Sankcijām visvairāk pakļautās valstis pasaulē

Florian Zandt, Statista | 25.02.2023

Pēc iebrukuma Ukrainā Krievija tagad ir visvairāk sankciju skartā valsts pasaulē. Šobrīd pret Krievijas fiziskām un juridiskām personām un organizācijām ir noteikta 14 081 sankcija, kas ir piecas reizes vairāk nekā pirms Luhanskas un Doņeckas apgabalu atzīšanas par neatkarīgām valstīm 2022. gada 22. februārī.

Kā liecina diagramma, kas balstīta Castellum.AI apkopotajos datos, ar Putina atbalstīto iebrukumu Krievija ir apsteigusi vienu no lielākajiem ASV ienaidniekiem Rietumāzijā.
Pirms iebrukuma Ukrainā Irāna bija sankciju visapjomīgāk skartākā valsts pasaules vēsturē – ASV, ANO, ES, Austrālija, Kanāda, Indija un Izraēla tai piemēroja 3 616 aktīvas sankcijas. Pēdējo minēto valstu un Islāma Republikas attiecības ir bijušas īpaši saspīlētas, jo strīdi saistībā ar Irānas kodolarsenālu un tās vispārējā naidīgā nostāja pret Izraēlu regulāri draudēja saasināties.

Lielākā daļa sankciju, kas piemērotas Sīrijai, kura Castellum.AI sarakstā ieņem trešo vietu, ir saistītas ar notikumiem, kas saistīti ar Sīrijas pilsoņu karu, kurš sākās 2011. gadā. Pēc pilsoņu nemieriem saistībā ar Arābu pavasara kustību sadursmes starp prezidenta Bašara al Asada (Bashar al-Assad) spēkiem un ne pārāk veiksmīgu ārzemju un vietējo dalībnieku koalīciju, kas bieži vien bija pretēji kritiskos jautājumos, izraisīja humanitāro krīzi un vairāk nekā puse no 22 miljoniem Sīrijas iedzīvotāju gadu gaitā bija spiesti pārvietoties gan no valsts iekšienes, gan no ārvalstīm.

Pašreizējā pret Krieviju vērsto sankciju kārtā vadībā ir ASV, Šveice un Kanāda – attiecīgi ar 1948, 1782 un 1590 ierobežojumiem. Lielākā daļa šo sankciju ir vērstas pret privātpersonām, un tikai 2210 no 11 327 sankcijām ir piemērotas juridiskām personām, kuģiem vai gaisa kuģiem. Šajos skaitļos nav iekļautas nozaru sankcijas, piemēram, vispārējs tirdzniecības embargo attiecībā uz gāzi vai naftu. Papildus sankcijām, ko noteikušas valstis un pārvaldes institūcijas, saskaņā ar Jeilas vadības skolas pētnieku datiem vairāk nekā 1000 uzņēmumu, tostarp nozaru smagsvari, piemēram, Adidas, Google, Disney, Exxon vai Volkswagen, ir atteikušies no Krievijas tirgus.

Sankcijām visvairāk pakļautās valstis pasaulē

Pievienot komentāru