Lūsis Latvijā. Birokrātu darbības traucē (piebeidz) sugas sekmīgu saglabāšanu

FACE | 26.05.2022

Veselīga populācija, maz konfliktu: Latvijas lūšu populācijas apsaimniekošana gadu desmitiem ir bijusi veiksmīga, pamatojoties uz skaidriem aizsardzības pasākumiem un labi regulētām medību kvotām. Nesenie Briseles pasākumi šai virzienā neapšaubāmi šai veiksmīgajai sistēmai kaitēs, pastiprinot problēmas.

Eiropas Komisija (EK) ir uzsākusi oficiālu pārkāpuma procedūru pret Latviju saistībā ar valsts veiksmīgo Eirāzijas lūšu (Lynx lynx) apsaimniekošanu, pārsteidzot daudzas ieinteresētās puses. EK uzskata, ka stingri aizsargājama suga nevar būt vienā kategorijā ar medījamu sugu, aicinot Latviju mainīt valsts tiesību aktus.

Pateicoties apstiprinātajam valsts rīcības plānam, Latvijas lūšu populācija ir saglabājusies veselīga un "labvēlīgā aizsardzības stāvoklī". Tas ir svarīgi ne tikai Latvijai, bet arī Baltijas lūšu populācijas saglabāšanai kopumā. Latvijas plānā ir ietverti svarīgi ieteikumi par zināmu ierobežotu regulējumu ar medībām, ko vajadzības gadījumā var nekavējoties samazināt. Šis plāns ir bijis ļoti veiksmīgs, un EK to pat ieteica kā "labākās prakses" piemēru savā iepriekšējā Vadlīniju dokumentā par stingru aizsardzību.

Latvija spiesta mainīt valsts politiku

EK spiediena dēļ Latvijas valdība 2021. gada decembrī neizsniedza medību atļaujas, lai šādi atrisinātu EK izvirzīto formālo jautājumu. Vēl nesen Latvijas valdība izslēdza lūsi no medījamo dzīvnieku saraksta, iekļaujot to stingri aizsargājamo sugu sarakstā. Sugas zinātāji ir ļoti noraizējušies par lūšu populācijas saglabāšanu Latvijā. Agrāk lielo kaķi ļoti augstu vērtēja mednieki, kuri aktīvi iesaistījās tās monitoringā un iespējamu konfliktu mazināšanā.

Strupceļš

"Esam nonākuši strupceļā, un diemžēl vienīgais zaudētājs būs Latvijas lūši," teica FACE prezidents Torbjorns Larsons, paužot vilšanos par Eiropas Komisiju: "Ir neizprotami, ka un kā Eiropas Komisija aicina Latviju mainīt veiksmīgu sugas apsaimniekošanas plānu, ko aktīvi atbalsta ieinteresētās puses un kas dod labus rezultātus laikā, kad Eiropai citviet neizdodas saglabāt bioloģisko daudzveidību".

Lūsis Latvijā. Birokrātu darbības traucē (piebeidz) sugas sekmīgu saglabāšanu

Pievienot komentāru