Nīderlandes ārlietu ministrs Vopke Hūkstra kā jaunais Eiropas Savienības klimata komisārs raisa izbrīnu

Elena Sánchez Nicolás, EU Observer | 30.08.2023

Pirms politiskās karjeras Nīderlandes ārlietu ministrs Vopke Hūkstra (Wopke Hoekstra) strādāja naftas gigantā Shell.

Nīderlandes ārlietu ministra Vopkes Hūkstras iecelšana ES klimata komisāra amatā ir izraisījusi neizpratni, ņemot vērā viņa nelielo pieredzi zaļās politikas jomā un darbu uzņēmumā Shell.

Otrdien (29. augustā) par V. Hūkstras iecelšanu ES klimata komisāra amatā oficiāli paziņoja ES Komisijas priekšsēdētāja Ursula fon der Leiena (Ursula von der Leyen), norādot, ka viņa pieredze valdībā būs “liels ieguvums”, jo īpaši Eiropas diplomātijai, gatavojoties COP28 un klimata pārmaiņu finansēšanai.

Visticamāk, Nīderlandes ārlietu ministru gaida smaga uzklausīšanas procedūra Eiropas Parlamentā, kur kreisi noskaņotie Eiropas Parlamenta deputāti jau ir pauduši šaubas par viņa spēju pildīt ES saistības klimata pārmaiņu jautājumos.

Vopke Hūkstra, Nīderlandes Kristīgo demokrātu partijas biedrs, ir izvirzīts, lai pārņemtu klimata politikas portfeli, kas iepriekš bija sociālistu un demokrātu (S&D) pārstāvja Fransa Timmermansa pārziņā, kurš pameta Briseli, lai kandidētu uz Nīderlandes premjerministra amatu. Viņa funkcijas pārraudzīs ES Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Marošs Šefčovičs.

Agrāk ES Parlamenta negatīvais vērtējums par komisāru kandidātiem ir licis dažiem kandidātiem atteikties no amata.

“Tas vēl nav atrisināts jautājums,” reaģējot uz šo ziņu, sacīja Parlamenta Vides komitejas priekšsēdētājs Paskāls Kanfins.

Pagājušajā nedēļā S&D grupa apgalvoja, ka klimata portfelim jāpaliek sociālistu rokās, ņemot vērā labējo partiju līdzšinējo darbību klimata jautājumos, ko daudzi kritizēja par mēģinājumiem vājināt un aizkavēt, piemēram, tāda svarīga vides politikas tiesību akta pieņemšanu kā Dabas atjaunošanas likums

“Lai pretotos konservatīvo un galēji labējo mēģinājumiem vājināt klimata politiku, ir vajadzīgs spēcīgs Eiropas Zaļā kursa atbalstītājs, nevis aizmugures koalīcijas pārstāvis,” sacīja kreisās grupas līdzpriekšsēdētāja, Francijas deputāte Manona Obrī (Manon Aubry). Arī klimata aizstāvju grupas ir paudušas bažas par to, vai V. Hūkstra ir īstais kandidāts, lai stātos F. Timemermansa vietā.

“Klimata ārkārtas situācijā mums ir vajadzīgs līderis ar pārliecinošu pieredzi un derīgām pilnvarām, kas varētu vadīt šo kritiski svarīgo jomu,” sacīja Briselē bāzētās nevalstiskās organizācijas CAN Europe direktore Kjara Martinelli (Chiara Martinelli).

Šī gada sākumā Nīderlandes valdība tika kritizēta, kad parlamentārā izmeklēšana atklāja, ka valsts ziemeļu daļā dabasgāzes ieguve izraisījusi vairākas zemestrīces Groningenas reģionā.

Nīderlandē kampaņu pret Vopkes Hūkstras kandidatūru ir parakstījuši vairāk nekā 20 000 cilvēku. 2020. gadā toreizējais Nīderlandes finanšu ministrs kļuva pazīstams plašākās Briseles aprindās, pateicoties viņa pretrunīgajām piezīmēm par parādu krīzi, ko izraisīja C19 pandēmija.

V. Hūkstras nicinājums pret Dienvideiropu bija iemesls ilgstošās diplomātiskās plaisas starp Eiropas ziemeļiem un dienvidiem pastiprināšanai, tas pamudināja Portugāles premjerministru Antoniu Koštu nosaukt V. Hūkstras komentārus par “atbaidošiem”.

Pirms politiskās karjeras V. Hūkstra strādāja konsultāciju uzņēmumā McKinsey (2006-2013) un kā korporatīvais darbinieks naftas konglomerātā Shell (2002-2004).

https://euobserver.com/eu-political/157368

Pievienot komentāru