Saules enerģija šovasar palīdzēja ES izvairīties no gāzes importa €29 mljrd. apmērā

Nicole Lin Chang, Euronews Green | 18.09.2022

Pēdējos mēnešos Eiropā ir strauji pieaugušas elektroenerģijas izmaksas

Saskaņā ar jaunu ziņojumu saules enerģija šovasar devusi 12,2% Eiropas Savienībā saražotās elektroenerģijas, kas ir lielākais īpatsvars vēsturē. Saskaņā ar enerģētikas ideju laboratorijas Ember analītiķu datiem šī elektroenerģija, ja tā būtu iegūta no dabasgāzes sadedzināšanas iekārtām, būtu izmaksājusi 29 miljardus eiro. Pēdējos mēnešos Eiropā strauji pieaugušas elektroenerģijas cenas, ko izraisījis Krievijas karš Ukrainā.

Situācija varētu būt vēl sliktāka, ja ne rekordlielais saražotās saules enerģijas īpatsvars, teikts ziņojumā, ko ceturtdien publicēja Ember. Gāzes cenas Eiropā ir sasniegušas jaunu rekordu. Cik augstu tās var pakāpties?

Saskaņā ar Ember analītiķu datiem saules enerģijas ražošana ES šovasar sasniedza 99,4 teravatstundas, kas ir par 28% vairāk nekā pagājušajā vasarā, kad tā bija 77,7 teravatstundas. No šā gada maija līdz augustam ES no saules enerģijas saražoja 12,2% elektroenerģijas, kas ir par 9% vairāk nekā pērn tajā pašā periodā. ES šovasar būtu nācies iegādāties vēl 20 miljardus kubikmetru fosilās gāzes, ja ne rekordlielais saražotās saules enerģijas īpatsvars, norāda ideju laboratorija. Pamatojoties uz gāzes cenām dienā no maija līdz augustam, tā aprēķinājusi, ka tas nozīmē 29 miljardus eiro gāzes izmaksu.

Kurās ES valstīs saules enerģiju ražo visvairāk?

Saskaņā ar Ember datiem astoņpadsmit Eiropas Savienības valstīs šovasar tika saražots rekordliels saules enerģijas īpatsvars. Desmit dalībvalstīs vairāk nekā desmitā daļa elektroenerģijas tika saražota no saules paneļiem.

Sacensības par atjaunojamo energoresursu baterijām: Kāda ir saules un vēja enerģijas uzglabāšanas nākotne?

Vislielākais īpatsvars bija vērojams Nīderlandē, kur 23% no saražotās elektroenerģijas saražoja saules enerģija, tai sekoja Vācija (19%) un Spānija (17%). “Tā kā Eiropu ir satricinājusi gāzes krīze, saules enerģija sniedz tik ļoti vajadzīgo glābiņu,” saka Paweł Czyżak, Ember vecākais analītiķis. “Ieguldījumi saules enerģijas jaudās ir atmaksājušies. Katra saules enerģijas teravatstunda palīdzēja samazināt gāzes patēriņu, ietaupot Eiropas iedzīvotājiem miljardiem eiro.”

Saules enerģijas īpatsvars 12,2% apmērā šovasar pārsniedza vēja (11,7%) un hidroenerģijas (11%) īpatsvaru ES elektroenerģijas bilancē. Tomēr tas joprojām par četriem procentpunktiem atpaliek no 16,5% akmeņogļu izmantošanas.

Kas tiek darīts, lai risinātu Eiropas enerģētikas krīzi?

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Ursula fon der Leiena (Ursula von der Leyen) ir nākusi klajā ar vairākiem priekšlikumiem, lai ierobežotu strauji augošās cenas. Tie ietver ES mēroga plānu elektroenerģijas patēriņa samazināšanai, cenu ierobežojumu atjaunojamo energoresursu un kodolenerģijas pārmērīgajiem ieņēmumiem, solidaritātes mehānismu, lai iegūtu “milzīgo” un “negaidīto” peļņu, ko gūst fosilā kurināmā uzņēmumi, un valsts atbalsta programmu, lai nodrošinātu papildu likviditāti komunālo pakalpojumu uzņēmumiem, kas nonākuši grūtībās. Šos priekšlikumus izskatīja ES valstu enerģētikas ministri, kuri 9. septembrī tikās, lai apspriestu, kā atvieglot strauji augošo enerģijas cenu slogu.

Saules enerģija šovasar palīdzēja ES izvairīties no gāzes importa €29 mljrd. apmērā

Pievienot komentāru