“Latvijas valsts meži” valsts budžetā iemaksās 176,7 miljonus eiro

Latvijas valsts meži | 29.05.2024

AS “Latvijas valsts meži” (LVM) akcionāru sapulce ir apstiprinājusi auditēto 2023. gada pārskatu. Tas liecina, ka uzņēmums 2023. gadā sasniedzis 626,0 miljonus eiro lielu apgrozījumu un 220,8 miljonus eiro lielu peļņu. 80% no gūtās peļņas LVM iemaksās valsts budžetā: 141,34 miljoni eiro tiks izmaksāti dividendēs un 35,33 miljoni eiro – kā uzņēmumu ienākuma nodoklis par dividenžu izmaksu.

2023. gads tika aizvadīts sarežģītos koksnes produktu tirgus apstākļos. Salīdzinot ar gada sākumu, tā beigās LVM pārdoto apaļkoksnes sortimentu vidējās cenas jau bija kritušās par 12%. Tomēr iepriekš noslēgtie ilgtermiņa sadarbības līgumi sekmēja finansiāli veiksmīgu gada sākumu.

2023. gadā koksnes pārstrādes uzņēmumiem piegādāti 6,94 miljoni kubikmetru apaļkoksnes sortimentu, kā arī pārdoti 0,13 miljoni kubikmetru augošu koku. Kopumā 2023. gadā tirgum piegādātajā lietkoksnē akumulētā oglekļa apjoms, izteikts CO₂ ekvivalentā, ir 6,4 miljoni tonnas.

LVM kapitāldaļu turētāja, Zemkopības ministrijas, valsts sekretārs Raivis Kronbergs norāda: “Par spīti sarežģītajai ģeopolitiskajai situācijai un izaicinājumiem Latvijas koksnes produktu noieta tirgos, AS “Latvijas valsts meži” 2023. gadā ir sasniegusi izcilus finanšu rādītājus. Sekmīgā darbība ļāvusi pieņemt lēmumu vairāk nekā 176 miljonus eiro no uzņēmuma peļņas novirzīt valsts budžetam, kas ir jo sevišķi nozīmīgs devums laikā, kad valstij nepieciešami līdzekļi gan valsts aizsardzības spēju stiprināšanai, gan attīstības veicināšanai un arī sociālās jomas atbalstam. Tāpat uzņēmums pērn veicis nozīmīgus ieguldījumus visiem valsts iedzīvotājiem brīvi pieejamu atpūtas vietu uzturēšanā un attīstībā, kā arī Eiropas Savienības nozīmes biotopu un sugu dzīvotņu atjaunošanā. Vēlos izteikt īpašu pateicību visiem “Latvijas valsts mežu” darbiniekiem un uzņēmuma vadībai par ieguldījumu šo augsto rezultātu sasniegšanā.”

Izcilas kvalitātes stādi jaunajam mežam

LVM pārvaldībā ir vienas no Eiropā modernākajām kokaudzētavām, kurās no īpaši atlasītām sēklām audzē ģenētiski augstvērtīgus, izcilas kvalitātes jaunos meža koku stādus. 2023. gadā kopumā klientiem piegādāti 53,6 miljoni meža koku stādu. Ārējiem klientiem pārdoti 26,0 miljoni jeb 48%, tai skaitā uz citām valstīm eksportēti 9,6 miljoni meža koku stādu. 27,6 miljoni stādu izmantoti LVM mežu atjaunošanai, kas pērn veikta 18,9 tūkstošu hektāru platībā.

Veicināta CO₂ piesaiste

2023. gadā jaunaudzes koptas 39,1 tūkstoša hektāru platībā, veicinot kvalitatīva jaunā meža augšanu un labāku tā pielāgošanos klimata pārmaiņām nākotnē. Pērn jaunaudzes koptas par 10,5 tūkstošiem hektāru jeb 37% vairāk nekā gadu iepriekš. Tāpat kā aktīva meža kopšana, arī meliorācijas sistēmu atjaunošana veicina CO₂ piesaisti. 2023. gadā ekspluatācijā nodoti meža meliorācijas sistēmu objekti 14,3 tūkstošu hektāru apjomā.

Meža ceļi – koksnes pārvadāšanai un dabas aizsardzībai

Meža ceļi ir būtiski meža apsaimniekošanai – tie nodrošina koksnes pārvadāšanu un ļauj piekļūt teritorijām, kurās tiek atjaunots mežs vai veikti biotehniskie pasākumi biotopu uzturēšanai un atjaunošanai. Pārskata periodā ekspluatācijā nodoti 276 kilometri meža ceļu un apstiprināti meža ceļu būvprojekti 155 kilometru kopgarumā. Jaunie ceļi atvieglos meža apsaimniekošanu un vienlaikus ļaus operatīvāk reaģēt uz bīstamām situācijām mežā, kas sevišķi būtiski uguns nedrošajā laikposmā.

Zemes dzīļu resursus izmanto nozīmīgiem būvobjektiem

Atbildīgi apsaimniekojot zemes dzīļu resursus, 2023. gadā realizēti 810 tūkstoši kubikmetru minerālo materiālu un to produktu. Iegūtie minerālie materiāli izmantoti LVM meža ceļu būvniecībā, valsts un pašvaldību, kā arī privātpersonu būvobjektos. Visās LVM derīgo izrakteņu ieguves vietās ir sertificēts ražošanas process, kas sekmē minerālo materiālu un to maisījumu izcelsmes un kvalitātes izsekojamību no ieguves brīža līdz gatavam maisījumam.

Pieaug pieprasījums pēc IT risinājumiem

Aizvadītajā gadā audzis pieprasījums pēc informācijas tehnoloģiju risinājumos balstītiem pakalpojumiem. Uzņēmuma biznesa virziena “LVM Biznesa sistēmu risinājumi”, kas plašāk pazīstams ar dažādiem ģeotelpisko informācijas sistēmu produktiem ar LVM GEO zīmolu, ieņēmumi no izstrādēm un pakalpojumiem ārējiem klientiem pārsniedz 2022. gada ieņēmumus par 32%, sasniedzot 0,8 miljonus eiro.

LVM GEO paredzēta dažāda veida ģeotelpisko datu uzkrāšanai, apstrādei, analīzei, atspoguļošanai un nodošanai. LVM GEO izmantošana klientiem ļauj efektīvāk veikt saimniecisko darbību, veicinot biznesa attīstību.

Atjaunoti ES nozīmes biotopi un sugu dzīvotnes

Dabas daudzveidības saglabāšana ir neatņemama LVM meža apsaimniekošanas sastāvdaļa. 20,8% no mežu kopplatības un 25,2% no visu zemju (meži, purvi, lauksaimniecības zemes, ūdeņi u.c.) kopplatības LVM apsaimnieko ar dabas aizsardzības mērķi.

2023. gadā LVM vides plānošanas speciālisti un vides eksperti apsekojuši saimnieciskās darbības teritorijas un monitoringa vietas 14,8 tūkstošu hektāru platībā. Pērn valsts mežos LVM speciālisti fiksējuši vairākus tūkstošus retu un aizsargājamu sugu atradņu: 2762 vaskulāro augu, 1467 sūnu, 763 ķērpju, 721 sēņu un 179 bezmugurkaulnieku atradnes.

Lielo putnu un medņu dzīvotņu aizsardzībai atbilstoši likumdošanai kopumā valsts mežos izveidoti mikroliegumi 37 300 ha platībā, papildus likumā noteiktajam uzņēmums valsts mežos atvēlējis vēl aptuveni 7800 hektārus lielajās ligzdās ligzdojošo putnu dzīvotņu aizsardzībai un aptuveni 109 000 hektārus medņu dzīvotņu aizsardzībai.

Sadarbībā ar citiem partneriem 2023. gadā uzņēmums turpināja darbu trijos Eiropas Savienības (ES) līdzfinansētos vides projektos, kuru īstenošana tika uzsākta 2021. gadā. Viens no trim vides projektiem – “Apsaimniekošanas pasākumu veikšana īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos biotopu un sugu aizsardzības stāvokļa uzlabošanai” – pēc trīs gadu ilga intensīva un metodiski sarežģīta darba 2023. gada beigās tika noslēgts. Šī projekta laikā LVM veica nozīmīgus biotehniskos darbus kopumā 14 īpaši aizsargājamās dabas teritorijās 800 hektāru kopplatībā, uzlabojot un atjaunojot ES nozīmes biotopus un sugu dzīvotnes.

Pievienot komentāru