Putina propagandas mašinērijas iekšpusē

Masha Gessen, The New Yorker | 22.05.2022

Pašreizējie un bijušie darbinieki raksturo Krievijas valsts televīziju kā armiju, kurā ir daži ģenerāļi un daudzi kājnieki, kas nekad neapšauba ģenerāļu rīkojumus.

Sešus vakarus nedēļā Vladimirs Solovjovs, viens no vadošajiem Krievijas propagandas pārstāvjiem, pulcē pussimtu ekspertu, lai vairāk nekā divas stundas vadītu, šķiet, iepriekš neplānotu, scenārijam nepakļautu politisku sarunu. Pēdējās epizodes lielākoties ir veltītas Ukrainas un tās sabiedroto – īpaši ASV un prezidenta Baidena – izsmiešanai un Krievijas iespēju apspriešanai.

"Vai mums vienkārši vajadzētu pārvērst pasauli putekļos?" Solovjovs jautāja savā raidījumā 29. aprīlī. Viņa viesi – septiņi pusmūža vīrieši – sirsnīgi smējās. Vēlāk Solovjovs kļuva drūms. "Es gribētu atgādināt Rietumiem divus vēsturiski nozīmīgus apgalvojumus," viņš teica. "Krievijas Federācijas prezidents ir jautājis: "Kāda jēga ir pasaulei, kurā nav Krievijas?" Tas ir citāts no paša Solovjova 2018. gadā sniegtās intervijas ar Vladimiru Putinu, kurā Putins atbildēja uz jautājumu par kodolkara iespējamību. Otrs Solovjova citētais izteikums arī bija no Putina 2018. gadā: "Ja viņi sāks kodolkaru, mēs atbildēsim. Bet mēs, būdami taisni cilvēki, dosimies uzreiz uz debesīm, kamēr viņi vienkārši kliegs". Solovjovs to citē bieži, dažkārt, kā sava veida aicinājumu un atbildi saviem viesiem.

Visi televīzijas kanāli Krievijā pieder valstij vai ir valsts kontrolē. Divu galveno valsts kanālu, Pirmā kanāla un Krievijas Pirmā kanāla, galvenās vakara ziņu pārraides raida lielākoties vienus un tos pašus sižetus ļoti līdzīgā secībā. Piemēram, 30. aprīlī Pirmais kanāls sāka ar reportāžu no kāda ciemata, kas nesen "atbrīvots no neonacistiem"; Krievijas Pirmais kanāls sāka ziņu raidījumu ar vispārēju informāciju par Krievijas karaspēka gūtajiem panākumiem – "Simtiem neonacistu likvidēti, desmitiem triecienu gaisa desanta mērķiem, vairāki triecieni komandcentriem un aprīkojuma noliktavām". Abās ziņu pārraidēs tika ziņots par zvērībām, ko it kā pastrādājis Ukrainas karaspēks. "Ukrainas armija atkal bombardēja civilos mērķus," apgalvoja Russia One. Pirmais kanāls pārraidīja atzīšanos, ko esot sniedzis kāds ukraiņu karagūsteknis, kurš apgalvojis, ka izvarojis kādu krievu sievieti un nogalinājis viņas vīru. Abi kanāli pārraidīja reportāžas no militārās slimnīcas, kur grupa jauniešu vienādās svītrainās pidžamās saņēma medaļas par varoņdarbiem, "atbrīvojot" Ukrainas pilsētas un ciemus. (...)

Putina propagandas mašinērijas iekšpusē

Pievienot komentāru