio-Bubble – Solutions for a circular forest bioeconomy” Briselē 2022. gada 30. novembrī.

UNITE un FinnCERES organizētajā seminārā tiks prezentēti jaunākie bioekonomikas pētījumi un nākotnes materiāli. FinnCERES ir kompetences centrs, ko kopīgi izveidojuši Ālto Universitāte un Somijas VTT Tehniskās pētniecības centrs. UNITE ir kompetences centrs pētījumiem ar ietekmi uz sabiedrību un viens no Somijas Akadēmijas vadošajiem centriem.

Apģērbi no koksnes nākotnē būs aktuāli

Koksnes tekstilšķiedras var aizstāt sintētiskās šķiedras un kokvilnas apģērbu. Salīdzinot ar sintētiskajām šķiedrām, koksnes materiāli prasa mazāk ķīmisko vielu un palīdz cīnīties ar mikroplastmasas radītajām problēmām. Kokvilnas ražošana tiek uzskatīta par būtisku vides problēmu, jo tā rada lielu ūdens patēriņu un aramzemes izmantošanu ar pārtiku nesaistītiem mērķiem.

Viena no žurnālistēm, kas apmeklēja izstādi, bija Ellinora Autti no žurnāla Gloria, kas pievēršas modei un skaistumam. Arī Autti visvairāk ieinteresēja izstādē eksponētā tekstilšķiedra, kuras pamatā ir koksne.

“Apģērbi no koksnes būs aktuāli nākotnē. Es gribētu redzēt šos apģērbus masveida ražošanā. Tie varētu kļūt par jaunu Somijas eksporta nozari,” sacīja Ellinora Autti.

“Krekliņš no koka! Grūti noticēt,” tā komentēja identiskās dvīnes un sociālo mediju zvaigznes Viivi un Venla Sidānmālakas, atbildot uz jautājumu par interesantāko izstādes “New Wood” eksponātu. Dvīnēm ir 12 900 sekotāju sociālajā tīklā Instagram.

Somijas meža nozare iet kopsolī ar laiku

“Uusi Puu – New Wood” projekta vadītāja Virpi Korhonena stāsta, ka izstāde New Wood interesē ne tikai lēmumu pieņēmējus un ietekmīgās personas, bet arī vienkāršos iedzīvotājus, proti, patērētājus.

“Cilvēki bieži vien neiedomājas, ka daudzas ikdienā lietojamas lietas un iepakojumus, kas tagad tiek ražoti no plastmasas, patiesībā jau tagad var ražot no koka. Visbiežāk reakcija uz šo izstādi ir ļoti pozitīva, un cilvēki ir pārsteigti par to, cik mūsdienīga ir Somijas meža nozare un cik daudz inovatīvu pielietojumu nozare ir atradusi koksnei,” norāda Virpi Korhonena.

V. Korhonenas favorīts izstādē bija Ālto Universitātes un Somijas VTT Tehniskās pētniecības centra (VTT Technical Research Centre) izstrādātā papīra inovācija, ko viņi pašlaik ievieš ražošanā.

No papīra izgatavoto aizsargapvalku var izmantot, piemēram, lai iesaiņotu savas duty-free dzērienu pudeles. Pamatojoties uz japāņu origami tehniku, iepakojums nodrošina aizsardzību, neprasot daudz materiāla.

“Papīrs kā materiāls ir silts pieskārienam un ir videi draudzīgs. Tā būs jaunā burbuļplēve ar milzīgu tirgus potenciālu. Šādā veidā papīra vērtība daudzkārt palielināsies, un koksnes šķiedru var pārstrādāt līdz pat 25 reizēm,” turpina Virpi Korhonena.

Izstādes apmeklētājus ieinteresēja arī Woodio roku izlietne, kas izgatavota no koka kompozīta, un Mysoda dzirkstošā ūdens pagatavošanas ierīce.

“Vispopulārāko šeit izstādīto priekšmetu kopsaucējs ir tas, ka tajos apvienotas somu dizaina prasmes un atbildīgi ražota izejviela – koks,” uzsver Virpi Korhonena.

Izstādes New Wood galvenais sponsors ir Somijas Meža fonds.

Somijas inovācijas drīzumā var mainīt duty-free preču iepakojumu. Tā būs jaunā burbuļplēve

Pievienot komentāru