Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja lems par “Rīgas Mežu” dalības izbeigšanu apaļkoku pārstrādes biznesā

Rīgas Meži | 20.06.2022

zemeunvalsts.lv komentārs

Šī lēmuma sakarā būtu svarīgas dažas lietas. Viena – Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja Mežu apsaimniekošanas plānu sagatavoja C19 laikā, jau zinot, ka pašvaldībai ir problēmas ar ienākumiem, bet, saprotami, neprognozējot Krievijas agresiju Ukrainā. Otra – kā minēts ziņā – kokzāģētavas iespējamie zaudējumi radīsies ļoti konkrēta lēmuma rezultātā, par ko atbildīgi ir tā pieņēmēji. Trešā – Valsts kontroles un Konkurences padomes atzinumi, kā noprotams, tapuši par nu jau stipri senu laikposmu (attiecīgi 2015.-2017. g. un 2018. g.). Ceturtā – daļēji saistīti ar RD Komitejas lēmumu – vai Rīgas Dome, kas neslēpj dažādus vērienīgus plānus, ir rēķinājusies, ka šie plāni, lielākoties, taps un realizēsies, par tiem samaksājot? Vai RD domā, vai izliekas domājam par pilsētas ienākumiem, kas, dažuprāt, “nāk tāpat vien”? Jautājums, protams, neattiecas uz Rīgas domi vien, bet ir gana plašs un aktuāls – kā (un vai) rīkoties jomas (nozares, kapitālsabiedrības utt.) profesionālim, ja kapitālsabiedrības īpašnieks (kapitāla daļu turētājs) ir nekompetents vai ļoti šauru skatu uz notiekošo? 

(...) Balstoties uz Valsts kontroles un Konkurences padomes atzinumiem, ir veikts kokzāģētavas “Norupe” aktīvu un biznesa vērtējums, kā arī iezīmēts ekonomiski izdevīgākais modelis, kā pārtraukt uzņēmuma iesaisti šajā uzņēmējdarbības segmentā. Pētījumā secināts, ka kokzāģētavas darbības turpināšana uzņēmuma sastāvā jau no 2023. gada nesīs zaudējumus un samazinās “Rīgas Mežu” kapitāldaļu vērtību, tādejādi tieši ietekmēs arī rīdzinieku intereses. Kaut arī 2022. gadā plānotā neto peļņa no kokzāģētavas prognozēta vairāk nekā 80 tūkstoši eiro, bet jau no 2023. gada tās darbība uzņēmumam radīs 230 tūkstošus eiro zaudējumus, bet 2026. gadā zaudējumi varētu sasniegt 350 tūkstošus eiro.

Tāpat, analizējot kokzāģētavas darbību, secināts, ka līdz šim faktiski nav bijis neviens gads, kurā ražotne nestu peļņu, ja tai nepieciešamais apaļkoks būtu iegādāts par tirgus cenām. Uz šo faktu iepriekš norādījusi arī Valsts kontrole.

2021. gadā komiteja akceptēja “Rīgas Mežu” valdes apstiprinātos grozījumus uzņēmuma Mežu apsaimniekošanas plānā. Tajā noteikti būtiski koku ciršanas apjomu samazinājumi, vienlaikus mežos attīstot bioloģisko daudzveidību un rekreācijas teritorijas. Tādejādi no 2022. gada koksnes ieguves apjoms “Rīgas Mežos”, salīdzinājumā ar iepriekš plānoto, samazināsies par 35 tūkstošiem m3, kas ir 20% no paredzētā apjoma, bet 2023. gadā – samazinājums par 46 tūkstošiem m3. Tik būtiski samazinot ciršanas apjomus, “Rīgas Meži” vairs nespēs nodrošināt kokzāģētavai nepieciešamo izejmateriālu (citu komersantu izejmateriālus izmantot nedrīkst).

Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja lems par “Rīgas Mežu” dalības izbeigšanu apaļkoku pārstrādes biznesā

Pievienot komentāru