Valstis, kuras apdraud jūras līmeņa celšanās, lūdz tiesu lemt par atbildību jūras vides piesārņotājiem.
11. septembrī Hamburgas (Vācija) tiesā notika nozīmīga tiesas sēde, kurā mazās salu valstis, kuras ļoti nopirtni skārusi klimata krīze, stājās pret valstīm, kuras rada lielas emisija. Šī būs pirmā klimata tiesiskuma lieta, kuras mērķis ir aizsargāt okeānu. Divu dienu ilgajā tiesas sēdē valstis, tostarp Bahamu salas, Tuvalu, Vanuatu, Antigva un Barbuda, lūgs Starptautisko Jūras tiesību tribunālu (Itlos) noteikt, vai siltumnīcefekta gāzu emisijas, ko absorbē jūras vide, būtu jāuzskata par piesārņojumu.
Okeāns ir viens no lielākajiem oglekļa piesaistītājiem uz planētas, tas absorbē 25% oglekļa dioksīda emisiju, uzņem 90% šo emisiju radītā siltuma un ražo pusi no pasaulē saražotā skābekļa.
Lielākajai daļai valstu saskaņā ar juridiski saistošo ANO Jūras tiesību konvenciju ir pienākums veikt pasākumus, lai novērstu, samazinātu un kontrolētu jūras piesārņojumu.
Ja Mazo salu valstu klimata pārmaiņu un starptautisko tiesību komisijas (Cosis) ierosinātā lieta būs sekmīga, šie pienākumi ietvers oglekļa emisiju samazināšanu un līdzšinējā piesārņojuma jau bojātās jūras vides aizsardzību.