Līdz šim novērotie labie stāsti par norisēm apkārtējā vidē

Marthe de Ferrer, Euronews Green | 19.11.2022

Runājot par pasaules klimata un vides krīzi, ir par ko uztraukties, bet, ja bezcerības sajūta kļūst gluži vai visaptveroša, domās un darbos nereti iezogas apātija. Pagājušajā gadā trīs vides pedagogi sagatavoja lielisku rakstu* par to, kā cīnīties ar ekoloģisko trauksmi un nepieciešamību saglabāt cerību jeb “spītīgu optimismu”, kā to formulē Kristiana Figueres.

Plašsaziņas līdzekļiem ir liela nozīme cīņā pret klimata katastrofu. Mūsu uzdevums ir sniegt patiesus un precīzus ziņojumus, nevis censties mazināt situācijas nopietnību vai mazināt zaļo realitāti. Taču mūsu uzdevums ir arī parādīt, ka ir cerība!

2022. gadā, cenšoties cīnīties ar ekoloģisko trauksmi (gan mūsu lasītāju, gan mūsu pašu), mēs turpinājām sekot līdzi visiem pozitīvajiem šā gada vides stāstiem.

Šis raksts tiks regulāri papildināts ar jaunākajām labajām ziņām. Tas var būt kaut kas neliels un vietējs, kaut kas muļķīgs, kas licis mums pasmaidīt, vai arī kaut kas milzīgs un potenciāli pasauli mainošs.

Ja esat saskāries ar kādu lielisku, pozitīvu stāstu, ko šeit neesam aprakstījuši, lūdzu, sazinieties ar mums sociālajos tīklos – Instagram vai Twitter, lai dalītos stāstos un pieredzē.

Pozitīvie vides stāsti līdz 2022. gada novembrim

Izmantojot satelītus, ANO no kosmosa meklēs metāna avotus

ANO sastāvā darbojošamies vidi uzraugošā organizācija izveidos publiski pieejamu datubāzi par metāna noplūdēm, kas konstatētas ar kosmosa satelītiem. Jaunā programma mudinās uzņēmumus un valdības ierobežot spēcīgās siltumnīcefekta gāzes emisijas. 119 valstis ir apņēmušās līdz desmitgades beigām samazināt metāna emisijas par 30%.

Pētījuma rezultāti liecina: lai no ūdens filtrētu mikroplastmasu un sāli, var izmantot olas

Ola var izrādīties ticams sabiedrotais cīņā pret plastmasas piesārņojumu, atklājuši Prinstonas universitātes zinātnieki.Atklāts, ka olu baltumi spēj no jūras ūdens izvadīt sāli un mikroplastmasu ar attiecīgi 98% un 99% efektivitāti. Jautājums – kā to veikt praktiski...

Indijas lauksaimnieki cīnās pret klimata pārmaiņām un pārtuksnešošanos

Klimata pārmaiņas saasina aramzemes platību samazināšanos, Indijas lauksaimnieki cīnās pret zemes pārtuksnešošanos, izmantojot dabiskas metodes. “Agrāk zeme šeit bija cieta kā ķieģelis,” stāsta 37 gadus vecais lauksaimnieks Ramešs. “Tagad tā ir kā sūklis, barības vielām bagāta, tajā ir daudz dzīvības.”

COP27 piešķir USD 15 milj. Ēģiptes koraļļu rifu aizsardzībai – vai tas palīdzēs?

Šarmelšeihas koraļļu rifi jau sen vilina tūristus. Tie ir vieni no bioloģiski daudzveidīgākajiem rifiem pasaulē;  ir mājvieta vairāk nekā tūkstoš dažādām zivju sugām un aptuveni 350 koraļļu sugām.

ASV aģentūra USAID paziņojusi par 15 miljonu ASV dolāru (14,9 milj. eiro) piešķiršanu Pasaules koraļļu rifu fondam, lai glābtu šos rifus.

ES vienojas par stingrākiem noteikumiem siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai

Eiropas Savienībā ir panākta vienošanās par saistošiem emisiju samazināšanas mērķiem konkrētās nozarēs, piemēram, autotransports, lauksaimniecība, ēkas un atkritumu saimniecība. Šie stingrākie mērķi paredz līdz šim plānoto emisiju vēl lielāku samazināšanu, ko katra valsts ir apņēmusies panākt nākamajos gados.

Āra dzīvojamās istabas un atjaunojamā enerģija: kā Sanfrancisko cīnās pret klimata pārmaiņām

Sanfrancisko ar vairākām iniciatīvām tiek risināta gaisa piesārņojuma un satiksmes sastrēgumu problēma.

“Sanfrancisko iedzīvotājiem nav vienalga,” skaidro pilsētas mērs Londons Brīds. “Vienkārši ir jāskatās, vai jūs varat to īstenot, vai tas ir reāli iespējams un realizējams.”

COP27: Jauna ANO agrīnās brīdināšanas sistēma varētu būt noderīga

ANO ieguldīs 3,1 miljardu eiro, lai izveidotu agrīnās brīdināšanas sistēmas pret klimata katastrofām, kas būs pieejamas un saprotams ikvienam cilvēkam uz Zemes.

Šī iniciatīva, iespējams, varētu novērst masveida bojāeju un postījumus jaunattīstības valstīs. Valstīs ar ierobežotu agrīnās brīdināšanas pārklājumu mirstība no dabas katastrofām ir astoņas reizes augstāka nekā valstīs ar augstu pārklājumu.
* https://www.euronews.com/green/2021/08/09/exploiting-people-s-eco-anxiety-is-dangerous-it-s-up-to-climate-communicators-to-fix-thing

Līdz šim novērotie labie stāsti par norisēm apkārtējā vidē

Pievienot komentāru