Koksnes izmantošanas inovāciju konkursa “Uusi Puu – New Wood” žūrija par uzvarētāju atzina oglekļa negatīvas bioogles, kas uzlabo augsnes augšanas apstākļus. Sabiedrības balsojumā, savukārt, uzvarēja praktisks produkts ikdienas lietošanai – konditorejas izstrādājumu (Karēlijas pīrāgu) iepakojums.
Somijas parlamenta deputāti un meža bioekonomikas eksperti izvēlējās 2023. gada konkursa “Uusi Puu – New Wood” uzvarētāju – bioogles, ko izstrādājuši uzņēmumi GRK Suomi Oy un Carbon Balance Finland Oy.
Saskaņā ar GRK Suomi Oy sniegto informāciju bioogles iespējams izmantot daudzos un dažādos veidos (to ir vairāki desmiti), piemēram, apzaļumošanā, ūdens attīrīšanā, augsnes uzlabošanā. Konkursa žūrija uzsvēra, ka biooogles ir “izcils un funkcionāls izgudrojums”.
Konkursā jo īpaši tika vērtēta netipiska koksnes izmantošana un inovācijas reaģētspēja uz globālām problēmām. Bioogles uzskatāmas par ļoti konkrētu ieguldījumu cīņā pret klimata pārmaiņām, proti, saskaņā ar ražotāja datiem viena metriskā tonna bioogļu piesaista aptuveni trīs tonnas oglekļa dioksīda.
“Bioogles ir ļoti interesanta un sistēmiska iespēja veicināt augsnes uzlabošanu un saprātīgu biomasas izmantošanu,” lēmumā atzīmēja žūrija.
Bioogles ražo no augu izcelsmes biomasas, parasti – koksnes, pirolīzes ceļā, ko dēvē arī par devolatilizāciju. Bioogles var ražot arī no kaņepēm, niedrēm, kūtsmēsliem, kā arī bioloģiskajiem sadzīves un dārza atkritumiem. “Bioogles ir lielisks jauninājums, jo to ražošanai var izmantot daudz dažādu blakusproduktu,” uzsver Virpi Korhonens, konkursa “Uusi Puu – New Wood” projekta vadītājs.
Konkursa žūrijā darbojās Somijas parlamenta deputāti Sari Esejā, Ari Koponens, Mikko Ollikainens un Mikko Savola, meža bioekonomikas eksperti Pirjo Kääriäinen (Ālto universitāte), asociētais profesors Ville Leminens (LUT universitāte), Mārita Lindstrēma (Somijas Mežrūpniecības federācijas direktore), Mati Makela (Somijas Meža fonda izpilddirektors) un Anne-Kristīne Ritshkofa (Somijas VTT Tehnisko pētījumu centra vecākā padomniece). Konkursam “Uusi Puu – New Wood” tika iesniegti 13 darbi.
Sabiedrības balsojumā uzvarēja konditorejas izstrādājumu papīra iepakojums
Publiskajā balsojumā konkursā “Uusi Puu – New Wood” uzvarēja UPM Specialty Papers izstrādātais konditorejas izstrādājumu (Karēlijas pastētes) iepakojums Fazer Bakery, kas ieguva otro vietu arī žūrijas vērtētajā konkursā. Šis iepakojums samazina plastmasas izmantošanu, ir pārstrādājams un saglabā konditorejas izstrādājumus labā stāvoklī līdz derīguma termiņa beigām.
“Materiālam ir ļoti liels potenciāls aizstāt plastmasu. Karēlijas pastētes iepakošana ir gana riskanta, jo materiālam jābūt gan noturīgam pret taukiem un mitrumu, gan jānodrošina, lai pastēte nekļūtu ne pārāk slapja, ne pārlieku sausa,” stāsta Virpi Korhonens.
Balsotāju komentāros uzsvērts, ka šī inovācija (iepakojums) ir lieta, ar ko cilvēki turpmāk saskarsies ikdienā. Tā tika raksturota arī kā pārtikas produktu iepakošanas nākotnes virziens. “Mana ģimene labprāt iegādājas papīrā iepakotus maizes izstrādājumus. Mans dzīvesbiedrs apgalvo, ka plastmasā iesaiņotam produktam mēdz būt plastmasas piegarša. Karēlijas pastētes iepakojuma maisiņā nav plastmasas, tas ir labi arī dabai,” pauda kāda balsotāja.
Otrajā vietā sabiedrības balsojumā ierindojās Woodly pārtikas iepakojums no koka. Tā izskats atgādina caurspīdīgu plastmasu un palīdz samazināt pārtikas izšķērdēšanu.
“Degvielas uzpildes stacijā iegādājos pildītu rullīti. Esmu gadiem ilgi strādājis meža nozarē, bet joprojām nebūtu noticējis, ka rullītis ierastās plastmasas vietā ir iesaiņots no celulozes gatavotā materiālā. Mani pārsteidza tā izturība, elastība un caurspīdīgums,” rakstīja viens no balsojuma dalībniekiem.
Trešo vietu sabiedrības balsojumā ieguva Koskisen koka panelis ar “iestrādātu inteliģenci”. Pateicoties svara sensoriem, šis panelis palīdz labāk izmantot kravas telpu šarnīrautomobiļos. Saskaņā ar Koskisen datiem, piemēram, Vācijā vidējais kravas telpu izmantojums ir tikai 70%.
“Risinājums ietaupa izmaksas un degvielu, kā arī samazina oglekļa dioksīda emisijas,” norādījuši balsotāji.
Sabiedrības balsojumā kopumā tika piešķirtas 1327 balsis.
Inovatīvs papīrs lamināta ražošanai
Trešais konkursa “Uusi Puu – New Wood” žūrijas apbalvotais darbs bija MM Kotkamills Absorbex Oy izstrādātais lamināta papīrs. Tas ļauj laminātu ražošanā izmantot koksnes sveķus, aizstājot tradicionālo, fosilo fenolu. Lamināta papīrs ir saderīgs ar lignīna sveķiem, to var izmantot, kā celtniecības materiālu vai mēbelēm, piemēram, galda vai rakstāmgalda virsmām un skapju durvīm. “Lignīna valorizācija ir milzīgs potenciāls meža nozarei. Kopā ar dažādiem iepakojuma materiāliem ekoloģiskie būvmateriāli ir ļoti pieprasīti,” norādīja konkursa žūrija.
Apbalvoto inovāciju saraksts
Uusi Puu New Wood konkurss:
Ar bioglēm uzlabota augsne ainavas veidošanai – GRK Suomi Oy un Carbon Balance Finland Oy
No šķiedras izgatavots konditorejas izstrādājumu iepakojums – UPM Specialty Papers Oy un Fazer Bakery
Piesātināts kraftpapīrs, kas piemērots lignīna sveķiem – MM Kotkamills Absorbex Oy
Sabiedrības balsojums:
No šķiedras izgatavots konditorejas izstrādājumu iepakojums – UPM Specialty Papers Oy un Fazer Bakery
Pārtikas produktu iepakojums uz koksnes bāzes, kas samazina atkritumu daudzumu – Woodly Oy
Koka paneļi ar “iestrādātu inteliģenci” – Koskisen Oy
Izmantotas fotogrāfijas oriģinālrakstam
Komentāri