2017. gadā kļuva zināms, ka Lietuvas Vides ministrija rosina izveidot vienotu Valsts Mežu apsaimniekotāju. Lietuvas vides ministrs Kestutis Navickas: "Meža apsaimniekošana ir jāpilnveido, lai padarītu to pārredzamāku un efektīvāku. Tas ir mūsu galvenais mērķis".
Lietuvas Valsts mežus šobrīd pārvalda Valsts mežu ģenerāldirektorāts un 42 mežsaimniecības uzņēmumi, kas nodarbina 4000 darbinieku, tostarp 1200 mežsaimnieku un 800 administratīvo darbinieku. Respektīvi, situācija meža apsaimniekošanas jomā Lietuvā ir tāda, kāda tā bija Latvijā pirms 18 gadiem. Reformas mērķis būs apvienot uzņēmumus un samazināt administratīvo aparātu. Lietuvas Valsts kontrole norāda, ka valsts meža nozarē trūkst pārredzamības un efektivitātes.
Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD), kurai Lietuva plāno pievienoties, arī kritizē mežsaimniecības nozari un iesaka konsolidēt mežsaimniecības uzņēmumus. Kā zināms, OECD ieteikumi, faktiski, ir obligāti, ja valsts vēlas piedalīties šīs organizācijas darbā.
2017.gadā interneta vietnē Youtube tika ievietota TV kanāla Al Jazeera veidotā provokatīvā filma ar lietuviešu valodas subtitriem par AS Latvijas valsts meži darbību un FSC sertifikāta apturēšanu 2010. gadā. Toreiz šī filma tapa ar aktīvu Latvijas meža nozares “labvēļu” atbalstu un tagad tā tiek izmantota, lai iejauktos Lietuvas meža nozares reorganizācijas plānā.
Formāli šo t.s. filmu padarījis par aktualitāti un ievietojis interneta vietnē YouTube ir “Klerkas Klydzia”, sociālā portāla Facebook profils apskatāms zemāk esošajā attēlā.
Ir absolūti skaidrs, ka šīs informācijas mērķis ir novērst Lietuvas mežu apsaimniekošanas ilgtspējības uzlabošanu, konsolidāciju un caurskatāmību, bet tajā pašā laikā agresīvi tiek nomelnots Latvijas valsts mežu apsaimniekotājs, kas visus mežus ir sertificējis starptautiski atzītās sertifikācijas sistēmās. Šo informāciju var vērtēt kā mūsu mežu nozares attainošanu par “neizdevušos eksperimentu", kas nav ilgtspējīgs un sabiedrībai vajadzīgs. Analizējot daudzas iepriekšējās aktivitātes, kas ir vērstas uz Latvijas meža nozares panākumu apšaubīšanu ilgtspējīgas mežsaimniecības nodrošināšanā un klajas dezinformācijas izplatīšanu par situāciju Latvijā, atklājas jau redzēts, mums pazīstams rokraksts… Centieni maldināt sabiedrību turpinās arī kaimiņos!
No otras puses to var uzskatīt par Latvijas veiksmes stāstu - ja attiecīgi pārstāvji nespēj atsaukties ne uz ko vairāk kā 7 gadus veciem informācijas avotiem.
AS Latvijas valsts meži bija pirmais uzņēmums Latvijā, kas tika pilnībā FSC sertificēts jau 2002. gadā. Latvijas valdība 2008. gada nogalē nolēma par ciršanas apmēra palielinājumu valsts mežos ar mērķi novērst kokapstrādes uzņēmumu un mežizstrādātāju bojāeju. Tā rezultātā tika radīts arī spiediens uz LVM sertifikācijas iestādi. Sertifikāts pārvērtās par reputācijas jautājumu – Vides organizāciju spiediena dēļ sertifikācijas iestādei bija jāizvēlas starp savu vai LVM reputāciju. Sekoja ziņojums un LVM FSC sertifikāta darbība tika apturēta. Jāmin, ka līdz ar 2012. gadu visām LVM mežsaimniecībām sertifikātu darbība tika atjaunota, bet nu jau tas notika izmantojot 3 dažādas sertifikācijas iestādes.
Šis raksts tiek veidots Latvijas Mežu sertifikācijas padomes rakstu sērijas “Zaļais Anatomikums” ietvaros.
Zaļais Anatomikums - Mēs atklājam lietu patieso būtību. Dezinformācija, mīti un faktu interpretācija var radīt būtiskas sekas cilvēka, uzņēmumu un visas sabiedrības labklājībai un ilgtspējai - mēs strādājam, analizējam un pierādām lietu patieso būtību.
Latvijas meža nozares nomelnošanas kampaņas mēģinājums Lietuvā
