Pirmo reizi Jelgavas novadā atzīmē Pasaules Vēja dienu

Anda Zakenfelde, Laflora | 16.06.2022

Ar sacensību elektroātrumlaivas atklāšanu un paraugdemonstrējumiem Lielupē, izbraukumu uz Jelgavas novada Kaigu purvā plānotā “Laflora” vēja parka būvniecības teritoriju un diskusijām par vēja enerģijas potenciālu Zemgales reģionā, šogad pirmo reizi Jelgavas novadā atzīmēta starptautiskā Pasaules Vēja diena.

Pasaules Vēja dienu ik gadu starptautiski atzīmē 15. jūnijā, lai uzsvērtu vēja enerģijas nozīmi un potenciālu. Jelgavas novadā “Laflora” vēja parka veidotāji – kūdras ieguves un pārstrādes uzņēmums “Laflora” sadarbībā ar vēja parku attīstītāju SIA “Windy” – iepazīstināja ar vēja parka izveides progresu, klātienē piedāvāja apskatīt uzstādīto 140 m augsto meteoroloģisko novērojumu mastu un vēja parka būvniecības teritoriju. 

““Laflora” vēja parks Kaigu purvā ir uzņēmuma “Laflora” ambiciozs solis ceļā uz klimatneitralitāti – ar atjaunīgo enerģiju varēsim kompensēt visas radītās SEG emisijas kūdras ieguvē un pārstrādē. Tomēr vēlos uzsvērt, ka tas ir tikai pirmais solis – ar vēja enerģiju radīsim Zemgales reģiona nozīmes Zaļo industriālo zonu Kaigu purvā. Tajā reģiona emisiju ietilpīgajiem uzņēmumiem būs iespēja kļūt ilgtspējīgiem, pavērsies iespējas attīstīt jaunas ieceres un radīt jaunas darba vietas!”, saka Uldis Ameriks, “Laflora” valdes priekšsēdētājs.

“Simboliski, ka tieši jūnijā, kad visā pasaulē atzīmē Vēja dienu, esam uzsākuši būvprojektu izstrādi vairākās “Laflora” vēja parka sadaļās. No ieceres un dažādiem novērtējumiem, projekts, nu, sāk iegūt patiešām taustāmas aprises. Tāpat labi apzināmies, cik būtiski šobrīd ir katri 100MW ģenerējošo elektrostaciju Latvijā, tāpēc visus spēkus veltām, lai šī vēja parka būvniecība, līdz ar to arī nodošana ekspluatācijā, varētu notikt pēc iespējas ātrāk”, uzsver “Windy” vadītājs Aleksejs Mitušovs.

Kopējo situāciju vēja enerģijas attīstībā Latvijā un tās jaudīgo potenciālu pasākumā iezīmēja Latvijas vēja enerģijas asociācijas vadītājs Toms Nāburgs: “Vēja enerģijas daļai Latvijas kopējā energobilancē ir strauji jāpieaug. Tas ir ne vien klimata, bet arī enerģētiskās drošības jautājums. Redzu, ka līdzšinējo 2% vietā jaunizbūvētie vēja parki jau pēc pieciem gadiem varētu nodrošināt līdz pat 15% no valstī saražotās elektroenerģijas. Tomēr, lai mēs tiešām nonāktu līdz pirmo kilovatstundu ražošanai, lēmumu pieņēmējiem ir jāsper apdomīgi, uz ilgtermiņa plānošanu vērsti soļi, iesaistot visas ieinteresētās puses. “Laflora” vēja parks būs viens no tiem, kas sniegs ieguldījumu Latvijas energodrošībā un tautsaimniecības attīstības veicināšanā, kā arī būs liels ieguvums novadam.”

Jaunums ātrumlaivu sportā – Latvijā radīta elektroātrumlaiva sacensībām

Lai vēja parkā radītā elektroenerģija dotu pienesumu vietējiem iedzīvotājiem Jelgavas novadā, “Laflora” plāno dažādas iniciatīvas. Šī gada Pasaules Vēja dienā parakstīts atbalsta memorands ar unikālu elektroātrumlaivu meistaru valgundnieku Normundu Degaini par sacīkšu elektroātrumlaivu izveidi un šīs sporta klases attīstību. Pasaules Vēja dienā notika N. Degaiņa darbnīcā šogad radītās “Laflora” elektroātrumlaivas atklāšana un paraugdemonstrējumi Lielupē. Nākotnē laivu plānots uzlādēt ar Jelgavas novadā ražoto vēja elektroenerģiju. Laiva veidota no koka karkasa un korpusa ar 48 voltu elektromotoru, tā spēj attīstīt vairāk nekā 70 km/h ātrumu un brauciena laiks sasniedz vienu stundu.

Elektroātrumlaivas, kas paredzētas sacensībām, ne tikai īsu ātruma rekordu uzstādīšanai, ir ilgtspējīga novitāte ātrumlaivu sportā gan Latvijas, gan Eiropas un arī pasaules mērogā. Lai arī Starptautiskā ūdens motosporta apvienība (Union Internationale Motonautique) paredz veidot atsevišķas klases elektroātrumlaivām, praksē tādas joprojām nav.

“Jaunā laiva jau šogad startēs Latvijas Atklātajā čempionātā ātrumlaivu sportā kopā ar iekšdedzes jeb benzīna dzinēja ātrumlaivām jauniešiem vecumā līdz 16 gadiem. Sagaidu labus rezultātus – elektroātrumlaiva ir divreiz vieglāka par parastajām ātrumlaivām un pēc trīs gadu eksperimentiem ar laivu-prototipu man ir izdevies radīt laivu, kas spēj sasniegt tiešām iespaidīgu ātrumu! Šoruden Starptautiskajā ātruma rekordu nedēļā Lielbritānijā (Coniston Power Boat Records Week) laiva varētu uzstādīt pat pasaules rekordu – tā līdzšinējo oficiāli reģistrēto rekordu savā kategorijā – 41 km/h – ievērojami pārsniegs!”, apņēmības pilns ir ātrumlaivu meistars Normunds Degainis.

Pievienot komentāru