Nelidosim vai ēdīsim mazāk gaļas? Ko eiropieši upurēs un ko ne-upurēs, lai mazinātu klimata pārmaiņas?

Euronews Green | 27.04.2023

Divas trešdaļas vāciešu ir ar mieru upurēt savas personiskās intereses, lai aizsargātu planētu no klimata pārmaiņām, liecina nesen veikta aptauja. To laikraksta Welt am Sonntag uzdevumā veica YouGov, atklājot, no kā valsts iedzīvotāji ir vai nav gatavi atteikties.

43% respondentu ir ar mieru retāk lidot ar lidmašīnām, 40% respondentu izmantotu mazāk siltuma. Runājot par citām klimatam draudzīgām izvēlēm, vācieši ir atturīgāki. Mazāk nekā trešdaļa būtu gatavi mainīt savu uzturu, un tikai 13% būtu gatavi atteikties no privātā transporta un iztikt bez automašīnas.

Visās Eiropas Savienības dalībvalstīs dzīvesveida pārmaiņas, ko cilvēki ir gatavi veikt mainīgā klimata dēļ, atšķiras. Saskaņā ar Eiropas Investīciju bankas 2022./23. gada klimata aptaujas datiem 80% iedzīvotāju 27 ES dalībvalstīs ikdienā izjūt klimata pārmaiņu ietekmi, un vairāk nekā 80% uzskata, ja tuvākajos gados krasi nesamazināsim enerģijas un preču patēriņu, mūs gaida globāla katastrofa.

Kur Eiropā cilvēki ir gatavi atteikties visvairāk un kuras dzīvesveida izmaiņas viņi labprāt veiktu?

Francūži ir gatavi ierobežot gaļas un piena produktu daudzumu.

EIB aptaujā noskaidrojās, ka lielākā daļa respondentu Francijā (57%) atbalsta “oglekļa budžeta” sistēmu. Tā paredzētu, ka katram cilvēkam katru gadu tiktu piešķirts fiksēts kredītu skaits, ko viņš varētu tērēt precēm, kas rada lielu oglekļa dioksīda emisiju, piemēram, lidojumiem un gaļai.

Arī pārtika francūžiem bija ļoti aktuāla tēma. Seši no desmit respondentiem teica, ka viņi maksātu nedaudz vairāk par vietēji un ilgtspējīgāk ražotu pārtiku. Lielākā daļa (57%) atbalstīja gaļas un piena produktu daudzuma ierobežošanu.

Kopumā Francijas iedzīvotāji uzskata, ka valdībai ir sava loma cilvēku izvēles regulēšanā. Divas trešdaļas aptaujāto atbalstīja stingrākus pasākumus, lai mainītu cilvēku uzvedību klimata pārmaiņu novēršanai.

Lielbritānijas iedzīvotāji atbalsta vienreizlietojamas plastmasas aizliegumu

YouGov aptaujā, kas šā gada sākumā tika veikta Apvienotajā Karalistē, tika noskaidrots, ka 36% respondentu būtu gatavi ierobežot piena un gaļas patēriņu līdz diviem vai trim ēdieniem nedēļā. Tikai 12% būtu gatavi pilnībā izslēgt gaļu un piena produktus no sava uztura.

Gandrīz 60% aptaujāto atzina, ka būtu gatavi nekad nepirkt produktus, kas izgatavoti no vienreizlietojamas plastmasas.

Nedaudz vairāk cilvēku nekā Vācijā bija gatavi atteikties no automašīnas, lai dotos kājām, brauktu ar velosipēdu vai izmantotu sabiedrisko transportu. 20% aptaujāto teica, ka viņi veiktu šādas pārmaiņas, 14% uzsvēra, ka viņi to jau dara. Taču briti bija mazāk ieinteresēti mainīt savus ceļošanas plānus. Tikai ceturtā daļa cilvēku teica, ka viņi maksātu papildu maksu par lidojumiem, lai kompensētu to ietekmi uz vidi.

Spānijā atbalsta stingrākus valdības pasākumus, lai mainītu paradumus

Spānija ir viena no ES valstīm, kuru klimata pārmaiņas skars ļoti smagi. Tā jau cieš no ilgstoša sausuma sekām, un dažos reģionos iedzīvotājiem ir ierobežota piekļuve ūdenim, jo rezervuāri izsīkst. Taču Spānijas Zinātnes un tehnoloģiju fonda nesen veiktā aptaujā konstatēts, ka kopš 2020. gada ir samazinājies to iedzīvotāju īpatsvars, kuri uzskata, ka klimata pārmaiņas ir ļoti nopietna problēma. Neraugoties uz to, saskaņā ar EIB aptaujas rezultātiem tā ir viena no valstīm, kas visvairāk atbalsta stingrākus valdības pasākumus, lai mainītu iedzīvotāju uzvedību. 80% respondentu uzskata, ka viņu pašu uzvedība varētu kaut ko mainīt, salīdzinot ar vidēji 72% visā Eiropā.

Santjago de Kompostelas Universitātes 2021. gada aptauja liecina, ka pieaug sabiedrības atbalsts mājokļu siltināšanas subsidēšanai, zemu emisiju zonām pilsētās un piesārņojošu transportlīdzekļu izmantošanas ierobežošanai.

Itālija atbalsta pārtikas produktu marķēšanu, norādot to ietekmi uz klimatu

Itāļi bija virs Eiropas Savienības vidējā rādītāja, kad tika atbalstīti stingrāki valdības pasākumi, lai mainītu cilvēku rīcību.

Pārtikas produktu marķēšanu, lai norādītu to ietekmi uz klimatu, atbalstīja 85% Itālijas respondentu, kas piedalījās EIB aptaujā. Turklāt 64% iedzīvotāju norādīja, ka būtu gatavi maksāt nedaudz vairāk par vietējiem pārtikas produktiem.

Vairāk nekā divas trešdaļas itāļu atbalstīja gaļas un piena produktu daudzuma ierobežošanu, lai palīdzētu samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas.

Nelidosim vai ēdīsim mazāk gaļas? Ko eiropieši upurēs un ko ne-upurēs, lai mazinātu klimata pārmaiņas?

Pievienot komentāru