Mēs strādājam Latvijas medniekiem!

Zemeunvalsts.lv | 26.03.2021

Intervija ar Raimo Jansonu, Latvijas Mednieku kinoloģiskās apvienības valdes priekšsēdētāju

Labradors. Mīļš, jauks, omulīgs suns, kam vajag daudz kustību un nedrīkst ļaut rijību. To reti min kā medību suni

Labradors ir gana aktīvs suns, lai arī rada pretēju iespaidu. Latvijā būs vairāki desmiti šīs šķirnes pārstāvju, kas regulāri piedalās medībās. Lielākā daļa mednieku, kam pieder labradori, tos izmanto putnu medībās. No pieredzes zinu, ka putnu medību laikā (piemēram, pīļu medību sezonas atklāšanā) atbrauc daudz mednieku un kopā ar suņiem brien pa bebrainēm, slīkšņām, purviem. Ikvienam medību šķirnes suņu audzētājam un arī suņa īpašniekam ļoti gribas redzēt, kā skolotais un uzticamais draugs strādā praksē. Jo lielāka ir bebraine, jo grūtāk – niedres, puduri, suņu īpašnieki maksimāli mēģina visam notiekošajam sekot, skatīties, kā suns nomedītos putnus izceļ, kā atrod. Kas ir labradora priekšrocība? Garākas kājas un izcilība peldēšanā. Jo sunim garākas kājas, jo viņam vieglāk pārvarēt šķēršļus. Kā redzam un zinām, putnu suņiem kājas ir garākas, lai būtu vieglāk pārvietoties.

Statistika. Cik šķirnes medību suņu ir Latvijā?

Vairāk nekā 1000. Latvijas medniecībai tas ir pieklājīgs skaitlis. Bija laika posms, kad Latvijas medību suņu ciltsdarbā vēroja panīkumu, ko tieši ietekmēja Āfrikas cūku mēris un ar to tikpat tieši saistītie medību aizliegumi, un ierobežojumi. Medniekos tas radīja neizpratni un neapmierinātību: suns visu gadu ir lolots, skolots, trenēts, dzinējmedību laiks ir klāt un... neko nevari darīt...

Skaties, ko un kā gribi, bet jebkurš aizliegums dara ļaunu jebkurai nozarei! Dzinējmedību lieguma laikā zināma stagnācija bija vērojama laikām, tagad lielāka interese vērojama par terjeriem, kas būtu piemērotāki alu dzīvnieku medībām. Par kažokādām dižas intereses nav, bet ikvienu šķirnes medību suni mēs varam izmantot universāli.

Ciltsdarbs, ciltsdarbu vadītājs...

...ir katrā suņu audzētāju klubā. Tas ir cilvēks, kas uzrauga un koriģē visu ciltsdarbu, piemēram, lai nekādā gadījumā nebūtu tuvradniecības un to nepieļautu. Pirmajā vai otrajā lecinājumā (pārošanā) tā (tuvradniecība) var radīt spēcīgu efektu, bet, turpinot procesu tālāk, var rasties vai parādīties lieli defekti. Ciltsdarbu vadītājs ir atbildīgs, lai ik šķirne virzītos pa taisni uz augšu. Nerunājot par izskatu un spēku, un ožu, svarīgi, lai īsts medību suns būtu raksturā līdzsvarots un mierīgs, savukārt, medību laikā būtu aktīvs un suņa darbībās izpaustos attiecīgās šķirnes vislabākās īpašības. Protams, lai medniekam un viņa ģimenei par suņa darbu un darbībām būtu prieks un gandarījums.

Sociālajos tīklos nereti lasām: "Palīgā! Aizbēdzis..." Gan mājas draugs, gan sargs, gan medību suns pazūd

Labs medību suns ir ļoti vērtīgs! Ļoti! Medībās, saprotams, mēs izmantojam navigācijas ierīces un sunim pazust nav iespējams: kaut viņš noskrietu ļoti daudz kilometru, mēs suni atrastu. Ir gan saprotama tehniska problēma: navigācijas ierīcei var beigties baterijas. Laikos, kad šādu ierīču nebija, suni apmācīja. Sezonā, kad medības nenotika, ar suni varēja doties uz medību objektu un to krustu šķērsu izstaigāt, suns saprastu, kur viņš atrodas tagad, kur ir mājas utt. Tagad, kad izmantojam navigāciju, vari tai sekot, ja nepieciešams, sazvanīties ar kaimiņu medniekiem, informējot, ka iebrauksi sunim pakaļ, ja viņš ieklīdis kaimiņu teritorijā. Vasarā, kad navigācija nav nepieciešama, suns dodas vai var doties savās gaitās un... draugi, nedraugi, citi ļaudis jau zina, ka tas un tas suns ir labs!

Jā, suņus zog! Kā jau minēju, labi suņi ir augstā vērtē! Vēlos uzsvērt, ka zagtos suņus parasti ved uz ārzemēm, Latvijā nepaturot, piemēram, caur Lietuvu uz Ukrainu vai Baltkrieviju, un arī tālāk. Top “falši” dokumenti un faktiski suni vairs neatdabūt.

Par daudz dzirdētu ieteikumu suni iegādāties no audzētājiem, ne tīmekļa vietnē

Ģimenes mīlulis var būt jebkurš suns. Tas būtu skaidrs! Ja esi mednieks, pašam jāsaprot, ko tev vajag, ko vēlies – vai putnu suni, vai dzinējsuni, vai alās lienošu, vai asinspēdu suni... Kolīdz saproti, ko vēlies, vari sasaukt ģimenes sapulci. Te parasti “sākas” svarīgas nianses. Piemēram, mednieka ģimenē vajadzīgs gludspalvainais taksis. Kas notiek? Mednieks zvana ciltsdarbu vadītājam: “Vēlos, bet melnu!” Kāpēc? Visi iepriekšējie bijuši šādā krāsā. Ja sunim ir lieliski ciltsraksti, krāsa nav svarīga! Šādu suni iegādājoties, pastāv lieliska iespēja tikt pie šķirnes labākā eksemplāra. Sākot viņu apmācīt, panākumi nebūs ilgi jāgaida, tie “nāks paši”. Un reizē klāt būs arī gandarījums un prieks! Jāatgādina: treniņš ir nepieciešams arī pašam medniekam, jo, ja putnu medībās šausi garām, labi apmācītais un skolotais suns nesapratīs, kālab saimnieks tricina gaisu un viņam darbu nedod.

Problēma...

Laiks! Tā daudziem trūkst. Lai suns medībās labi strādātu, ir jāiegulda darbs, laiks un pacietība. Ik dienu sunim jāveltī vismaz divas stundas. Ar viņu jāstrādā arī vasarā un brīvdienās. Nebūs tā: suns mājās tiks mīļots un lolots, ģimenes aprūpēts un... mežā uzreiz veiks brīnumus. Nē, tā nenotiek!

Cik saprātīgi ir medību suni ņemt kā mājas mīluli?

Prātīgi tas nav! Katra šķirne pat gadsimtiem ilgi ir veidota noteiktām vajadzībām, noteiktiem nolūkiem. Medību suņiem jābūt medniekiem un jāpiedalās medībās! Punkts! Sargsuņiem nepieciešams kas (objekts), ko sargāt. Ne tik sen pie manis semināra laikā pēc padoma prasīja kāds vīrs: vajagot labu suni, kas gan māju sargātu, gan būtu labs medībās. Tā nebūs! Var jau paņemt jagdterjeru, audzināt to niknu, bet... šāds audzināšanas stils suni sabojās, jo medības, savukārt, prasa nosvērtību. Ar nepareizu apmācību un darbību mēs šķirni pasliktinām: medību sunim ir jāmedī, ne jāsargā māja.

Nereti novērots, ka suņi medībās strādā pārī

Darbojoties pārī, suns noteikti strādās aktīvāk. Pareizā secība, ja plāno darboties (medīt) ar diviem suņiem, būtu: paņemt vienu suni, strādāt, apmācīt un tad ņemt nākamo. Darbs (apmācība) jāveic pašiem! Zināma kļūda ir uzskatīt: gan jau apmācītais suns iemācīs jauno. Iemācīt iemācīs, bet... Jaunais (otrais) suns tad pratīs strādāt tikai pārī! Ja vecākais suns, kā gadās, dodas citos medību laukos, otrais nesapratīs, ko darīt. Suņi noteikti apmācāmi atsevišķi!

Pārī darbojoties, suņi savstarpēji konkurē. Piemēram, terjers viens pats dzīs medījumu vienu vai divus kvartālus. Terjeru pāris dzīs varbūt pat piecus vai sešus, savstarpēji konkurējot. Tas ir gan labi, gan ne tik: konkurencē var zust saprāts, jo ir vēlme sevi parādīt, kas kādubrīd var sākt dominēt.

Laba medību suņa izmaksas (cena)

Mistisku vai pasakainu cenu Latvijā nav! Normāli jālēš šādi: ir ieguldīts darbs vecākos, ciltsdarbā; lai nodarbotos ar kucēniem, noteikti jāpiedalās izstādē, kur vērtē eksterjeru, kas nevar būt zemāks par “ļoti labi”. Ar vērtējumu “labi” – suni pārot nevari! Jābūt pamatdiplomiem lauka pārbaudēs. Suns tiek pārbaudīts: vai viņam ir mednieka gars un tieksme.

Gadās, cilvēks paņem labu medību suni, bet medībās neiet. Viena, otra, trešā medību suņu paaudze dzīvo pa māju... Dīvāna suns nevar būt medību suns! Mēs strādājam Latvijas medniekiem!
Izmantotas Raimo Jansona fotogrāfijas. Titulbilde no zemeunvalsts.lv

Pievienot komentāru