Ogres tehnikuma kokgāzēju sekmes Baltkrievijā

Armands Lapiņš | 06.12.2019

Novembra sākumā Ogres tehnikuma kokgāzēju komandas izlase (Jānis Kristers Ločs, Helvijs Šulga, Rūdolfs Mahts, Ints Lūsis, Tīna Marianna Ķikule, Dārta Dace Kravaine) ar komandas treneri Armandu Lapiņu un viņa asistentu Matīsu Mūrnieku piedalījās Baltkrievijas Republikas Polockas Meža koledžas organizētajā Starptautiskajā meža nozares profesionālo prasmju festivālā. Polockas meža koledža ir Baltkrievijas Republikas Izglītības ministrijas pārziņā esoša iestāde, kura piedāvā apgūt mežsaimniecības profesijas – mežsaimniecības tehniķis, mežzinis, kokgāzējs – iegūstamas gan pēc pamatskolas, gan mūžizglītības programmas ietvaros.

Festivāls norisinājās trīs dienas, programmā bija iekļautas disciplīnas ar motorzāģi un meža stafete, kā arī sporta spēles - basketbols un volejbols. Kokgāzēju sacensību disciplīnu  uzdevumi ir izvēlēti un pietuvināti reālo kokgāzēju darba ikdienai darbā ar motorzāģi. Sacensību dalībnieki sacenšas koka gāšanā, motorzāģa ķēdes maiņā, kombinētā un precīzā sortimenta garumošanā un atzarošanā. Dalībnieku sniegums tiek izteikts iegūto punktu summā, kuri tiek piešķirti par katru uzdevuma precīzu izpildi, arī laiks, kurā dalībnieks izpilda uzdevumu, ir noteicošs, un ātrums reizēm izšķir, kurš ir labākais. Ātrumā nereti dalībnieki pieļauj kļūdas, kuras tiesnešiem ir jāpamana  un par kurām piešķir soda punktus. Soda punkti pienākas par darba drošības pārkāpumiem.

Sacensībās piedalījās komandas no Baltkrievijas, Krievijas un visām Baltijas valstīm (kopā 10 komandas). 36 dalībnieki izpildīja uzdevumus ar motorzāģi; 70 dalībnieki  veica meža stafeti, kur izpildīja  10 dažādus mežsaimniecības pārbaudījumus.

Sacensībās atsevišķi vērtē  zēnu, meiteņu un komandu sniegumu darbā ar motorzāģi un komandas sniegumu “Meža stafetē”.

Sacensību rezultāti tiek izteikti iegūtajos punktos, pirmie trīs labākie rezultāti (lielāko punktu skaita īpašnieki) tiek apbalvoti, šī procedūra tiek attiecināta uz visām piecām disciplīnām darbā ar motorzāģi. Apbalvojums par katru disciplīnu  ar motorzāģi ir “mazais zelts, sudrabs un bronza”. Sacensību kopvērtējumā par uzvarētājiem nosaka trīs labākos dalībniekus, kuru iegūto punktu kopsumma par katru disciplīnu ir visaugstākā. Sacensībās tiek vērtēts komandas sniegums un atsevišķi izdalīts meiteņu konkurences kopvērtējums.

Ogres tehnikuma komanda izcīnīja godalgas šādās disciplīnās:

Jānis Kristers Ločs – mazais zelts – kombinētā garumošana, mazais sudrabs –  atzarošana, mazā bronza – ķēdes maiņa, sudraba medaļa kopvērtējumā,

Helvijs Šulga – mazais zelts – koka gāšana, mazā bronza – precīzā garumošana,

Rūdolfs Mahts – mazais zelts – precīzā garumošana,

Ints Lūsis – mazais sudrabs – koka gāšana,

Tīna Marianna Ķikule – meiteņu konkurencē sudraba medaļa kopvērtējumā,

Dārta Dace Kravaine – atzinība par individuālu startu meža stafetē.

Gūtie rezultāti ir pierādījums un attaisnojums ieguldītajiem resursiem darbā ar Ogres tehnikuma kokgāzēju komandu. Pēc šī festivāla, apkopojot rezultātus un sekmes sacensību disciplīnās, secināms – aiz katras medaļas, kuru ieguva Ogres tehnikuma izglītojamie, ir labi paveikts darbs trīs gadu garumā. Šajā reizē dalībniekus nepavadīja veiksme, bet katrs bija devies uz šīm sacīkstēm ar labi sagatavotu mājas darbu. Katrs no komandas izpildīja dotos uzdevumus un pašu izvirzītos mērķus. Komanda  ir izaugusi un guvusi pieredzi  un zināšanas, kuras ir konkurētspējīgas turpmākajos meistarības konkursos un sacensībās, kā arī ikdienas darbā un apmācībās, paaugstinot darba drošību un efektivitāti.

Nākamais izaicinājums komandas dalībniekiem būs 2020.gada aprīlī izstāžu kompleksā “Rāmava” , kur viņi sacentīsies par Ogres tehnikuma kausu U24 kategorijā. Lai veicinātu komandas izaugsmi un vairotu dalībnieku pieredzi, uz šīm sacensībām tiks aicinātas komandas no Baltijas jūras valstīm. Izstāžu sabiedrības Rāmava sniegtais atbalsts un ieinteresētība ir mudinājusi Ogres tehnikumam uzņemties iniciatīvu organizēt Latvijā starptautiskās sacensības meža nozares dalībniekiem. Katras nākošās Rāmavā organizētās kokgāzēju sacensības kalpos kā sagatavošanās posms 2021.gada maijam, kad  Ogres tehnikums  uzņems Eiropas jauno mežsaimnieku profesionālas sacensibas. Dalībnieki no vairāk kā 18 Eiropas valstīm sacentīsies tehniskajās disciplīnās ar motorzāģiem un pierādīs savas zināšanas, pildot uzdevumus par mežu un meža saimniecību.

Pievienot komentāru