Pirmā saimniecība Latvijā saņem sertifikātu, kas sniedz labākus finansēšanas nosacījumus ilgtspējīgiem lauksaimniekiem

eAgronom | 12.05.2023

Lauksaimniecības un klimata tehnoloģiju uzņēmums eAgronom sadarbībā ar Swedbank izsniedzis pirmo Ilgtspējīgas lauksaimniecības sertifikātu. Tā mērķis ir veicināt videi draudzīgu lauksaimniecības prakšu ieviešanu, kā arī nodrošināt izdevīgākus finansēšanas nosacījumus lauksaimniekiem, kuri apņēmušies saimniekot ilgtspējīgi. Zemnieku saimniecība “Liepkalns” ir pirmā, kas Latvijā saņēmusi šāda veida sertifikātu.

Rēzeknes novada zemnieku saimniecības “Liepkalns” īpašnieks Aleksejs Danilins savā ģimenes saimniecībā ražo bioloģiskos produktus, kas ieguvuši popularitāti visā Latvijā. Viņš ir pirmais, kurš izmantojis Ilgtspējīgas lauksaimniecības sertifikāta priekšrocības, ko piedāvā eAgronom sadarbībā ar Swedbank.

Par to, kāpēc izvēlējies pieteikties sertifikātam Aleksejs stāsta: “Saimniekojam ilgtspējīgi jau vairāk nekā desmit gadus, tāpēc par savu atbilstību nešaubījāmies. Ir patīkami redzēt, ka nu tas tiek novērtēts arī no kredītiestāžu puses. Šis sertifikāts ne tikai vēlreiz apliecina mūsu klientiem, ka savā saimniecībā izmantojam videi draudzīgu lauksaimniecības praksi, bet tas arī ievērojami samazināja mūsu izdevumus jaunas tehnikas iegādei,” atzīst Aleksejs.

Swedbank pagaidām ir vienīgā banka Latvijā, kas piedāvā lauksaimniekiem saņemt izdevīgākus aizdevumu un līzinga finansēšanas nosacījumus, izvērtējot lauksaimniecībā izmantotās prakses.

Swedbank lauksaimniecības virziena vadītājs Rolands Zeltiņš norāda, ka videi draudzīgāka lauksaimniecība kļūst arvien populārāka: “Esam novērojuši, ka interese pāriet uz ilgtspējīgu dzīvesveidu un saimniekošanas modeli pieaug, tomēr tas nereti saistās arī ar papildu investīcijām modernākās tehnoloģijās un līdzšinējo saimniekošanas prakšu pārskatīšanu. Tāpēc mēs lauksaimniekiem, kuri saņēmuši Ilgtspējīgas lauksaimniecības sertifikātu, nodrošinām izdevīgus finansēšanas nosacījumus. Nākotnē šim sertifikātam mēs saredzam lielu potenciālu lauksaimniekiem, ne tikai saņemot labākus finansējuma nosacījumus, bet arī izdevīgus piedāvājumus no citiem sadarbības partneriem,” informē R. Zeltiņš.

Diāna Līva, eAgronom agronome Latvijā uzsver, ka Ilgtspējīgas lauksaimniecības sertifikāts ne tikai padara ilgtspējīgu laiksaimniecību rentablāku, bet uzlabo augsnes kvalitāti ilgtermiņā: “Prakses, kuras jāievēro lauksaimniekiem, lai saņemtu sertifikātu nozīmē rūpēties par augnes bioloģisko daudzveidību. Ievērojot tās, augsnē tiek atjaunoti dabiskie procesi. Tā kļūst rezistentāka pret dažādiem faktoriem, īpaši laikapstākļu radītiem stresiem, piemēram, pārmērīgiem sausuma un mitruma periodiem. Līdz ar to uzlabojas arī pārtikas kvalitāte no kā ieguvēji esam mēs visi,” stāsta Diāna un cer, ka šī iniciatīva palīdzēs atjaunot augsnes kvalitāti daudzās Latvijas saimniecībās.

Ilgtspējīgas lauksaimniecības sertifikāts paredzēts saimniecībām, kuras nodarbojas ar augkopību vai kuru viens no darbošanās virzieniem ir augkopība. Sertifikāts apstiprina, ka saimniecībā tiek veiktas videi draudzīgas lauksaimniecības prakses. To izsniedz pēc pārbaudes, kuras laikā tiek analizēti dati, izmantojot satelītattēlus, saimniecības pārvaldības programmatūras atskaites, kā arī, nepieciešamības gadījumā,  fiziski apmeklējot saimniecības. 

Ja pārbaudes laikā saimniecība atbilst nepieciešamajiem kritērijiem, eAgronom izsniedz Ilgtspējīgas lauksaimniecības sertifikātu. To uzrādot Swedbank ir iespējams saņemt izdevīgākus finansēšanas nosacījumus aizdevumam vai līzingam.

Par eAgronom:
Lauksaimniecības un klimata tehnoloģiju uzņēmums eAgronom sniedz finansiālus ieguvumus ilgtspējīgiem lauksaimniekiem, kā arī piedāvā saimniecības pārvaldības programmatūru. Latvijā eAgronom darbojas kopš 2017. gada un šobrīd ar to tiek pārvaldīti vairāk nekā 160 tūkstoši hektāru lauksaimniecības zemes Latvijā un vairāk nekā miljons hektāru lauksaimniecības zemes visā Eiropā.

Pievienot komentāru