Māksla mežā jeb gandrīz detektīvstāsts

Andrejs Bovtovičs | 08.04.2022
Dažkārt kāds ikdienas notikums var savērpt notikumu ķēdi, teju līdzīgu detektīvstāstam. Tā noticis ar Karīnu Gruņenko, Vides pārvaldības daļas vecāko vides inženieri. Aizvadītajā nedēļā viņa no TEC-2 kolēģiem saņēmusi ziņas, ka mežā netālu no TEC-2 izgāzti atkritumi. Parasti šādos gadījumos tiek ziņots Salaspils domei, lūdzot šo vietu sakārtot. Šoreiz Karīnu mežā gaidījis pārsteigums – viņa konstatējusi, ka starp izmestajām lietām bijušas arī 15 gleznas, turklāt dažas no tām labā stāvoklī un šķitis necienīgi tās nodot atkritumos. Kā noskaidrojās mazliet vēlāk, uzzināt šo darbu autoru un sazināties ar viņu arī nav bijis grūti. "Dzīvojam 21. gadsimtā," saka Karīna un atceras, ka papētījusi parakstus uz gleznām, apskatījusi mākslas darbu otru pusi, kur bijusi informācija par autoru, pameklējusi internetā un facebook, kur arī sazinājusies ar darbu autoru – Latvijas gleznotāju Andreju Bovtoviču. Viņš beidzis Latvijas Mākslas akadēmiju, piedalījies izstādēs Latvijā un Eiropā, bijušas arī personālizstādes.
Jau nākamajā dienā pēc saņemtās ziņas, Andrejs sazinājies ar Karīnu, atpazinis savus darbus un sapratis, kādā ceļā tieši šīs, Rīgai veltītās gleznas nokļuvušas mežā.
Andrejs stāsta, ka pirms vairākiem gadiem viņam bijusi sadarbība ar kādu mākslas salona īpašnieci no Krievijas, kas vēlējusies atvērt salonu arī Rīgā. Sākumā viss noritējis veiksmīgi, viņa palīdzējusi ne tikai pārdot gleznotāja darbus, bet arī noorganizējusi personālizstādi. Pēc kāda laika komercdarbība izjukusi, uzņēmēja atgriezusies Krievijā, nepārdotie darbi palikuši viņas īrētajās telpās Rīgas klusā centra pagrabstāvā. Pēc visa spriežot, kādā pavasarī pagrabs applūdis, daļa darbu sabojāti, bet jaunais telpu īpašnieks nolēmis mazliet ietaupīt un visu, kas pagrabā atradies, nogādājis mežā, tai skaitā 15 gleznas, tiesa gan, neapjaušot, ka šiem darbiem ir ne tikai mākslinieciska, bet arī komerciāla vērtība.
Protams, ka mākslas darbi ir bojāti – daļa cietusi, atrodoties applūdušā pagrabā, audekli ir appelējuši, daļa mehāniski bojāti, tos sasviežot atkritumos. Taču mākslinieks, kura īpašumā Karīna nodevusi gleznas, sola tās visas restaurēt, turklāt izrādījies, ka daļa darbu nav smagi cietusi. Tā Karīna atdevusi māksliniekam viņa gleznas, kas citādi būtu neatgriezeniski gājušas zudībā.

Pievienot komentāru