Pētījums liecina, ka līdz gadsimta beigām pasaules iedzīvotāju skaits varētu samazināties līdz 6 miljardiem.

Bens Tērners, Live Science | 04.04.2023

Jauns pētījums liecina, ka nākamajā gadsimtā Zemes iedzīvotāju skaits samazināsies un nebūs sasniedzis iepriekš prognozētos 11 miljardus.

Iedzīvotāju skaita pieaugums varētu apstāties līdz 2050. gadam, bet 2100. gadā iedzīvotāju skaits uz Zemes varētu samazināties līdz pat 6 miljardiem, liecina jauna dzimstības tendenču analīze. Pētījumā, ko pasūtīja nevalstiskā organizācija Romas klubs, prognozēts, ka, saglabājoties pašreizējām tendencēm, pasaules iedzīvotāju skaits, kas pašlaik ir 7,96 miljardi, gadsimta vidū sasniegs maksimumu – 8,6 miljardus, bet līdz gadsimta beigām samazināsies par gandrīz 2 miljardiem.

Šīs prognozes cilvēcei ir gan labas, gan sliktas ziņas: Iedzīvotāju skaita samazināšanās nedaudz atvieglos Zemes vides problēmas, taču tas nebūt nav vissvarīgākais faktors to risināšanā.

Turklāt samazinoties iedzīvotāju skaitam, cilvēce kopumā kļūs vecāka un samazināsies darbspējīgā vecuma cilvēku īpatsvars, tādējādi uzliekot vēl lielāku slogu jauniešiem, lai finansētu veselības aprūpi un pensijas. Pētnieki – Earth4All kolektīva, ko veido vides zinātnieki un ekonomisti, locekļi – savus secinājumus publicēja 27. martā darba dokumentā.

“Mēs zinām, ka straujajai ekonomiskajai attīstībai valstīs ar zemiem ienākumiem ir milzīga ietekme uz dzimstības rādītājiem,” paziņojumā teica Norvēģijas Biznesa skolas Ilgtspējas centra direktors un Earth4All projekta vadītājs Pērs Espens Stoknēss. “Dzimstības rādītāji samazinās, jo meitenēm ir pieejama izglītība un sievietēm ir ekonomiskas iespējas, kā arī labāka veselības aprūpe.”

Pētījums ir turpinājums Romas kluba 1972. gada pētījumam “Izaugsmes ierobežojumi”, kurā pasaule tika brīdināta par nenovēršamu “demogrāfisko sprādzienu”. Jaunie rezultāti atšķiras no citām nesenajām iedzīvotāju skaita prognozēm. Piemēram, 2022. gadā Apvienoto Nāciju Organizācija lēsa, ka līdz 2050. gadam pasaules iedzīvotāju skaits sasniegs 9,7 miljardus un līdz 2100. gadam pieaugs līdz 10,4 miljardiem. Pirms desmit gadiem ANO aplēses liecināja, ka iedzīvotāju skaits sasniegs 11 miljardus.

Citi modeļi prognozē iedzīvotāju skaita pieaugumu, pamatojoties uz faktoriem, kas ietekmē sieviešu sociālo neatkarību un fizisko patstāvību, piemēram, izglītības un kontracepcijas pieejamību. Earth4All modelis ir nedaudz sarežģītāks, jo tajā iekļauti mainīgie lielumi, kas saistīti ar vidi un ekonomiku. Tie ietver enerģijas pārpilnību, nevienlīdzību, pārtikas ražošanu, ienākumu līmeni un globālās sasilšanas ietekmi nākotnē.

Modelī tika prognozēti divi iespējamie cilvēku populācijas attīstības scenāriji nākotnē. Pirmajā, “darbības kā parasti” gadījumā, kad valdības turpina pašreizējo bezdarbības trajektoriju, radot ekoloģiski nestabilas kopienas, kas ir neaizsargātas pret reģionāliem sabrukumiem, iedzīvotāju skaits līdz 2050. gadam pieaugs līdz 9 miljardiem cilvēku un 2100. gadā samazināsies līdz 7,3 miljardiem. Otrais, optimistiskākais scenārijs, saskaņā ar kuru valdības investē izglītībā, līdztiesības uzlabošanā un ekoloģiskā pārejā, paredz, ka gadsimta vidū uz planētas dzīvos 8,5 miljardi cilvēku, bet 2100. gadā – 6 miljardi.

Komanda pētīja arī saikni starp iedzīvotāju skaitu un planētas spēju uzturēt cilvēku skaitu. Viņi atklāja, ka, pretēji populārajiem maltusa stāstiem, iedzīvotāju skaits nav galvenais faktors, kas veicina klimata pārmaiņas. Tā vietā viņi vaino pasaules bagātāko iedzīvotāju augsto patēriņa līmeni, kas, viņuprāt, ir jāsamazina.

“Cilvēces galvenā problēma ir oglekļa un biosfēras patēriņš, nevis iedzīvotāju skaits,” paziņojumā teica Jorgens Randers, viens no Norvēģijas Biznesa skolas modelētājiem un organizācijas Earth4All dalībnieks. “Vietās, kur iedzīvotāju skaits pieaug visstraujāk, ir ārkārtīgi mazs vides pēdas nospiedums uz vienu cilvēku salīdzinājumā ar vietām, kas iedzīvotāju skaita maksimumu sasniedza pirms daudziem gadu desmitiem.

Pievienot komentāru