Konceptuālās aplamības

Zemeunvalsts.lv | 12.05.2020

Latvijā kādu laiku bija miers no dažādu valsts pārvaldes iestāžu rosības, kuras vienīgais pamatojums bija divi vārdi “Eiropas prasības”! Par agru priecāties!

Nesen (aprīlī) Valsts sekretāru sanāksmē tika apspriests dokuments (lūdzu, skatīt pielikumā) “Konceptuālais ziņojums “Par valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību pārvaldības politiku, valsts kapitālsabiedrību iedalījumu un valsts kapitālsabiedrību pārvaldības funkciju pakāpenisku centralizāciju”, kura saturu izsaka dokumentā ietvertā frāze: “…uzsākot valsts kapitāla daļu turētāja funkciju pakāpenisku nodošanu vienam profesionālam valsts kapitāldaļu turētājam.” Ziņojumu sagatavojis Pārresoru koordinācijas centrs (PKC), ar kura augstās raudzes "īpatnībām" meža Nozare jau saskārās Nacionālā attīstības plāna izstrādes gaitā, jautājumos, kas skar tieši Nozari.

34 lappušu dokumentā nav neviena konkrēta un saprotama pamatojuma, kālab šāds ziņojums vispār tapis! Ir atsauces uz dažādiem dokumentiem.

Kā lasāms dokumentā, PKC ieplānojis trīslīmeņu pārvaldību, pašam (PKC) uzņemoties galvenā virsvaldītāja funkcijas (skatīt divas rindkopas iepriekš: PKC un Nozare), kas, ņemot vērā PKC līdzšinējo pieredzi, ir vismaz nenopietni.

Nozares un tautsaimniecības intereses patlaban noteikti ir vērstas stabila darba, stabilas preču un naudas plūsmas – stabilitātes virzienā. Ja neskaita pilnmēness iespaidus, nez vai Latvijā vai Eiropas Savienībā atradīsim cilvēkus, kas konkrēti pateiks: “2020. gada x mēneša yy dienā viss būs pa vecam. Es jau nopirku biļeti uz Kraistčērču Jaunzēlandē.” Kā un cik ātri atveseļosies ekonomika, protams, ir ne vien mūsu pašu, bet arī lēmēju rokās. Nākt klajā ar uzņēmēju, tautsaimnieku un sabiedrībā neizrunātu un neapspriestu dokumentu, atsaucoties vien uz krāšņām frāzēm vai vispārīgiem dokumentiem šobrīd…

A/s “Latvijas valsts meži” 20 gadu laikā ir tapusi par nozīmīgu Latvijas tautsaimniecības stūrakmeni, nodarbinot vairak nekā 1000 cilvēku un valsts budžetam nopelnot miljardu eiro. (Līdzīgi varam runāt par a/s “Latvenergo”.)

Divas lietas, kas nopietni satrauc nepieņemamās idejas sakarā – “viena pārvalde visiem” princips un jautājums “kas notiks ar ilgstpēju”? Atšķirībā no “es domāju” vai “man šķiet”, “Latvijas valsts mežos” ar ilgstpēju (līdzsvaru starp vidi, sociālajiem jautājumiem un ekonomiku) viss ir kārtībā!

Un vēl – otrās neatkarības perioda pieredze liecina, ka “ir dūmi, ir uguns”. Vai šis ir labi slēpts, OECD dūmos tīts, tālejošs plāns ķerties pie “soli pa solim” privatizācijas?

Aicinām Nozares (un ne tikai) pārstāvjus izteikties dīvaina un nepamatota darījuma projekta sakarā…

Pievienot komentāru