Ozolu mežs prasa pacietību un rūpību

edruva.lv | 27.10.2020

Pēdējos gados ozolu audžu īpašniekus, ikvienu, kuram pie mājas aug ozoli, satrauc nepazīstamā ozolu akūtā kalšana. Latvijā uzsākti pētījumi par šo slimību. Valsts Augu aizsardzības dienesta Latgales reģionālās nodaļas vecākā inspektore, eksperte Valda Meijere stāstīja par vēl neizpētīto slimību. Tā apstiprināta arī vienam ozolam Ungurmuižā. Veca­jam kokam apkārt apvilkta brīdinājuma lente. Jau pa gabalu redzams, ka koks notecējis ar kaut ko melnu. Semināra dalībnieki tiek brīdināti, lai neiet ozolam pārāk tuvu, jo var kļūt par baktēriju iznēsātājiem.

Ozolu akūtā kalšana Latvijā pirmoreiz konstatēta 2017.gada pavasarī Šķēdē pie Talsiem, teritorijā, kas ir meža pētījumu stacijas pārziņā. Sākās silts laiks, vēl citiem ozoliem parādījās šādi iztecējumi. Speciālisti nesaprata, ko darīt. Rudens pusē slimos kokus nozāģēja, visus zarus izvāca. Nākamajā pavasarī veselajiem kokiem atkal parādījās iztecējumi. Tika meklēts, kas tā par slimību.

“Ozolu akūtā kalšana visvairāk pētīta Lielbritānijā. Tā skar visus ozolus, ne tikai parastos, pazīstama jau teju 40 gadu, zināma Vācijā, Francijā, Šveicē, Nīder­landē, bet ir pārsteigums, kā tā pēkšņi parādījās Latvijā,” stāsta V.Meijere. Angļu pētnieki secinājuši, ka akūto kalšanu izraisa divas baktērijas: Brenneria goodwinii un Gibbsiella quercinecans. Lielbritānijā ir šaurspārnu krāšņvabole, kas pārnēsā šīs baktērijas, pētnieki uzskata, ka tas ir galvenais koku inficēšanas avots.

Ozolu mežs prasa pacietību un rūpību

Pievienot komentāru